Būsimoji gydytoja Greta Gujytė: „Šiame darbe mažai romantikos“

Greta Gujytė – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto VI kurso nuolatinių studijų medicinos studentė, atliekanti klinikinės medicinos praktiką (internatūrą) Ukmergės ligoninėje, dirbanti su COVID-19 ligoniais.

Žiniasklaida nuolat skelbia, kad koronavirusu sergantiems ligoniams nepakanka vietų Vilniuje. Po truputį į COVID-19 gydymą įtraukiamos ir Ukmergės, Alytaus, Molėtų ligoninės. Trūksta ne tik vietų gydymo įstaigose, bet ir medikų. Rajonų ir miestų savivaldybės kviečia savanoriškai registruotis būsimus arba buvusius medikus, kurie norėtų ir galėtų prisidėti prie COVID-19 gydymo.

Savivaldybės jau skelbia, kad vis daugiau randasi savanorių, kurie sustiprina medicinos personalą, padeda gydytojams, slaugytojoms, slaugytojų padėjėjams. Pirmieji į pagalbą suskubo medicinos studentai. Viena iš jų – širvintiškė Greta Gujytė. Ji atlieka klinikinės medicinos praktiką (internatūrą) Ukmergės ligoninėje. Būsimoji gydytoja dabar yra VI kurso nuolatinių studijų medicinos studentė, studijuojanti Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Būsimoji medikė sutiko pasidalyti mintimis, kaip sekasi pagelbėti koronavirusu sergantiems asmenims, kokius darbus tenka nudirbti, kokias apsaugos priemones dėvėti.

  • Kaip Jūsų darbą galima pavadinti? Ar čia yra savanorystė? O gal privaloma praktika?
  • Pati nežinau, kokį statusą šiam darbui galima suteikti. Galbūt savanorystė. Pusę metų privaloma atlikti klinikinės medicinos praktiką (internatūrą) pasirinktoje praktikos bazėje. Kaip savo praktikos bazę pasirinkau Ukmergės ligoninę. Kol dar nebuvo apribota dalis paslaugų ligoninėje, dirbau pagal grafiką man priklausančiuose skyriuose. Didėjant hospitalizuojamų COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, žmogiškieji ištekliai buvo sutelkti šiems pacientams gydyti, teikiamų planinių paslaugų spektras tapo dar labiau apribotas, todėl pasiūliau savo pagalbą COVID-19 skyriuje.
  • Kiek laiko dirbate Ukmergėje su koronavirusu sergančiais ligoniais?
  • Prie komandos prisijungiau dar visai neseniai, kadangi pati Ukmergės ligoninė taip pat ne taip seniai reorganizavo savo veiklą ir tapo atramine Vilniaus regiono ligonine, į kurią pacientai pervežami iš Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų.
  • Kaip prasideda Jūsų darbo diena?
  • 8 valandą ryto švarioje zonoje persirengiu asmens apsaugos priemones (kombinezonas, prijuostė, kepurėlė, respiratorius, antbačiai, 2 poros pirštinių, skydelis) ir einu į skyrių. Ten išmatuoju pacientų gyvybinius parametrus – temperatūrą, kvėpavimo dažnį (KD), arterinį kraujo spaudimą (AKS), širdies susitraukimų dažnį (ŠSD, kitaip – pulsas), saturaciją (kraujo įsotinimas deguonimi), įvertinu sąmonės būklę, deguonies poreikį. Pagal saturaciją koreguoju deguonies kiekį, deguonies skyrimo būdą. Vėliau padedu gydytojams pildyti ankstyvojo perspėjimo skales (APS), kuriose šie rodikliai atsispindi, čia matoma, kaip keitėsi pacientų būklė per kelias valandas. Vėliau padedu slaugytojoms, dažnesniu atveju mokausi iš jų, padedu pagalbinėms darbuotojoms pamaitinti sunkesnius pacientus.
  • Kaip ligoniai priima jaunus medikus?
  • Greičiausiai nėra taip lengva nusakyti amžių, kai būni su šia apranga, tačiau man pasirodė, kad pacientai priima mus kaip ir visą personalą, supranta, jog šioje grandyje kiekvienas turi savo pareigas ir atsakomybes.
  • Su kokio amžiaus jauniausiu pacientu teko susidurti? Patvirtinkite teiginį, kad liga nesirenka amžiaus.
  • Negaliu tiksliai atsakyti, dar per trumpai dirbu skyriuje, čia nėra tokios greitos pacientų kaitos. Tačiau liga tikrai nesirenka amžiaus, galiu patvirtinti, kad čia gydomi mažiausiai dviejų kartų žmonės.
  • Kas Jums kelia didžiausią nerimą dirbant ligoninėje?
  • Labiausiai neramina, jog net ir sergantys, ir persirgę pacientai, ir tokių pacientų artimieji vis tiek neigia viruso buvimą.
  • Ar teko dirbti pavasarį su koronavirusu sergančiais ligoniais? Jeigu teko, kokių skirtumų pastebėjote su dabar siaučiančia liga?
  • Pavasarį neteko dirbti su šiais pacientais, kadangi tuo metu prasidėjo studijos nuotoliniu būdu ir mokymasis tapo kaip niekad intensyvus bei sudėtingas. Nekilo minčių, kad tai būtų įmanoma suderinti. Dalyvaudami nuotolinėse konferencijose, infektologai pažymi, kad antros bangos metu ligoninėse stacionarizuojami sunkesni pacientai nei pavasarį. Dabar pacientai, kuriems pasireiškė nekomplikuota viršutinių kvėpavimo takų infekcija, t. y. lengva ligos forma, gali gydytis namuose.
  • Dėkoju už pokalbį. Linkiu sėkmės labai atsakingame ir reikalingame darbe.

Kalbėjosi Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 11 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (16 įvert.)

3 Atsakymai į “Būsimoji gydytoja Greta Gujytė: „Šiame darbe mažai romantikos“”

  1. Anonimas parašė:

    1

  2. Ačiū jums už šį straipsnį.

  3. skaitytoja parašė:

    Labai gražus jaunos medikės žestas dirbti su COVID ligoniais. Pagarba jaunajai kartai.

Comments are closed.

scroll to top