Liepos 4-oji – „Bilardinės“ diena

1994 metų liepos 4 dieną Kabaldos kaime įsikūrusios kavinės „Biliardinė“ barmenas Bronius Paliukėnas pirmasis Lietuvoje ginklu pasipriešino kavinę terorizavusiems Širvintų smarkuoliams.

Apie sensacingą įvykį pirmoji paskelbusi „Respublika“ rašė, kad reketininkais įvardyti jaunuoliai iš vietos verslininko jau pirmą kavinės darbo dieną pareikalavo 50 JAV dolerių per mėnesį, paskui nusileido iki 40. Netrukus prasidėjo pogromai. Joninių vakarą apsilankę smarkuoliai triukšmavo, į barą ir už jo stovinčią verslininko žmoną metė biliardo rutulį. Suskaičiuoti nuostoliai siekė tuomet nemenką 466 litų sumą.

Liepos 3-iąją apsilankęs vienas smarkuolių atkišo 70 litų ir pažadėjo atvežti dar 100 dolerių. Sutemus prie namų atvažiavo keli automobiliai, o iš jų išlipę jaunuoliai apsupo namą. Jau tada Bronius Paliukėnas su šautuvu pasislėpė darže ir laukė, kuo baigsis išpuolis, tačiau įspėti dėl atvykstančios policijos jaunuoliai išsiskirstė. Bet sugrįžo liepos 4-osios popietę. Papriekaištavę, kad verslininkas iškvietė policiją, smarkuoliai vėliau sugužėjo į kavinę ir ėmė tyčiotis iš kavinės savininko, triukšmavo, sukėlė netvarką. Supykęs dėl tokio elgesio, Bronius Paliukėnas pasivijo išvažiuojančius smarkuolius. Vėliau jis teigė, kad vienas chuliganų jam pagrasino ginklu, todėl ant jų užvažiavo ir partrenkė. Kai Bronius Paliukėnas su ginklu išlipo iš automobilio, vienas ant žemės gulinčių smarkuolių jam spyrė į kojas. Griūdamas, Bronius Paliukėnas kelis kartus iššovė. Į kojas buvo sužeisti abu chuliganai.

Tuomet Lietuvos teisėtvarka, o ir žiniasklaida dar tik mokėsi dirbti. Galimas dalykas, šiandien šie įvykiai galbūt būtų ištirti ir teisiškai įvertinti kiek kitaip. Tačiau „Biliardinės“ istorija iki šiol prisimenama todėl, kad pirmąkart buvo pasipriešinta tuomet Lietuvą užvaldžiusiai į nusikalstamumą linkusių smarkuolių epidemijai. Ak tie „nutrūktgalviški devyniasdešimtieji!“ Po pusantrų metų sužinojome apie dramą Panevėžyje veikusioje „Svainijos“ parduotuvėje, kai verslininkas Romas Okuličius iš savigynai laikomo pistoleto nušovė keturis reketininkus.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 1 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top