„Norėjau, kad būtų geriau, o išėjo kaip visada…“

Vygintas Šuminskas manė, kad balkonas yra buto dalis, tad gali būti remontuojamas be leidimo.
Vygintas Šuminskas teigė, kad atstatys pertvarą į balkoną, jei bus liepta tai padaryti. Nuotr. iš Š.K. archyvo.

Sausio pabaigoje leista gyventojams grįžti į daugiabutį Kaune, iš kurio vienos laiptinės pernai vasarą buvo evakuoti gyventojai pastebėjus, kad skilinėja jo sienos.

Manoma, kad taip nutiko dėl to, kad vienas gyventojas, remontuodamas butą, nelegaliai išgriovė laikančiąją konstrukciją. Jis pats tai neigia ir aiškina tapęs „atpirkimo ožiu“, o plyšiai sienose atsirado, kai pamatus paplovė gruntinis vanduo.

Kol kad remonto darbai visų 60 butų savininkams kainuos 120 tūkst. eurų, o 15 proc. šios sumos finansuos Kauno miesto savivaldybė.

Panaši situacija – Širvintose?

Situacija nebūtų verta atskiro dėmesio, jei ne „Širvintų kraštą“ pasiekęs vieno gyventojo paklausimas. „Miesto gyventoju“ prisistatęs žmogus sakė, jog panašaus likimo, kaip Kaune, galima tikėtis Širvintų miesto Kalnalaukio gatvės 18-ame name. To priežastis – pirmajame šio namo aukšte atseit nelegaliai vykdomi vieno buto remonto darbai.

Įtariama, kad pirmajame aukšte esantis balkonas buvo įstiklintas neteisėtai, be leidimo išgriauta siena tarp jo ir kambario.

-Sutinku, kad savo bute kiekvienas turi teisę tvarkytis, kaip jam patinka. Svarbu, kad nebūtų pažeistos kitų butų savininkų teisės. Žmonėms akių neuždengsi, burnų neužkiši. Neseniai matėme, kaip prie namo vaikščiojo grupelė asmenų. Žmonės kalba, kad tai buvo speciali komisija, kuri tiria skundą dėl išgriautos laikančiosios konstrukcijos. Mūsų namas, sako, vieną dieną dėl to gali pradėti eižėti, – sakė širvintiškis.

Anot žmogaus, iš kiemo galima matyti, kad tame bute iš tiesų išgriauta siena tarp balkono ir kambario. Balkonas jau įstiklintas, įrengtos durys į išorę. Tiesa, laiptai dar nepastatyti. „Gal čia atsidarys koks biuras, gal kirpykla?“ – svarstė jis.

Sieną išgriovė žinomas automobilininkas

„Širvintų kraštas“ išsiaiškino, kad minimas šio buto savininkas – Širvintų rajono gyventojams gerai žinomas sporto organizatorius, Širvintų automobilių sporto klubo vadovas Vygintas Šuminskas. Susisiekus, Vygintas Šuminskas patvirtino daugelį laikraščiui išsakytų teiginių, tačiau pastebėjo, kad jis nėra šio buto savininkas, tik atstovauja nepilnametei dukrai.

Vygintas Šuminskas pripažino, kad jo remontuojamame bute lankėsi Širvintų rajono savivaldybėje sudarytos darbo grupės nariai. Kaip jam buvo paaiškinta, darbo grupė buvo sudaryta gavus „kažkokį raštą“ iš inspekcijos (mūsų žiniomis, iš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, – red. past.). Apsilankiusieji apžiūrėjo butą dėl galimai neteisėtai vykdomų statybos darbų.

-Priekaištavo, kad balkoną įstiklinau neturėdamas tam leidimo. Kaip supratau, negerai padariau ir išgriovęs sieną tarp balkono ir kambario, dėl to atseit galėjo susilpnėti namo konstrukcija, – sakė Vygintas Šuminskas.

Balkonas nuo kambario skiriamas laikančiosios ar nešančiosios pertvaros?

