Apie tai, kodėl Širvintų kaimo gyventojas netapo nepriklausomu elektros tiekėju

Šalies valdžiai nutarus pratęsti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą iki 2022 metų vidurio, 83 metų Širvintų kaimo gyventojas Jonas Antanas Bakūnas juokauja, kad tarp šiuo metu patvirtintų aštuonių tiekėjų galėjo būti ir jis. Ko gero, rajono gyventojas prieš kai kuriuos tiekėjus gal net būtų turėjęs pranašumą, mat jau turi elektros tiekimo gyventojams patirties, o ir nėra nustatyta, kiek mažiausiai vartotojų būtina surinkti. 1992 metais susikūrusi širvintiškio vadovaujama Viesų žemės ūkio bendrovė kurį laiką net pati nežinodama tiekė elektros energiją dviejų kaimų gyventojams.

Tuo metu bendrovė valdė Aukštųjų Viesų kaime esančią fermą. Šiandien joje šeimininkauja širvintiškis.

  • Kai iš kolūkio perėmėm fermą, elektrikai parodė, kur pastotėje yra mano srovės jungiklis, kur skaitiklis. Surašėme visus reikiamus dokumentus, pasirašėme elektros tiekimo sutartį. Elektra tada buvo pigi, tad labai ir nekreipiau dėmesio į suvartojimą. Fermoje buvo nemažai galvijų, daug reikalingų elektros įrengimų, skirtingo galingumo variklių, visą laiką kažkas įjungta, šviečia, sukasi, veikia. O paskui elektra staiga pabrango, ar tik ne dvigubai. Apsižiūrėjau, kad sąskaitos pasidarė nemažos. Pradėjau taupyti: galingesnius variklius keitėm silpnesniais, elektrą apšvietimui taupėm, kad be reikalo kokia lemputė visą dieną nešviestų. Tačiau vis tiek sąskaitos atrodė įtartinai didelės. Dingtelėjo mintis, gal yra kur srovės nuotėkis, gal kur be reikalo kas nors įjungta, šviečia kiaurą parą ištisus mėnesius, tik aš nematau. Nuėjau prie transformatoriaus ir išjungiau kirtiklį. Pažiūrėjau, o skaitiklis tai sukasi! Lėčiau, bet sukasi. Pasidarė keista – įtampa išjungta, o sukasi. Apsižiūrėjau, o šalia – dar šeši kirtikliai. Ne mano, bet kas žino. Išjungiau vieną – skaitiklis sulėtėjo. Tada dar vieną – sukasi dar lėčiau. Išjungiau šešis – tada sustojo. Įjungiau savo – elektra yra. Taip ir palikau, – prisimena ūkininkas ir sako, kad viską suprato, kai kitą ar dar kitą dieną kilo didžiulis sujudimas. Pradėjo lakstyti elektrikai, darinėti transformatorinės duris, klausinėti. Sužinoję, kad tai jis išjungė kirtiklius, ėmė pamokslauti, kad nėra ko kišti nagų, kur nereikia. – Tada ir paaiškėjo, kad išjungdamas tuos kitus šešis kirtiklius, išjungiau elektrą Trejokų ir Aukštųjų Viesų kaimams. Tuo metu Trejokuose gyveno, berods, 5 šeimos, Aukštųjų Viesų kaime irgi panašiai. Išjungus, elektros negavo apie 10 šeimų.

Jonas Bakūnas elektrikams pasiteisino, kad kirtiklius išjungė dėl to, kad sumažintų savo elektros nuotėkį. Elektrikai iš pradžių nepatikėjo. Pasitikrino – ogi tikrai. Ir tik tada paaiškėjo, kad kaimams įtampa pajungta … per Viesų ŽŪB apskaitą.

  • Būtų dar nieko, jei ne tai, kad gyventojai už suvartotą elektrą tinklams mokėjo pagal savo skaitiklių parodymus, o aš už juos sumokėdavau dar kartą! – dabar juokinga ir pačiam Jonui Antanui Bakūnui.

Paprašęs ištaisyti klaidą ir atjungti gyventojus nuo fermos apskaitos, ūkininkas išgirdo, kad techniškai tai neįmanoma. Atseit, reikia tiesti atskiras linijas tiems vartotojams. Paprasčiau būtų, jei bendrovė sumokėtų už visą suvartojamą elektros energiją, o paskui pagal gyventojų skaitiklių parodymus susirinktų mokesčius iš jų.

  • Žmonės sunerimo, kad liks be elektros, kitaip šios problemos išspręsti nebuvo kaip. Pasigailėjau žmonių ir sutikau. Kiekvieną mėnesį apeidavau visus savo „vartotojus“. Jie tvarkingai viską susiskaičiuodavo, laukdavo paruošę pinigėlius. Tačiau buvo nepatogu ir neramu, kad per 10 šeimų priklauso nuo mūsų. Maža, koks gedimas gali nutikti. Kas turėtų kviesti remontininkus, kas už tai turėtų atsakyti, gal net sumokėti? Pradėjau domėtis, kaip atsikratyti „tiekėjo“ vaidmens, – prisimena ūkininkas.

Tiesa, 1994 metais vykdant modernizavimą, Trejokų kaimo gyventojai jau buvo atjungti nuo Viesų ŽŪB. O štai Aukštųjų Viesų „abonentai“ liko. Tada Jonas Antanas Bakūnas išgirdo, kad įmanoma atjungti ir juos, bet bendrovė turi savo lėšomis jiems nutiesti naujas linijas, nupirkti ir pastatyti įvadines dėžes, kurios tuo metu kainavo ar tik ne po 300 litų. Atsiuntė reikalavimus, ką turi padaryti. Suskaičiavus, išeina tūkstančiai! Suprantama, kad Jonas Antanas Bakūnas atsisakė remti valstybę, o tai energetikus labai supykdė.

Kilus konfliktui, Viesų ŽŪB vadovas dėl susidariusios situacijos rašė pareiškimus AB „Energijai“, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriaus tarnybai, tuometiniam ūkio ministrui V. Babiliui. Jis samprotavo, kad jau tada, tiesdami liniją, Širvintų elektros tinklai turėjo tikslą apvaginėti ir bendrovę, ir žmones, todėl šį aplaidumą turi ištaisyti savo jėgomis ir lėšomis. Kaip kitaip suprasti, kad mėnesį kitą nesulaukę mokėjimo už elektrą, energetikai gąsdina vartotoją atjungsią nuo tiekimo, o čia kelerius metus už elektrą buvo mokama dukart, ir niekam tai nė motais! Galbūt iki šiol taip būtų buvę, jei ne tie į akiratį patekę šeši kirtikliai. Ir kam šovė galvon juos atjungti?!

Pasiekė. Energetikams neliko kitos išeities, kaip Aukštųjų Viesų kaimo gyventojams nutiesti atskirą liniją: įkasti stulpus, ištempti laidus.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 19 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.6 (5 įvert.)
scroll to top