Epidemiologai apie skiepus: žingsnio atgal sau leisti negalime

Gyvenimo kokybę negrįžtamai bloginančios komplikacijos, paralyžius ar net mirtis – tokie galimi poliomielito, kokliušo, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, padariniai. Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų, svarbu tai, jog šių pasekmių galima išvengti pasiskiepijus – Lietuvoje vaikai nuo šių ligų skiepijami nemokamai, valstybės lėšomis.

NVSC duomenimis, Lietuvoje vis mažiau vaikų paskiepijama nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų. Skiepijimo aprėpčių mažėjimo tendencija pastebima jau nuo 2010 metų. Per pastaruosius dvejus metus paskiepytų vaikų skaičius šalyje dar labiau sumažėjo, o tai kelia riziką, kad „atsinaujins“ tokios ligos kaip tymai, raudonukė, difterija ir kitos.

„Vakcinomis galime kontroliuoti daugiau nei 28 ligas. Būtent skiepai leidžia užtikrinti, kad daugelis vakcinomis kontroliuojamų susirgimų tapo reti arba yra pamiršti. Tad žingsnio atgal, kalbant apie skiepus, negalime sau leisti. Raginame visus tėvelius neatidėlioti profilaktinio vaikų skiepijimo, kad ligos, apie kurių keliamus pavojus esame užmiršę, taip ir liktų praeityje“, – sako Širvintų skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Vilija Pukanasienė.

NVSC Širvintų skyriaus specialistai, atlikę Širvintų rajono savivaldybės gyventojų nepasiskiepijimo priežasčių nuo vakcinomis valdomų infekcijų 2020–2022 metų analizę, sako, jog nerimo ženklų yra.

„Lyginant 2022 m. skiepijimo tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcinos pirmąja doze rodiklius su 2021 m., skiepijimų apimtys pernai sumenko 0,96 proc., o lyginant su 2020 m. – 4,75 proc. Pagrindinė priežastis, lėmusi vaikų nepasiskiepijimą minėta vakcina, buvo tėvų ar globėjų atsisakymas skiepyti savo vaikus“, – teigia V. Pukanasienė.

NVSC primena, kad Lietuvoje, pagal šiuo metu galiojantį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, valstybės lėšomis naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami nuo 14 infekcijų. Taip pat nuo 2023 m. vasario 1 d. į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukta devynvalentė vakcina nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos ir pradėtas berniukų skiepijimas.

Laiku nepaskiepijus vaikų nuo vakcinomis valdomų ligų, pavojus kyla ne tik jų, tačiau ir su jais gyvenančių, bendraujančių asmenų sveikatai. Todėl, jeigu vaikas dėl kokios nors priežasties nebuvo paskiepytas, tėvai ar globėjai raginami kreiptis į šeimos gydytoją, kuris sudarys individualų skiepijimų planą, atsižvelgiant į šiuo metu galiojantį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, amžių bei kitas aplinkybes.

Nors apie skiepus pastaruoju metu kalbama nemažai, daugiausia dėmesio skiriama vaikų skiepijimui, o apie tai, kad ir suaugusieji pasiskiepiję galėtų išvengti tam tikrų vakcinomis valdomų ligų ar jų komplikacijų bei sustiprinti vaikystėje gauto skiepo poveikį, dažnai pamirštama.

NVSC primena, Vilniaus departamento specialistai kartu su Lietuvos infektologų draugija parengė rekomendacinį suaugusiųjų skiepijimo kalendorių visuomenei, kuriame – medikų rekomendacijos, kada tinkamiausias laikas skiepytis, o kada ir kokius skiepus reikėtų atidėti. Pateikaime jas skaitytojams.

Suaugusieji šiuo metu valstybės biudžeto lėšomis gali pasiskiepyti nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos (rizikos grupėms priklausantys asmenys) bei difterijos ir stabligės (visi suaugusieji asmenys), nėščios moterys nuo kokliušo, nukentėję nuo gyvūnų asmenys skiepijami nuo pasiutligės. Informacija apie skiepais valdomas užkrečiamąsias ligas suteiks šeimos gydytojai, pediatrai, slaugytojai ir vaistininkai, kurie, atsižvelgę į norinčio skiepytis žmogaus persirgtas ligas, įvertinę sveikatos būklę, rekomenduos reikiamus skiepus.

NVSC inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top