Kaip choras „Dermė“ mokėsi sveikai gyventi…

Žirnienė su spirgučiais buvo neapsakomai gardi...

Žirnienė su spirgučiais buvo neapsakomai gardi...

Sausio 12 d. (sekmadienį) – Kristaus Krikšto šventė. Ja baigiasi kalėdinis laikotarpis. Širvintų mišrus choras „Dermė“ šiam laikotarpiui turėjo paruošęs kalėdinį repertuarą, todėl ūkininko Liubomiro Vošterio ir Bagaslaviškio Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios klebono Vyto Bučinsko iniciatyva tą dieną giedojo bažnyčioje per Šv. Mišias. O po Mišių choristai nutarė pasimokyti sveikos mitybos būdų ir apsilankė ūkininko Liubomiro Vošterio sodyboje. Svečių kambaryje skambėjo, matyt, specialiai ūkininkui paruošta lietuvių liaudies daina „Už žalių miškelių“, kurioje buvo minimi ne tik mūsų gražios tėvynės Lietuvos žali berželiai ir aukštos kalvos, tačiau ir viena iš ūkininko auginamų kultūrų – linelis: „…ten jauna mergelė linelius klojo, o jaunasai bernelis pro šalį jojo…“ Nutarę nuo šiol gyventi sveikai, choristai buvo labai smalsūs… Ūkininkui Liubomirui Vošteriui priminus, kad jis „draugauja“ su įvairiomis žemės ūkio kultūromis: linais, rapsais, kviečiais, žirniais, judra, pirmas choristų klausimas buvo:

– Judra? O koks tai augalas? Dar negirdėjome…

Išsigandęs keistų garsų mėlynakis šuniukas pasislėpė ant šeimininko kelių...

Išsigandęs keistų garsų mėlynakis šuniukas pasislėpė ant šeimininko kelių...

– Judra – taip pat aliejinis augalas, kuris Lietuvoje anksčiau buvo retai auginamas. Nors jo kokybė nėra tokia gera, kaip sėmenų aliejaus, tačiau moterys vertina dėl skonio. Šiais metais pagaminsiu pirmąjį judros aliejų. Šių augalų sėkla labai smulki, panaši į aguonos, tik geltona. Matyt, bus sunku iškulti ir išvalyti, nes sėkla labai lengvutė. Yra žieminė ir vasarinė judra. Vasarinė labai įdomi, nes sėjama kartu su žirniais, kartu ir pribręsta. Šiaip – tai vien sėmenų aliejumi verstis būtų nuobodoka ir sunku. Todėl ir auginu trijų rūšių aliejinius augalus.

– Mes linus apdainavome, o Jūs apie juos papasakokite…

– Smetonos laikais linų augindavo labai daug – po 70 000 hektarų. Juos augindavo beveik kiekvienas ūkininkas. Jaunos merginos ruošdavo kraičių skrynias: iš linų audė drobes, rankšluosčius. Linai turi antibakterinių savybių, todėl tikdavo aprišti žaizdas, sužeidimus, žmonės vilkėdavo drobinius marškinius ir taip masažuodavo kūną.

– Nesiruošiate atidaryti audėjų cecho?

– Kažin ar šiais laikais žmonėms užtektų kantrybės visam linų paruošimo procesui. Ne taip paprasta yra suverpti liną. Prieš tai reikėtų juos nukulti, išmirkyti linmarkose (pamerkti kūdroje), išminti, išdžiovinti, iššukuoti… Reikia staklių, kurių tebeliko tik muziejuose.

– Mes galime pasiteirauti žmonių apie stakles ir pamėginti jas surinkti. O gal ir Jums užeis noras atgaivinti šį amatą?