Iš tiesų, griaunamos pertvaros senos statybos namuose – labai dažnas ir įprastas reiškinys. Žmonėms norisi erdvės, patogumo, o ir interjero mados tam daro savo įtaką. Dažniausiai butų savininkai virtuvę sujungia su gyvenamuoju kambariu, pertvarko vonios patalpą, prieškambarį, o kartais praplečia kambarį, išgriovę pertvarą tarp kambario ir balkono. Taip šiuo atveju, kaip patvirtino Vygintas Šuminskas, buvo padaryta ir minėtame Kalnalaukio gatvės 18-ojo namo bute.

-Man sako, kad tai gali būti laikančioji konstrukcija, o aš laikausi nuomonės, kad – nešančioji. Kaip aiškinausi su tai išmanančiais žmonėmis, nešančioji konstrukcija atlieka kokią nors nedidelę paskirtį, šiuo atveju – prilaikė balkono langą ir duris, tačiau ne perdangos plokštes ar viršuje esančius aukštus, kam būtų skirta laikančioji konstrukcija, – sąvokomis žongliravo Vygintas Šuminskas.

„Ta pertvara pati suiro…“

Anot pašnekovo, tos pertvaros jis net neplanavo griauti. Išėmė seną supuvusį langą, nuo namo pastatymo laikų buvusias duris į balkoną, o ant likusios pertvaros ketino įrengti barą. Tačiau ta pertvara pati suiro. Pasak Vyginto Šuminsko, sienelė dar „kolchozinių“ statybininkų (čia namus savo darbuotojams atseit statė anuomet veikęs kiaulininkystės kompleksas) buvo sumūryta „per vieną“ plytą ir iš „dujų silikato“ blokelių. Neliko nieko kito, kaip griuveną pašalinti. „Jei kažkam atrodo, kad dėl tokios sienelės pašalinimo galimai susilpnėjo namo konstrukcijos, galima būtų dėl to diskutuoti“, – sakė Vygintas Šuminskas.

Akcentuojama, kad atliekant darbus, kai daroma įtaka pastato bendrojo naudojimo objektams (prie jų priskiriami balkonai, lauko sienos), reikalingas daugiau kaip pusės namo gyventojų sutikimas. Vygintas Šuminskas sako prieš remontą aplankęs nemažai namo gyventojų. Su jais kalbėjo, tarėsi, teiravosi jų nuomonės. O tą sutikimą, kaip sakė, gavęs. Jei nemeluoja, pasirašė beveik visi.

-Nenorėjau, kad mano balkonas išsiskirtų iš kitų. Name yra įvairių, pasirinkau labiausiai panašų variantą. Kita vertus, įstiklinus balkoną nelieka skirtumo, išgriauta pertvara į kambarį, ar ne, – manė Vygintas Šuminskas ir sakė girdėjęs apie atvejus Širvintose, kai griaunamos pertvaros tarp balkonų ir kambarių. – Kiek teko skaityti, balkono sujungimas su šalia esančiomis buto patalpomis teisiškai leidžiamas. Tik man dabar sako, kad tam reikėjo leidimo, o aš jo neturįs. Galėčiau teisintis, kad nežinojau.

Nežinojimas, deja, nuo atsakomybės neatleidžia.

Apie konkrečius sumanymus neinformavo

Vygintas Šuminskas teigia informavęs Savivaldybę, kokius remonto darbus atliks bute. Tačiau, mūsų žiniomis, jis tik pranešė apie atsirasiantį triukšmo šaltinį ir laiką, kada bus vykdomi remonto darbai. Jokių projektų, leidimų, sutikimų jis nepateikė nei Savivaldybei, nei bute aplankiusios darbo grupės nariams.

Statybų specialistai teigia, kad tuo atveju, jeigu perplanuojant buto erdves pertvarkomos laikančiosios konstrukcijos, yra laikoma, jog pertvarkomi pastato bendrojo naudojimo objektai. O statybos darbai, kai pertvarkomos statinio laikančiosios konstrukcijos, vadovaujantis statybos techniniu reglamentu „Statinio statybos rūšys“, yra priskiriami kapitaliniam remontui. Prieš imantis daugiabučio namo ar visuomeninės paskirties pastato kapitalinio remonto, turi būti parengtas kapitalinio remonto projektas.

