Odeta Bagdžiūnė: „Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje tyla yra viena iš svarbiausių vertybių“

Knygos „OK tyloje“ autorė Odeta Bagdžiūnė (sėdi centre) su savo auklėtiniais mokykloje rengtoje teminėje dienoje „Atgal į 90-uosius“.

Gegužės 11 dieną Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje vyks Odetos Bagdžiūnės knygos „OK tyloje“ pristatymas. Tai jau antrasis jaunosios rašytojos kūrinys, pasiekęs skaitytoją.

Odeta savo kūrybinį kelią pradėjo dar paauglystėje išleidusi poezijos knygą „Nepamiršti lašai“. Jauna kūrėja yra apsigynusi lietuvių filologijos bakalaurą Lietuvos edukologijos universitete ir baigusi šiuolaikinės žurnalistikos kursus Lietuvos žurnalistikos centre. Kurį laiką dirbusi laikraštyje „Širvintų kraštas“, šiuo metu knygos autorė darbuojasi lietuvių kalbos mokytoja.

-Gal galėtum papasakoti apie savo „kelionę“ į rašymo bei kūrybos pasaulį?

-Ta kelionė prasidėjo paauglystėje, nes ganėtinai sunkiai išgyvenau šį laikotarpį. Slėgė įvairūs nesutarimai su bendraamžiais, pirmųjų meilių išgyvenimai, besikeičiančios ir nesuvokiamos emocijų bangos bei šeimyninės aplinkybės. Buvau ganėtinai uždara šiais klausimais, nes bijojau likti nesuprasta. Tad pradėjau rašyti dienoraštį ir pastebėjau, kad tai puikus išsikalbėjimo būdas su pačia savimi. Išsirašymas padėjo išsilaisvinti nuo slogių emocijų ir atsivėrė aiškesnis savęs supratimas.

-Debiutavai su poezijos knyga „Nepamiršti lašai“. Ar galima daryti prielaidą, kad, kurdama eiles, pabėgdavai nuo rūpesčių?

-Nepasakyčiau, kad pabėgdavau. Tiesiog išsilaisvindavau ir pamatydavau juos kitu kampu. Suprasdavau, kad jie taip giliai manyje įsišakniję, jog trukdo gyventi ir džiaugtis tuo gyvenimu. Dažnai netgi pati susikurdavau juos lygioje vietoje. O ši poezijos knyga gimė iš skaudaus paauglystės įsimylėjimo be atsako. Pastebėjau, kad žodžių rimavimas perteikia visai kitus jausmų atspalvius, nes eilėraštis yra gerokai skambesnis, meniškesnis ir jame galima užkoduoti labai daug pamąstymų bei išgyvenimų.

-Kaip pavyko nuo poezijos „nušuoliuoti“ iki romano „OK tyloje“?

-Išėjusi iš leidyklos su poezijos knyga pasakiau sau, kad tai tik pirmas „blynas“ ir kita knyga bus romanas. Jau tada žinojau, apie ką rašysiu ir kaip viską perteiksiu. Tik prireikė nemažai laiko, kol išsigryninau mintyse matomą viziją. Maniau, kad per kelerius metus pavyks tas mintis perkelti į popieriaus lapus, bet klydau, nes parašyti romaną yra gerokai sudėtingiau nei poeziją. Pradžioje laukdavau užplūstančio įkvėpimo rašymui, vėliau supratau, kad tą įkvėpimą reikia ugdytis, kadangi savaime jis neaplanko. Todėl paskirdavau kūrybai antradienio naktis, turėdama laisvadienius trečiadieniais. Naktį geriausiai susikoncentruoju tiek į mokymąsi, tiek į vidinio pasaulio gelmes. Būdavo itin skaudžių istorijos rašymo momentų, kai skruostais riedėdavo ašaros, vėl sugrįžus į praeities išgyvenimus. Tada po kelis mėnesius negalėdavau savęs surinkti ir susitelkti į kūrybą. Leisdavau emocijoms susigulėti, rasdavau atsakymus į seniai kylančius klausimus, vis labiau save pažindavau iš naujo ir viską susidėliodavusi į atitinkamas minčių lentynas, vėl grįždavau į kelią… Rašymo procesas truko ketverius metus. Dar kilo nemažai iššūkių ieškant leidyklos, kuri sutiktų išleisti nežinomo kūrėjo knygą. Galiausiai sėkmingai grįžau į tą, kurioje palikau pirmąjį pėdsaką šiame kūrybiniame kelyje. Tad teko daug kliūčių įveikti, kol romanas išvydo dienos šviesą.

„OK tyloje“ – jau antroji Tavo knyga. Kodėl būtent tyloje ir kas Tau pačiai yra tyla?

-Manau, kad nuolatos skubančiame, šurmuliuojančiame ir sparčiai besikeičiančiame pasaulyje tyla yra viena iš svarbiausių vertybių. Kartais gera pabėgti nuo visko ir tiesiog pabūti su savimi. Kiekvienas tylą įsivaizduoja ir pajaučia skirtingai. O man ji asocijuojasi su gamta, rytiniais ar vakariniais pasivaikščiojimais ir, žinoma, su rašymu bei skaitymu.

Romanas „OK tyloje“ yra apie trijų kartų moteris. Kiek Tavo romane yra Tavęs pačios?

-Daug, netgi labai daug. Esu glaudžiai susijusi su tomis moterimis ir asmeniškai įsijaučiau į kiekvienos gyvenimo istoriją, kurią perteikiau pirmuoju asmeniu, kad ir skaitytojas galėtų artimiau susipažinti su jomis bei geriau pajausti tas išgyvenamas emocijas. Kiekvieno rašytojo kūrinyje galima atpažinti jį patį, nes kūryba gimsta iš jo gyvenimo filosofijos ir požiūrio į pasaulį.

-Ko galėtum palinkėti savo skaitytojams, Tavo kūrybos vertintojams?

-Atverkite širdį ir mintis gyvenimui, kuris įvairiaspalvis, įdomus, įtraukiantis, intriguojantis ir kupinas netikėtumų. Svarbiausia, tikėkite bei pasitikėkite savimi, nes žmogaus galimybės yra beribės.

-Ačiū už pokalbį. Širvintų rajono gyventojus ir svečius kviečiu į Odetos Bagdžiūnės knygos „OK tyloje“ pristatymą, kuris vyks gegužės 11 dieną (trečiadienį) 17 val. Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos ir Kultūros centro vidiniame kieme.

Kalbėjosi Aistė Palinauskienė
Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 6 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (6 įvert.)

1 Atsakymas į "Odeta Bagdžiūnė: „Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje tyla yra viena iš svarbiausių vertybių“"

Comments are closed.

scroll to top