– Ne. Be to, juk pluoštinių linų neauginu. O štai anksčiau ūkininkai iš to turėdavo ir patys didelių pajamų, ir valstybės biudžetas linų sąskaita pasipildydavo apie 27 procentais. Anksčiau Lietuvoje buvo gal 15 fabrikų. Sakykim, tegu kiekviename įdarbina po 300 žmonių. Įsivaizduojate, kiek bedarbių galima būtų aprūpinti darbu… Gaila, tačiau šiuo metu Lietuvoje linais apsėta gal tik 300 hektarų.

– Sėmenų ir šiaip visokių rūšių aliejų galima nusipirkti ir parduotuvėje…

– Taip, dabar sėmenų aliejus perkamas noriai, tačiau parduotuvėse jis dažniausiai būna jau sugadintas… Pavyzdžiui, parduotuvės atvežtinius aliejus iš Vokietijos laiko ne šaldytuvuose, o atviroje apšviestoje vietoje lentynose. Tas aliejus po kiek laiko apkarsta – netenka savo gerųjų savybių. Žmonės nusiperka, paragauja, iš esmės nusivilia sėmenų aliejumi ir jo nebeperka.

– Dėl to pasikeičia tik skonis ar ir aliejaus savybės?

Choristai atsivežė savo rankomis pagamintų spalvotų saldainių iš žirnių miltų.

Choristai atsivežė savo rankomis pagamintų spalvotų saldainių iš žirnių miltų.

– Jeigu pastebėjote, ant mano gamybos buteliuko yra užrašyta, kad aliejaus sudėtyje yra 58 – 60 procentų rūgšties omega-3. Omega-3 yra būtinos riebalų rūgštys, kurių organizmas pats nepasigamina. Veikiama šviesos tik ši rūgštis suyra, o visos kitos medžiagos lieka. Tačiau juk sėmenų aliejaus sveikatingumo esmė slypi kaip tik omegoje-3… Ši rūgštis, reikalinga nervų ir akių tinklainei vystytis kūdikystėje ir normaliai smegenų ir regėjimo funkcijai palaikyti visą gyvenimą. Belieka pasakyti, kad būtent Lietuvos klimatas skatina šios rūgšties susidarymą. Mūsų aliejus tirštas, jį išvalyti sunku. Žmogus, radęs buteliuke drumzlių, įsivaizduoja, kad tai kažkokios šiukšlės, o nesupranta, kad būtent toks aliejus yra pats geriausias. Pavyzdžiui, Ukrainoje klimatas šiltesnis ir ten gaminamas aliejus šviesesnis, be to, jis dar išvalomas, todėl jame mažai belieka omega-3, vadinasi, ten ir gesti nebėra kam… Tokį aliejų galima laikyti net tris mėnesius, o maniškį – tik mėnesį. Išeina taip, kad geresnės išvaizdos prekės nauda mažesnė. Taigi, perkant reikia įsitikinti gera aliejaus kokybe, patikrinti jo sudėtį. Yra ūkininkų, kurie dėl geresnio skonio įdeda garstyčių aliejaus, tačiau jame yra eruko rūgšties, kuri yra žmogaus organizmui nuodinga. Kartais sulaukiu priekaištų dėl savo aliejaus skonio, atseit, tavo aliejus neskanus… Perkant reikia žiūrėti, kad omega-3 tris keturis kartus viršytų omega-6. Ant mūsų produkto etiketės yra surašyta visų rūgščių procentinė sudėtis. Jeigu omega-6 per daug, tai tada aliejus kenkia organizmui (pradeda skaudėti sąnariai). Taip pat vertingas yra ir kanapių aliejus. O vartojant saulėgrąžų aliejų tikimybė susirgti krūtų vėžiu gali padidėti apie 40 kartų.

– O kaip dėl kanapių? Ar galima jas auginti?

– Dabar jau galima. Kanapių aliejaus savotiškas skonis. Tinka vartoti su bulvėmis. Labai reklamuojamas ir brangus alyvuogių aliejus. Tačiau ką jis turi savo sudėtyje? Nieko gero… Mums svarbiausia omega-3. Ne veltui ir mokslininkai mano, kad sėmenų aliejus – skystasis Lietuvos auksas, tik gaila, kad ne visi jį vertina.

