Flioksai. Dvi istorijos apie juos. Ir ne tik…

Daugelyje gėlių darželių ir sodybų vietą radę flioksai kilo ir Rytinės Š. Amerikos dalies – jie natūraliai auga JAV ir Kanadoje, o nuo XIX a. vykdoma šio augalo selekcija, yra išvesta daugybė veislių, pasižyminčių žiedų spalva, dydžiu, augalo aukščiu, atsparumu orų sąlygoms.

Taip susiklostė, kad per trumpą laiką išgirdome dvi tarpusavyje nesusijusias, bet šiek tiek panašias istorijas apie flioksus mūsų rajone.

Paskutinis sudie vasarai

Redakcija gavo skaitytojos Reginos žinutę:

„Turbūt praėjo jau ta mada vaikytis importinių gėlių. Daugelis gėlininkyste užsiimančių kaimynų pamažu grįžta prie tradicinių lietuviškų darželių, kur daugiausia žydi daugiametės gėlės. Ir gražu, ir paprasta, ir lietuviška.

Mano darželyje gausiai žydėjo flioksai. Šios gėlės pastebimos iš tolo, yra gražios ir kvapnios. Nors vasara sausa buvo, bet flioksams vandens negailėjau. Deja, jie šįmet žydėjo pernelyg trumpai. Teko jau nukirpti nužydėjusius žiedynus, kurių buvo labai daug. Labai nustebino vienas žiedas, kuris vis dar žydi. Jis lyg nori pasakyti paskutinį sudie prabėgusiai vasarai. „Kaip paskutinis vasaros sudie/ Prieš atsisveikinimą didį“, – kaip rašė poetas Vytautas Mačernis.

Iš daugybės žydėjusių flioksų liko tik vienas. Jis tarsi nori pasakyti paskutinį sudie prabėgusiai vasarai.

Netrukus rudeninės šalnos pakąs per vasarą žydėjusius gėlių žiedus. Visą vasarą savo spalvomis džiuginę gėlynai užmigs. Ir liūdna, ir graudu…“ – teigia Regina ir savo pasakojimą pailiustravo vienišo žiedo nuotrauka.

Flioksai pražydo antrą kartą

O štai Širvintose, Šermukšnių gatvėje gyvenanti Vanda Gavarskienė džiaugėsi gražiai ir gausiai žydinčiais flioksais.

-Prieš kokį mėnesį flioksai nurudavo. Įvertinau kaip artėjančio rudens pranašystę ir žiedus nupjoviau. Ir kaip nustebau, kai gėlės atsigavo, išleido naujus pumpurus ir dar gausiau pražydo. Nesu girdėjusi, kad taip nutiktų antrą kartą per metus, – žydinčius flioksus rodė ponia Vanda ir apgailestavo, kad atėjęs ruduo tuoj tuoj nutrauks šį grožį.

Žydi flioksai.
Ponia Vanda stebisi antrąkart pražydusiais flioksais.

Vanda Gavarskienė sako, kad šiuos flioksus augina nuo tada, kai gėlių gavo iš savo draugės. Jos nebėra gal dešimt metų, o draugės atminimą kasmet atgaivina pražydę flioksai.

Medicinos darbuotojos specialybę jaunystėje įgijusi Vanda prisipažįsta, kad jos širdis, kaip kaimo vaiko, linksta prie augalų. Nuo Pigašių kilusi mergina anuomet norėjo tapti agronome, tačiau tėvas nenorėjo, kad dukra grįžtų į kolūkį ir sunkiai dirbtų, todėl paragino rinktis kitą specialybę. Ir dabar Vanda mėgsta darbuotis savo darže, puoselėja šiltnamį, daržą. Moteris labai džiaugiasi, kad prižiūrėti namą jai padeda žentas Raimondas Stankevičius. Vyras kiemo pakraštyje surentė originalią pavėsinę, pastatė lauko kepsninę.

-Žinote, pavėsinė turi savo istoriją, – sakė Vanda Gavarskienė. – Užsiminiau, kad būtų gerai turėti statinį, kuriame ne tik būtų galima pasėdėti, bet ir kuris suteiktų privatumo, užstotų kaimynų tvartelius. Parodžiau iliustracijų, kokių pavėsinių žmonės pasistato. Tačiau žentas kategoriškai pareiškė, kad jam pavyzdžių nereikia, jis pats sugalvos, kaip ta pavėsinė turėtų atrodyti. Ir pastatė. Žmonės ateina ir giria, kad labai graži, originali. Tiesa, dar nebaigta – vis dar ieško kokios šakos ar šaknies, kad būtų galima papuošti įėjimą ir iš kitos pusės. Grybaudamas ar uogaudamas, žentas nepraeis pro įdomesnį gamtos kūrinį.

Pavėsinė.
Originali pavėsinė – žento Raimondo Stankevičiaus rankų darbas.

Vanda sakė, kad ir jos požiūris kažkuo panašus. Mėgsta viską užsiauginti nuo sėklytės, nuo mažo daigelio, jai nepatinka, kai siūloma tik persodinti jau užaugintą, suformuotą augalą. Žmogus pats turi kurti, tada bus gražu ir pačiam, ir kitiems.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (3 įvert.)
scroll to top
+