Statybų problemas apžvelgiančiose publikacijose yra akcentuojama: jei kapitalinį remontą, kurio metu numatoma keisti ir daugiabučio gyvenamojo namo išvaizdą, ketinama atlikti mieste, privaloma gauti ir įgalioto Savivaldybės tarnautojo rašytinį pritarimą šiam projektui. Nors balkono įstiklinimo darbai pagal statybos rūšį priskiriami paprastajam remontui, jais vis dėlto keičiama pastato išvaizda. Todėl tokiems darbams mieste esančiame daugiabutyje atlikti privalu gauti įgalioto savivaldybės tarnautojo rašytinį pritarimą paprastojo remonto aprašui. Šiam pritarimui gauti turi būti pateikiamas ir daugumos bendraturčių sutikimas.

Vygintas Šuminskas bent jau dalies tokių dokumentų kol kas pateikti negali. Jam atrodo, jog pertvara tarp kambario ir balkono yra nešančioji konstrukcija, o iš tiesų gali pasirodyti, kad ji – laikančioji.

Laukia „specialisto iš Ukmergės“ išvados

-Kovo 6 dieną atvažiuos specialistas iš Ukmergės, kuris apžiūrės mano atliekamus darbus ir tai, kas išgriauta, tada pateiks išvadą, – sakė Vygintas Šuminskas. – Kaip man buvo paaiškinta, gali tekti atstatyti, ką esu išgriovęs ar pasirūpinti reikiamais sutikimais, projektais, kad liktų taip, kaip esu padaręs. Palaukime, koks bus sprendimas, tada galėsime tiksliai pasakyti, ką padariau ne taip ir kas manęs laukia. Jei paaiškės, kad siena į balkoną yra ne laikančioji, o tik nešančioji, atitvarinė, tai reikš, kad nereikia nei projekto, nei kitų butų savininkų sutikimo. Aš visus remonto darbus darau savo bute, jo viduje, tad esu įsitikinęs, kad man to ir nereikėjo.

Vygintas Šuminskas mano, kad galėjo tapti susiklosčiusių aplinkybių auka. Kaip svarstė automobilininkas, nė vienas miesto gyventojas, įsistiklinęs balkoną ar išgriovęs sieną į jį dar Jasiukevičiaus, Šimonėlio, Pakalnio, paskui vėl Jasiukevičiaus valdymo laikais, neturi nei gyventojų sutikimų, nei leidimų, nei projektų.

-Savivaldybėje klausiau specialistų, kas juos yra gavęs, kam išduota? Kaip supratau, niekam. Tai negi dabar bus jų reikalaujama iš visų, kurie įsistiklino balkonus? – stebėjosi į nemalonumų virtinę įklimpęs rajono gyventojas. Jis prisipažino, kad prieš pradėdamas remontą neįtarė, koks galvos skausmas jį užgrius: „Norėjau, kad būtų geriau, o išėjo kaip visada…“

Reikės naujų matavimų

-O kaip dėl padidėjusio patalpos ploto? Ar nenutiks, kad bute bus sunaudojama daugiau šilumos, nei mokama pagal kvadratūrą? – pasiteiravome. – Gal dėl to ir buvo parašytas skundas baiminantis, kad kažkam teks sumokėti ir už šiame bute suvartotą šilumą.

Vygintas Šuminskas sakė galįs tik spėlioti, kas jį apskundė ir kodėl. Kas dėl šilumos, sakė, kad apie tai tarėsi su šilumininkais. Jie patikslins duomenis apie pasikeitusį buto plotą ir pagal tai skaičiuos kainą. Esmė tik ta, kad patikslinimui reikia pateikti Registrų centre įregistruoto buto kadastrinius matavimus, o jie, kol nebaigtas remontas, neatliekami. Taigi panašu, kad bet kuriuo atveju iš pradžių teks vienaip ar kitaip baigti pradėtą buto remontą, o paskui jau „dėlioti taškus ant i“. Aišku, jei iki to laiko namas nepradės skilinėti, kaip Kaune. Būtent to ir baiminosi į redakciją paskambinęs miesto gyventojas, o Šuminskas ramina, kad bijoti nėra ko: langai ir balkonų durys nei perdangų, nei stogo nelaiko…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+