– Prieš keletą metų lankėmės jūsų ūkyje ir stebėjome, kaip jūs spaudžiate sėmenų aliejų. Mums padovanojote tokį nedidelį buteliuką. Pasakėte, kad kai kepsite blynus, pamatysite, kokie jie bus gražūs ir geltoni. Grįžusi ir iškepiau… Fantastiško skonio blynai!

– O… Maniau, jog pasakysite, kad netikę…

– Dar neseniai buvo skleidžiamas mitas, kad rapsų aliejus yra techninis aliejus, kad yra nuodai, kad jo negalima vartoti. Ir mes jo nebepirkdavome…

– Na, taip. Buvo tokia antireklama, buvo sakoma, kad iš rapsų aliejaus net parakas gaminamas. O kaip tada su tokių produktu kaip, pavyzdžiui, kokakola reklama. Net ponios Adamkienės fondas reklamuoja. Mano traktorininkai, jeigu neatsisuka varžtas, užpila kokakolos ir po kiek laiko jis puikiausiai atsisuka… Tai kas tada vyksta žmogaus skrandyje?

– Užrašyta, jog rapsai yra be eruko rūgšties. Tai ką, būna ir su eruko rūgštimi?

– Žinoma. Yra veislių, kur daug tos rūgšties, tačiau yra ir tokių, kuriose eruko rūgšties nėra. Tik tą sėklą reikia kaskart atnaujinti, nes jeigu kiekvienais metais sėsi tą pačią, tai eruko rūgštis vėl atsinaujins. Eruko rūgšties daug garstukuose, o pastarieji auga kartu su rapsais, todėl iškūlus rapsus būtina išvalyti nuo šios piktžolės.

– Ar galima šaltojo spaudimo rapsų aliejų naudoti kepimui? Kai kurių žmonių nuomone, jis tinka tik salotoms.

– Rapsų aliejų galima naudoti ir kepimui. Kadangi rapsuose esanti omega-3 chemiškai yra uždarame cikle, todėl negali iš ten „pabėgti“. O sėmenų aliejuje ji yra laisva… Todėl sėmenų aliejus ir yra geresnis vaistas, nes organizmas geriau pasisavina laisvą omega-3. O sėmenų aliejus kepimui netinka. Jį pakaitinus susidaro pokostas, kuris naudojamas dažams skiesti, medienai, audeklui impregnuoti. Anksčiau žmonės to nežinojo ir dažnai kepdami blynus su sėmenų aliejumi net apakdavo, ant akių užsitraukdavo valktis. Supraskite, jog žmogus apanka dėl to, kad tas pokostas užkemša smulkiuosius kapiliarus. Toks pat ir palmių aliejus. Jo kaitinti taip pat negalima. O šaltas sėmenų aliejus atvirkščiai – išvalo kraujagysles.

– Ar didelė sėmenų aliejaus išeiga?

– Svarbu, kokia veislė. Mūsų auginamų linų sėmenyse yra 42 procentai aliejaus. Tačiau tų visų procentų neišgaunu, nes apie 25 procentus lieka išspaudose. Šiuo metu panaudoju ir tirščius, iš kurių gaminame tepalą sąnariams.

– Skaitėme, kad sėmenų aliejus yra vienas iš natūraliausių maisto papildų moterų menopauzės metu, nes natūraliu būdu sutvarko hormonus. Girdėjome, kad ir vyrams šis aliejus naudingas kitos „pauzės“ metu… Kad gerai auga nagai. (Girdisi vyriškas balsas: „O tada kai kam užauga ir ragai…“)

