Lapės stebina ne tik savo gudrumu, bet ir įžūlumu

Limonių kaimo gyventojus kasdien lanko viešnios iš miško.

Nei vaikystėje, nei jaunystėje tėviškėje neteko matyti tokios gausybės lapių, kiek stebiu jų šią žiemą. Rudakailės gražuolės, ieškodamos grobio, ne tik slampinėja pamiškėje, bet įsigudrino užsukti ir į sodybos kiemą. Kad naktį aplink namą sukiojasi įvairūs gyviai, tikrai nieko nestebina, bet kad taip būtų dieną, pripažinkime – keistoka. Negi miško gyventojai visiškai praradę baimės jausmą?

Gruodžio mėnesį, kai sniego patalai užklojo žalumą, į sodybą užsukančios stirnos nugenėjo visą gebenių sieną. Netgi baidomos, nekreipė dėmesio ir šlamštė lapus tiek, kiek gebėjo pasiekti. Šiuo metu lankosi nekviestos viešnios – rudagalvės laputės. Jos spėjo nugvelbti ne tik katėms skirtą maistą, bet ir indus, į kuriuos tas maistas dedamas. Pasirodo, gudruolių lapių įžūlumui ribų nėra!

Lapės paprastai turi savo mėgstamus takus, kuriais vaikšto medžiodamos. Miškuose lapės teritorija mažesnė nei atvirose vietovėse. Taip vaikštinėdamos, ieškodamos maisto, lapės atklysta ir į žmonių sodybas.

Lapės buveinė yra miškas, bet jai reikalingi ir atviri plotai, nes didelę mitybos dalį sudaro peliniai graužikai, gyvenantys atviruose plotuose. Susidūrusios su žmogumi ar kitu gyvūnu, pavyzdžiui, šunimi ar katinu, lapės turėtų slėptis. Ramiai vaikštinėti ir ieškoti maisto jos gali besilaikydamos tam tikro atstumo. Didesnė nei anksčiau lapių populiacija viešnagei sodybose įtakos neturi. Galimas dalykas, kad dabar jaunikliai migruodami ieško sau gyvenamosios vietos, taigi klajoja po žmonių gyvenamas valdas bei tyrinėja aplinką.

Anksčiau didesnis pavojus buvo susijęs su pasiutlige, tačiau dėl organizuotos oralinės vakcinacijos Lietuvoje jau kelerius metus nėra registruoto nei vieno pasiutligės atvejo. Gamtininkai nepataria jokiu būdu laukinio gyvūno šerti. Jei lapei numetama maisto, ji įpras lankytis.

Sodyboje besilankanti lapė ieško lengvo grobio.

Radau informacijos, jog netoli Marijampolės esantį kaimą lapės tiesiog siaubia. Jos taip suįžūlėjo, kad vidury dienos ateina į kiemą, pasičiumpa riebiausią žąsį ar kitą paukštį ir išsineša puotauti. Vienai ūkininkei per porą mėnesių lapės išsinešė 30 Kalėdoms skirtų nupenėtų žąsų. O pamatyti kaime lapę esą netrukus bus tas pats, kas regėti bindzinėjančią katę. Žmonės netgi turi vaizdo įrašų, kur matyti prie naminių paukščių besisukinėjanti lapė, ją puola šuo, tačiau rudauodegei visa tai nė motais.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 27 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (5 įvert.)
scroll to top