Nedidelis kiekis galimai drambliškos dozės

Būtų dramblys, Garis K. būtų išvengęs baudžiamosios atsakomybės, nes Karfentanilis teisėtais tikslais yra naudojamas kaip raminamieji vaistai dideliems ir stambiems žinduoliams. Dabar ikiteisminio tyrimo metu buvo konstatuota, kad vyras neteisėtai laikė nedidelį kiekį narkotinės ar psichotropinės medžiagos.

Seime vis bandant įteisinti švelnesnę atsakomybę už mažo kiekio narkotinių medžiagų turėjimą, kai kurie tokio siūlymo šalininkai bando aiškinti, kad nedidelis kiekis kelia mažą grėsmę visuomenei. Atseit, nuvažiuokite, pavyzdžiui, į Nyderlandus, kur visi vaikšto lengvai apsvaigę ir linksmi.

Tačiau ir degtinė ta pati visose šalyse, tačiau vienur dėl jos vartojimo kyla daugiau neigiamų padarinių, kitur ta žala nėra tokia akivaizdi. Vadinasi, esmė yra ne pačioje narkotinėje medžiagoje ar alkoholyje, o to vartojimo kultūroje. Gal derėtų pradėti nuo to?

Kuo gali pavirsti net mažas kiekis rodo istorijos, pasiekusios mūsų teismus. Dar rudenį Vilniaus miesto apylinkės teisme buvo išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje dėl narkotinės medžiagos turėjimo buvo teisiamas nuolatiniam mūsų skaitytojui iš ankstesnių pasakojimų pažįstamas Garis K. Penktą kartą prieš teismą, šįkart jau Vilniuje stojęs širvintiškis sykį jau buvo nuteistas už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis. Tada buvo nustatyta, kad kanapių mini plantaciją užveisęs Garis tai darė turėdamas tikslą tas narkotines medžiagas platinti, bet teismas tada antrą kartą teisiamam vyrui skyrė tik 1 metų 4 mėnesių laisvės apribojimo bausmę. Ji, matyt, narkotinių medžiagų dalinio legalizavimo šalininkams pasirodytų kaip neadekvačiai žiaurus susidorojimas, peržengiantis visas protingumo ribas.

Du kartus už viešosios tvarkos pažeidimus teistas Garis 2022-ųjų liepą Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmų buvo nuteistas už vagystes. Tačiau jam skirtos 1 metų 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmės vykdymas buvo atidėtas 2 metams, paskiriant pareigas per 1 mėnesį nuo nuosprendžio įsiteisėjimo pradėti dirbti arba mokytis ir per bausmės atidėjimo laiką nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.

Naujausios nusikalstamos veikos tyrimo metu nebuvo nustatyta, kad vėl įkliuvęs Garis vartojo psichiką veikiančias medžiagas. O štai turėti jų teismas pareigos neskyrė.

Prieš Vilniaus miesto apylinkės teismą Garis K. stojo po to, kai jį ir automobilį patikrinę policijos pareigūnai rado narkotinės medžiagos Karfentanilio.

2016 metų vasarą Europos narkotikų ir narkomanijos centras ir Kovos su narkotikais valdyba įspėjo dėl naujo sintetinio opioido Karfentanilio (Carfentanil) keliamo pavojaus sveikatai.

Anot tuomet pasirodžiusio Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pranešimo, „Karfentanilis yra tūkstančius kartų pavojingesnis nei morfinas ir fentanilis. Šis naujasis opioidas verčia susirūpinti dėl keliamos didelės perdozavimo rizikos ir dėl perdozavimo sąlygotų mirties atvejų, netgi tarp patyrusių opioidų vartotojų“.

Karfentanilis nelegalioje rinkoje gali būti platinamas įvairių formų – milteliai, tabletės, lapeliai („markutės“), pleistrai ir purškalai.

Įdomu tai, kad Karfentanilis teisėtais tikslais yra naudojamas kaip raminamieji vaistai dideliems ir stambiems žinduoliams, tokiems kaip drambliai, todėl net ir labai mažos Karfentanilio dozės žmonėms gali būti mirtinos.

Kaip ikiteisminio tyrimo metu prisipažino Garis K., Karfentanilio jis įsigijo 2022-ųjų rugsėjo 9 dieną. Sumokėjęs 12 Eur, jis gavo du folijos lankstinukus su juose esančia narkotine medžiaga. O įkliuvo tą pačią dieną apie 13 val. Vilniuje po to, kai vos nepadarė eismo įvykio.

