+

Vietoje skundų – subtili užuomina

Gegužės 24 dieną Europa minėjo Kaimynų dieną. Tai tradicija tapęs renginys, į kurį siūloma įsitraukti gegužės mėnesio pabaigoje. Jis skirtas skatinti bendravimą ir socialinį solidarumą. Kaip skelbiama, renginys tą pačią dieną organizuojamas visoje Europoje ir švenčiama nuo 2006 metų. Kaimynų diena siekiama, kad Europos žmonės geriau pažintų vieni kitus, kadangi tarp jų jaučiamas didelis susvetimėjimas. Žmonės raginami tiesiog savo kieme, gatvėje ar sode suruošti nedidelę šventę.

Kaimynystė – svarbus socialinis reiškinys, gal todėl nuo seno tam buvo skiriamas ypač didelis dėmesys. O kiek patarlių liaudis apie tai pritaikė gyvenime: „Susiedas pas šalį geresnis už brolį toliejų“, „Ligi giminių prisišauksi, gali ir badu numirti, jei nebūtų susiedų“, „Blogas kaimynas kaip votis ant bambos“, „Susiedai prie bėdos, giminė prie naudos“, „Gentis prie stalo, o kaimynai bėdoj“, „Giminė už mylios, o kaimynas už tvoros“, „Neatimk kaimynui lieptą, bet uždėk “, „Susiedas – gimus, susiedas – mirus“ ir pan.

Suprasdami, kad kaimyno nepasirinksi, o bet kuriuo atveju teks greta gyventi, žmonės stengėsi su jais išlaikyti šiltus, artimus santykius, kilusius nesutarimus spręsdavo, kol jie dar nepasvirto priešprieša. Tačiau ilgainiui liaudies išmintis liko tik moralinis pamokymas, kaip derėtų gyventi. Didžiajai daliai tautos susigrūdus į daugiabučius, pati kaimynystė neteko ankstesnės vertės, kai greta gyvenančius žmones siedavo bendros vertybės, tikslai, kai kaimynystė, kaip reiškinys, būdavo perduodama iš kartos į kartą, paveldima. Šiandien, ypač miestuose, daugiausia, kas padaroma, tai tik pasisveikinama su kaimynais susitikus. Nereti tarp kaimynų kylantys konfliktai, kuris kurį labiau apskųs policijai, savivaldybei, o internete gausu vaizdo siužetų, kaip baudžiami kaimynai dėl neteisingai pastatyto automobilio, netvarkingai vedžiojamo šuns, garsiai leidžiamos muzikos.

Užbėgant už akių reikia pasakyti, kad bent kol kas Savivaldybė negali teigti, jog mūsų žmonės yra nekaimyniški ir kilusiems nesusipratimams spręsti kviečiasi valdininkus. Tačiau tai nereiškia, kad tokių nesusipratimų nėra. Nors ir retai, tačiau sulaukiame gyventojų nusiskundimų dėl kaimynų elgesio, apie kai kuriuos esame rašę. Jei reikėtų įvardyti, tai žmones labiausiai piktina butuose laikomi ir netvarkingai prižiūrimi naminiai gyvūnai, neatsakingai naudojamos nedidelės automobilių stovėjimo aikštelės, kai po langais ilgai laikoma po kelis parduoti iš užsienio atgabentus ar tiesiog senokai neeksploatuojamus automobilius. Nenorėdami konfliktų, o gal baimindamiesi atsakomosios reakcijos, žmonės vengia į akis išsakyti šiuos priekaištus. Nuoskaudos kaupiasi, o tai kaimyniniams santykiams nepadeda.

Prieš kelerius metus teko skaityti apie lenkų patirtį: Suvalkų savivaldybėje gyventojams buvo pasiūlytos vadinamosios kaimynų kortelės, kurios yra skelbiamos internete. Jos skirtingos, sukurtos pagal galimą pažeidimą, bet jų principas vienas – subtiliai įspėti kaimyną dėl netinkamo elgesio. Susiradus, ją galima pačiam atsispausdinti. Tekstas jau yra, tereikia įrašyti kaimyno vardą ar pavardę, adresą ir įmesti į pašto dėžutę ar palikti užkištą už automobilio valytuvo. Radęs tokią kortelę su tekstu, kuriame sakoma, jog yra miela būti kaimynais, tačiau visiems būtų geriau, jei šis surinktų savo šuns išmatas, kad niekam nebūtų apsunkintas gyvenimas, žmogus supras, kad kitą kartą jo gali laukti kvietimas pas tvarką prižiūrintį tarnautoją. Kitoje kortelės pusėje galima parašyti palinkėjimą. Kortelėje yra nurodytas ir viešąją tvarką prižiūrinčios tarnybos telefono numeris. Gal tam, jog žmogus galėtų pasikonsultuoti, ar jo veiksmai tikrai pažeidžia kitų teises.

Gal ir mūsų rajone nepakenktų tokios anoniminių pastabų kortelės, juk mokyklų, kuriose mažieji dailininkai gali nupiešti panašių pranešimų, apstu, beliktų tik juos paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje ar išspausdinus padėti Savivaldybėje, gal pluošteliais prisegti laiptinių skelbimo lentose, kad žmonės galėtų jomis pasinaudoti…

ŠK

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

Pusė „krašto naujienų“ – juodžiausias melas

Politikos čiuožėjas

Opozicija į sceną meta naują juokdarį?

Rajono taryba – cirkas, į kurį net bilieto nereikia

Kaimas be kaimo pavadinimo

Informacija iš naujausio numerio: Kaip kiškis vanoja nustipusią mešką

Informacija iš naujausio numerio: Kodėl minios buvo nušvilptas Gabrielius Landsbergis?

Vietoje skundų – subtili užuomina

Parodė, kas bus su neištikimaisiais?

Informacija iš naujausio numerio: Ar sulauksime sekmadienį ko nors už 1 ct?

Informacija iš naujausio numerio: Ne pensininkams suprasti, kaip krizė nuskriaudė vargšą Kubilių

Didžioji socialdemokratų paslaptis

Kokių politinių jėgų merai surinktų didžiausias rinkėjų kariuomenes?

Pagal kieno patirtį valstybę valdytų Nausėda?

Ar per vieną dieną išnagrinėti vieną skundą laiko nepakanka?

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Jeigu niekas nesikeis, norinčių dirbti teks ieškoti su žiburiu

Informacija iš naujausio numerio: Apie kokią pergalę sapalioja kariuomenei vadovaujantis eilinis?

Kodėl netaiko jokių nuolaidų už savitarną?

Pasiuntė žinutę, kad laikas išeiti?

Apie „turtingą“ Rasos žodyną

Kaip brangiai pasiskolintus pinigus naudingai perskolinti … pigiau?

Būtume patrauklesni, jeigu nebūtų skundų

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+