Nebijokime skiepytis!

Iškarto po pirmos vakcinos dozes atsiradęs bėrimas. ACKERMAN, M., et al. Persistent maculopapular rash after the first dose of Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 2021.

COVID-19 – tai nauja virusinė liga, kurią sukelia naujos padermės virusas SARS-COV-2.

Susirgus šia liga, gali pasireikšti gyvybei pavojingos komplikacijos ir nėra būdo sužinoti, kaip ši liga paveiks būtent Jus. Saugiausias būdas apsisaugoti nuo ligos – vakcinacija. Visų Europos Sąjungoje naudojamų vakcinų klinikiniai tyrimai patvirtina, kad jos yra saugios ir efektyvios. Tačiau taip pat yra nenutylima, kad po skiepo kai kuriems žmonėms gali pasireikšti įvairios nesunkios šalutinės reakcijos.

Dažniausios iš jų tai skausmas dūrio vietoje, tos vietos patinimas ar paraudimas, gali atsirasti galvos skausmas, raumenų skausmas, bendras silpnumas, šaltkrėtis, pykinimas, pakilti kūno temperatūra. Tai normalus organizmo atsakas į vakciną, rodantis, kad jis ruošiasi gynybai. Pašalinės reakcijos gali sutrikdyti įprastą gyvenimo ritmą, bet jos būna trumpalaikės ir paprastai praeina per vieną ar kelias dienas. Blogą savijautą gali palengvinti tokių vaistų kaip paracetamolis ar ibuprofenas trumpalaikis pavartojimas. Net ir atsiradus šiems pašaliniams reiškiniams po pirmojo skiepo, vis tiek reikia skiepytis antrąja doze, kad susidarytų pakankamai antikūnių, nukenksminančių virusą. Lietuvoje šiuo metu naudojamom vakcinom Pfizer-BioNTech, Astra Zeneca (Vaxzevria) ir Moderna reikalingi du skiepai, o Johnson & Johnson vakcinai pakanka vieno skiepo. Pilnai vakcinuotais žmonės laikomi tik praėjus daugiau dviem savaitėm po antrojo Pfizer-BioNTech ir Moderna vakcinos dozes ir pirmos bei vienintelės Johnson & Johnson vakcinos dozės. Tačiau net ir būdami pilnai vakcinuoti, žmonės raginami pilnai neatsipalaiduoti, kadangi vis tiek išlieka nedidelė galimybė užsikrėsti. Viešose vietose jiems rekomenduojama dėvėti apsauginę medicininę kaukę ar respiratorių, laikytis tinkamo atstumo, vengti susibūrimų bei blogai ventiliuojamų patalpų, dažnai plauti rankas.

Ypač daug nerimo vakcinacija sukelia alergiškiems žmonėms, tačiau mokslininkai jiems turi gerų žinių. Jie vienu balsu teigia, kad šie žmonės gali būti saugiai skiepijami. Tik apie savo anksčiau buvusias alergines reakcijas vaistams, maistui, vabzdžių įkandimams, žiedadulkėms ar metalams turi pranešti skiepijimą atliekančiam medicinos personalui, kad po skiepo jie būtų stebimi 30 minučių. Įprastai žmonėms po skiepo stebimi 15 minučių. Net jei po pirmo skiepo sutino, paraudo, skauda ar išbėrė tą ranką į kurią buvo skiepijama ir tai tęsiasi kelias dienas, antrąja vakcinos doze vis tiek reikia skiepytis, tik geriau į kitą ranką.

Bet reikia žinoti ir tai, kad jei po pirmo skiepo įvyko sunki alerginė reakcija (kas nutinka ypač retai), kai jos gydymui prireikia adrenalino, antihistamininių ir kt. vaistų, antrąja vakcinos doze skiepytis negalima. Taip pat, jei po pirmojo skiepo įvyko ūmi (per pirmąsias keturias valandas) nors ir nelabai sunki alerginė reakcija, pasireiškė dilgėlinis ar kitoks odos bėrimas (žiūrėkite 1 paveikslą), veido ar kt. kūno vietų tinimas, dusulys, kraujospūdžio kritimas, antrąja doze skiepytis negalima. Tačiau, jei alerginė reakcija įvyko praėjus vienai ar dviem parom po skiepo, ji įvardijama kaip lėto tipo, tai dėl pakartotinio skiepijimosi reikia konsultuotis su gydytoju alergologu. Greičiausiai skiepytis jis neuždraus, tik patars tai atlikti didesnėje gydymo įstaigoje ar specialistų priežiūroje.

Taigi garsiausi pasaulio mokslininkai mums visiems siunčia aiškią žinią, kad visos Europoje naudojamos vakcinos tikrai apsaugo nuo sunkaus COVID-19 susirgimo ir mirties, o sunkiai susirgus šia liga, rizika mirti nuo jos yra daug didesnė negu nuo alerginės reakcijos. Skubėkime ir nebijokime skiepytis!

Straipsnį pagal Amerikos ligų kontrolės ir prevencijos centro medžiagą parengė gydytoja Ina Arasimavičienė

Daugiau skaitykite ČIA

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top