– Teisingai. Taip yra todėl, kad šitame aliejuje yra cinko. O cinkas naudingas ir vyrams, ir moterims. Cinkas „atsako“ už vyrų vaisingumą ir reguliarų hormonų pasigaminimą. Jeigu cinko trūksta moterims, blogiau auga vaisius, jis reikalingas naujagimiams, didina imuninės sistemos atsparumą, padeda greičiau užgyti žaizdoms. Sėmenų aliejuje yra ir daugiau kitokių labai naudingų žmogaus organizmui mineralinių medžiagų. Pavyzdžiui, vario, kurio kiekvienas žmogus savyje nešioja po vieną gramą. Žmogaus organizmui reikia maždaug 2 miligramų vario per dieną. Anksčiau vario kasyklose darbininkai nesirgdavo odos ligomis, nes varis kartu su geležimi dalyvauja gaminant raudonuosius kraujo kūnelius, odos ir plaukų pigmentų gamyboje, todėl apsaugo nuo žilo plauko. Vario ypač daug ankštiniuose augaluose – žirniuose, pupose. Taigi, žirnius valgyti labai sveika, tik sergant podagra, jų vartoti nepatartina. Kurie norite atrodyti visada jaunatviškai, dažniau valgykite žirnius. Jie atnaujina ląsteles, padidėja lytinis potraukis. Šį dalyką vyrams reikia žinoti ir kas savaitę nors vieną kartą užvalgyti žirnių.

– Papasakokite, kaip reikėtų tinkamai žirnius paruošti.

– Pirmiausia žirnius reikia nuplauti, po to pamerkti ir palikti juos nakčiai. Ryte patartina likusį skystį išgerti, nes jame yra daug naudingų mineralų, vitaminų. Dėl geresnio skonio į skystį galima įdėti citrinos, medaus. Jūs visi šiandien taip pat gausite užvalgyti žirnių košės, taigi, visai savaitei būsite pasikrovę. Galima naudoti ir žirnių miltus. Įpylus du šaukštus į sriubą ar košę, pagerėja skonis.

– Kur galima įsigyti Jūsų produkcijos? Gal eksportuojate savo prekes į užsienį?

– Įsigyti galima tik pas mane. Kartais dar prekiauju per šventes, įvairiose mugėse. Į užsienį neeksportuoju, nors faktiškai apsimokėtų. Aš jau per senas šitiems reikalams. Tarp kitko, rapsų aliejaus litras Suomijoje kainuoja 30 litų, o sėmenų aliejaus – apie 60 litų. Tegu jaunimas užsiima aliejaus eksportu…

– Ir mes žinome receptą, kad žili plaukai vėl pajuostų, kad geriau augtų ragai ir nagai. Litrui sėmenų aliejaus imamos keturios citrinos ir kilogramas medaus. Viskas sumaišoma ir valgoma. Tris kartus per dieną po vieną šaukštą prieš valgį.

Šiame paveiksle „bręsta“ tikri linai.

Šiame paveiksle „bręsta“ tikri linai.

– Kad sėmenų aliejus turi poveikį plaukams, įrodo priešais jus po kambarį lakstantis pavyzdys – šuniukas, kuris dažnai atbėgęs prie spaudyklos palaižo aliejaus. Pažiūrėkite, kaip blizga jo kailiukas.

– O kokia avižų nauda? Juk jomis šeriami arkliai…

– Mūsų ūkyje auginamos belukštės avižos. Buvau užsėjęs net dešimt hektarų, tačiau niekas jų anksčiau nevertino. Tačiau… Prieš penkiolika metų viename seminare buvau išviręs avižinę košę, tai kai kurie žmonės dar ir dabar ją prisimena ir sako, kad buvo labai skanu. Kada lauke geras oras, vasarą visas košes būtinai verdame lauke, nes tada jos būna skanesnės. Pasirodo, kad aviža – vertingas daiktas. Pagal maistingumą prilygsta motinos pienui ir atstoja geriausią jautieną. Net milijonieriai, turėdami užtektinai pinigų, rytais valgo avižinę košę, nes supranta jos naudą žmogaus organizmui. Nors ir sunkiai, tačiau dabar jau ir lietuvių šeimos pradeda vartoti avižų patiekalus, kai kurios net po maišą miltų nusiperka. Kartais turgelyje matau, jog moteris norėtų avižų nusipirkti, tačiau šalia stovintis vyras mesteli: „Gal aš koks arklys!?“ O į tokį pilietį pasižiūrėjus, aiškiai matosi, kad jam avižas reikėtų gal ištisą mėnesį vartoti, kad organizmas išsivalytų.

