Kovo 31-ąją laikrodžius persuksime viena valanda į priekį

Širvintų bažnyčios laikrodis

Saulės laikrodžiai yra laikomi seniausia laiko fiksavimo priemone. Saulės laikrodžiai pagal savo konstrukciją skiriami keturių rūšių: vertikalieji,

Nurodoma, kad šiuo metu Lietuvoje yra 23 saulės laikrodžiai, kurių vienas seniausių yra įrengtas Šiaulių katedroje. Šaltiniai rodo jį atsiradus apie 1625 metus ar kiek vėliau. Viena iš atsiradimo datų net siekia 1880 metus, kai buvo netekta mechaninio laikrodžio.

Kaip žinome, Širvintose saulės laikrodžio nėra, kaip ir šiuo metu nėra laikrodžio, kurį būtų galima laikyti pagrindiniu rajono laikrodžiu. Anuomet I. Šeiniaus alėjoje senosios valdžios įrengtas elektrinis saulės laikrodis buvo netikslus, dažnai gedo, todėl jo buvo atsisakyta. Tačiau miestas be laikrodžio neliko – apie 2020-uosius remontuojant Širvintų bažnyčią, jos frontone buvo įrengtas laikrodis, kuris šiuo metu pelnytai gali būti laikomas pagrindiniu mieste.

Naktį į sekmadienį laikrodžius pasuksime viena valanda į priekį, tad Velykų rytas sekmadienį išauš anksčiau. Pastarąjį kartą kovo 31-ąją taip buvo nutikę 2013-aisiais, o kito sekmadienio, kai Velykos išauš anksčiau kovo 31-ąją mūsų vaikams, anūkams teks laukti net iki 2086 metų. Aišku, jei iki to laiko pagaliau nebus atsisakyta daug kam nepatinkančio laiko kaitaliojimo.

Vis dėlto kiti 62 laukimo metai nėra toks jau ilgas laiko tarpsnis, kad nebūtų galima palaukti. Žmonės yra laukę ir ilgiau. Pavyzdžiui, 2011 metais Velykos buvo išpuolusios balandžio 24 dieną, o prieš tai tą pačią dieną – 1859-aisiais. 152 metai iki tol.

Tarp ypač retų velykinių dienų yra kovo 24-oji, nes 1940 metais tądien atšventę Velykas, žmonės turės kitos velykinės kovo 24-osios laukti net iki 2391 metų! 451 metus!

Ir tai dar ne rekordas. Kovo 22-ąją pastarąjį kartą Velykos buvo 1818 metais, dar esant gyvam Napoleonui Bonapartui. Nėra abejonės, kad ištremtas į Šv. Elenos salą jis tikrai valgė velykinius pusryčius. Artimiausia kovo 22-oji, per kurią išpuls Velykos, bus tik 2285-aisiais. Distancija tarp šių dviejų kovo 22-ųjų – net 467 metai! Užtat kita velykinė kovo 22-oji paskui išauš greičiau – „tik“ po 152 metų, 2437-aisiais.

Vėliausia diena metuose, kuomet gali būti švenčiamos Velykos, yra balandžio 25-oji. Ji taip pat palyginti reta. Tiesa, artimiausia bus jau ne už kalnų, 2038 metais, o prieš tai tądien ji buvo švenčiama prieš 95 metus – 1943-iaisiais.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 29 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top