Vilniuje, kaip teigė Garis, jis ieškojo veterinarinės klinikos jo ir draugės auginamam šuniui. Vairuoti nesutrukdė tai, kad Garis K. apskritai neturi vairuotojo pažymėjimo. Tik šio svarbaus fakto, pasirodė, nežino jo draugė, kuriai priklauso automobilis „Volvo S60“.

Kaip teigė teisiamasis, važiuodamas per tiltą jis trumpam nukreipė žvilgsnį nuo kelio, kad paskaitytų dokumentus, susijusius su jo vežamo šuns gydymu. Kai pakėlė galvą, pamatė, kad artėja link kelio atitvarų, kurie skiria skirtingų krypčių eismo juostas. Bandė išvengti smūgio, tačiau nesuvaldė savo vairuojamo automobilio ir kairės pusės priekiniu ir galiniu ratu užvažiavo ant betoninės plokštės, prie kurios yra pritvirtinti kelio atitvarai. Nuo smūgio jis pažeidė abi kairės pusės padangas ir nebegalėjo tęsti kelionės. Sustojęs išlipo ir pamatė, kad atitvarų neapgadino, nukentėjo tik automobilis. Tada nuvažiavo į artimiausią automobilių stovėjimo aikštelę, ten paliko automobilį, o šunį nešė į veterinarijos kliniką. Beeinant, privažiavo policijos pareigūnai ir paprašė parodyti, ką turi kišenėse. Pasiteiravę, ar Garis turi draudžiamų daiktų, pareigūnai iš jo išgirdo, kad delne turi vieną folijos lankstinuką su narkotine medžiaga.

Teismo baudžiamajame įsakyme nutylėta, dėl kokios priežasties policijos pareigūnai susidomėjo Gario kišenių turiniu. Gal paskatino jo elgesys prie vairo, gal vyras pasirodė įtartinas kitiems eismo dalyviams, kurie pranešė apie akibrokštą kelyje.

Policijos pareigūnai Garį iš karto sulaikė, taip pat klausė, ar tai jis vairavo automobilį „Volvo S60“. Garis iš pradžių jiems pamelavo, kad automobilio nevairavo, bet nuvežtas prie automobilio prisipažino. Policininkams pasidomėjus, ar automobilyje yra draudžiamų daiktų, vyras jiems sakė, kad ne. Tuo nepatikėję policininkai nutarė automobilį patikrinti.

Garis K. sakė prieš tai turėjęs du folijos lankstinukus. Dar tos pačios dienos ryte „iš matymo pažįstamas“ žmogus jam nupirko iš vienos „nežinomos romės“. Vieną lankstinuką pas jį rado policininkai, o štai kur prapuolė antras, vyras sakė nenutuokęs. Gal pametė? Pasirodo, nepametė. Automobilį apžiūrėję policijos pareigūnai salone už vairuotojo sėdynės rado tą antrą lankstinuką.

Pas Garį rastas narkotinės medžiagos kiekis (0,000041 g) neviršijo nustatytos nedidelio kiekio, t. y. 0,00006 g ribos, todėl Garis ir pateko tarp tų, kurių interesus Seime pasirengusi ginti tarp kanapių fotosesijas rengusi Laisvės partijos parlamentarė Morgana Danielė ir jos partiečiai.

Byla baigta baudžiamuoju įsakymu, kadangi už Gariui K. inkriminuojamą nusikalstamą veiką (neteisėtai laikė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti) ir dabar nėra numatyta laisvės atėmimo bausmė. Tai tik baudžiamasis nusižengimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu. Na, kad teismas skirtų griežčiausi sankciją, reikia būti kaip reikiant prisidirbusiam. Garis K. teisiamas jau penktą kartą, yra teistas už „draugystę“ su narkotinėmis medžiagomis, nusikalto būdamas recidyvistas. Tad pastarąją bausmės formą ir parinko teismas, skyręs jam galutinę 20 parų arešto bausmę, kuri sutrumpėjo viena para įskaičius laikinajame sulaikyme prabūtas maždaug 5 valandas.

Areštinė Gariui K. jau ne naujiena. Kai 2020-ųjų liepą trečią kartą teisiamam vyrui už viešosios tvarkos pažeidimą skirta arešto bausmė buvo subendrinta su ankstesne, jis į areštinę buvo pasiųstas 50 parų. Tiesa, dar ne iš karto, nes arešto bausmės vykdymas buvo atidėtas 6 mėnesiams. Tačiau tų metų lapkritį už nustatytų sąlygų pažeidimą bausmės vykdymo atidėjimas buvo panaikintas ir Garis K. pasiųstas atlikti arešto bausmę.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top