– Čia matome miltų pakuotę, ant kurios užrašyta „Spelta“. Kas tai?

– Šie miltai pagaminti iš ypatingų spelta kviečių. Speltos – viena seniausių grūdinių kultūrų. Jos buvo žinomos dar akmens amžiuje. Kitaip nei kitų veislių kviečių, speltų grūdai padengti žiedažvyniais, kurie apsaugo juos nuo ligų ir kenkėjų. Speltos neįsisavina mineralinių trąšų, todėl jos beveik neauginamos pramoniniu būdu. Tai genetiškai sveiki grūdai, atsparūs aplinkos užterštumui. Speltų grūduose yra beveik visų mitybinių medžiagų ir vitaminų, kurių reikia visavertei žmogaus mitybai. Tačiau svarbiausia, kad vitaminai ir kitos maisto medžiagos, kitaip nei paprastuose kviečiuose, kaupiasi ne speltos grūdo apvalkale, bet yra pasiskirstę visuose grūdo sluoksniuose, todėl išlieka po malimo proceso net ir smulkiai sumaltuose miltuose. Todėl šie miltai ir yra brangūs…

– Mes paruošėme namų darbą – atsivežėme iš žirnių miltų pagamintų saldainių… Kokia produkciją iš žirnių galime pas jus įsigyti?

– Saldainiai labai skanūs. Tų miltų, iš kurių juos pagaminote, turbūt pas mane ir įsigijote. Be žirnių miltų, turime dar ir sveikų neskaldytų žirnių.

Choristai vaišinosi avižine ir žirnių koše su rūgpieniu. Visi pripažino, kad buvo labai skanu. Ir sveika… Ir ne todėl, kad buvo valgoma svečiuose, o todėl, kad buvo iš tiesų labai skaniai pagaminta pagal specialų šeimininkės Janinos receptą. Janina recepto sudėties niekada neslepia, tačiau net tiksliai laikantis visų nurodymų namuose išsivirta košė tokia pat skani nebūna…

Viešnagę stebėjo ir pokalbį užrašė Remigijus Bonikatas

Choras „Dermė“ moka savo balsus priderinti ir nedidelėje erdvėje.

Choras „Dermė“ moka savo balsus priderinti ir nedidelėje erdvėje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

12 Atsakymų į “Kaip choras „Dermė“ mokėsi sveikai gyventi…”

  1. xxx parašė:

    Madamai – kuria prasme šį chorą vadinate elitiniu, nesuprantu, ar tai pašaipa ar tai koks alia įvertinimas?

  2. Saulius parašė:

    įdomų prie ko Anonimas prisiklijavo ……..

  3. der parašė:

    dermės mūsų visuomenėje tikrai trūksta

  4. to ar parašė:

    Man regis, kad Jums kažko per mažai…..

  5. ar parašė:

    neatrodo, kad pastaruoju metu tos „Dermės“ visur šiek-tiek per daug?

  6. HGD;KLVJepofHNC;KACsd parašė:

    …………………………………O spektaklis buvo…………………………………….. labai geras……………………….

  7. Anonimas parašė:

    Saulius turi savo vertybes ir nesiklijuoja prie kazko

  8. Nuostaba parašė:

    Saulius savo kvartetą pasirodo išdavė, nes kiti kvarteto nariai šiame chore. 😉

  9. Madam parašė:

    tai tada tas choras dar netikras be jo

  10. Anonimas parašė:

    jo

  11. Madamai parašė:

    Saulius siam elitiniam chorui nepriklauso.

  12. Madam parašė:

    Sauliau ar ten buvai

Comments are closed.

scroll to top