Svarbu tai, ar pirkėjas … informuojamas, kaip skaičiuojamas malkų kiekis

Vilniaus apygardos teismas panaikino dar balandį Širvintų rajono apylinkės teisme priimtą sprendimą, kuriuo buvo atmestas Zemfiros R. civilinis ieškinys. Beveik prieš metus Apylinkės teismui pateiktame civiliniame ieškinyje moteris prašė iš Artūro K. priteisti 480 Lt už trūkstamus keturis kubinius metrų jai parduotų malkų, išduoti kvitą už 2012 metais parduotas jai malkas ir priteisti bylinėjimosi išlaidas. 

Anot bylos, Zemfira R. 2011-ųjų vasarą iš atsakovo Artūro K. buvo pirkusi 10 kubinių metrų skaldytų beržinių malkų, tačiau kvito negavo. Kitais metais, 2012-ųjų rugpjūčio 10-ąją, ji iš to paties asmens vėl pirko tokį pat kiekį skaldytų beržinių malkų, už jas sumokėjo 1200 Lt. Zemfirai susidėjus malkas į malkinę paaiškėjo, kad jų kiekis galimai mažesnis, nei buvo sutarta – malkų tebuvo apie 6 kubinius metrus. Apie malkų trūkumą jau kitą dieną pensininkė telefonu pranešė atsakovui, kvietė jį atvažiuoti ir pačiam įsitikinti, atsiskaityti už trūkumą bei išduoti kvitą, ne kartą siuntė jam SMS pranešimus, tačiau Artūras K. į kvietimus nereagavo, o galimą malkų trūkumą motyvavo jų vagyste iš ieškovės.

Balandžio 15-ąją bylą išnagrinėjęs Širvintų rajono apylinkės teismas Zemfiros R. ieškinį atmetė, kadangi šalys nesudarė rašytinės pirkimo-pardavimo sutarties, taigi nėra ir galimybės tiksliai nustatyti susitarimo dėl malkų kiekio ir dėl mato vieneto sąlygų. Kadangi bylos nagrinėjimo metu įsigytos malkos jau buvo sukūrentos, nebuvo jokios galimybės patikrinti tikrojo jų kiekio. Teismo vertinimu, ieškovė neįrodė 2012 metais gavusi malkų mažiau, nei 2011 metais.

Tačiau Vilniaus apygardos teismas buvo kitos nuomonės. Jis Zemfiros R. ieškinį patenkino ir iš Artūro K. priteisė pensininkei sumokėti 480 litų nuostoliams atlyginti ir per 725 litus bylinėjimosi išlaidų, kurias ši patyrė bandydama įrodyti, kad šįkart per kaminą išlėkė mažiau malkų, nei prieš metus.

Nagrinėjant šią civilinę bylą, malkas pardavęs Artūras K. teigė, kad pirkėja nesupranta, jog medienos tūris apibrėžiamas dviem matais: kietmetriais (medienos kubais be tarpų) arba erdviniais metrais (erdvėmetriais, kur aukščio, pločio ir ilgio santykis yra tas pats, tačiau į šį tūrį įeina oro tarpai). Pasak A.K., malkoms matuoti yra nustatytas pastarasis mato vienetas, nes sukrauti malkų taip, kad neliktų jokių tarpų, yra neįmanoma. Atsakovo teigimu, pagal metodiką erdvinį metrą malkų verčiant į kietmetrį, 10 erdvinių kubinių metrų ir sudaro vidutiniškai 6 kietmetrius, kiek ir buvo atvežta Zemfirai.

Būtent šiuos paaiškinimus Vilniaus apygardos teismas traktavo pensininkės naudai. Civiliniame kodekse įtvirtinta profesionalaus pardavėjo pareiga pirkėjui suteikti būtiną, teisingą, išsamią, visapusišką ir neklaidinančią informaciją apie parduodamus daiktus – apie jų kainą, kokybę, daiktų savybes, atsižvelgiant į daiktų pobūdį bei paskirtį, o taip pat ir į vartotojo asmenį. To nepadarius, pardavėjui atsiranda pareiga atlyginti pirkėjui nuostolius, įskaitytinai ir už daiktų trūkumą, atsiradusį po daiktų perdavimo pirkėjui, jeigu trūkumai atsiranda dėl to, kad šis neturėjo atitinkamos informacijos.

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top