Kol dviračiai neguldomi žiemos miegui, keliuose girdėsime pakeiksnojimus

Sutemus, keliuose galima sutikti ir panašių „kliūčių“, kaip esame įamžinę vienoje rajono gyvenviečių. Jei privalomų atšvaitų, žibintų ar liemenių neturėjimas, t. y. Kelių eismo taisyklėse pėstiesiems, dviračių vairuotojams ir vadeliotojams nustatytų elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymas gali užtraukti administracinę 20-40 eurų nuobaudą, tai vairavimas apsvaigus nuo alkoholio dažnai baudžiamas didesne bauda, nei verta pati dviratė transporto priemonė. Už dviračio vairavimą lengvai apsvaigus nuo alkoholio numatyta 80-150 eurų bauda, viršijus šią neblaivumo ribą bauda išauga iki 150-200 eurų. Nuotrauka iš archyvo

Globalinis atšilimas daro savo įtaką ir eismo saugumui. Pirmiausia todėl, kad pailgėjo dviračių ir paspirtukų naudojimo sezonas. Taigi, dviratį apžergusieji šiandien pedalus mina gerokai ilgiau, nei tai darydavo prieš kelis dešimtmečius. O ir technologijos dabar leidžia dviračius vairuoti kiaurus metus. Parduotuvėse parduodamų žieminių (dygliuotų) dviračių padangų kaina prasideda nuo kelių dešimčių eurų, nors už optimaliausią padangų komplektą gali tekti pakloti 100 eurų ir daugiau. Specialistai pataria rinktis platesnes padangas, kad sukibimo paviršius su pagrindu būtų didesnis.

Na o kol nėra ledo ir sniego (sniegas palengvina sąlygas tamsiuoju paros metu, kadangi geriau atspindi šviesą ir vakarai bei naktys būna šviesesnės), didžiausia problema išlieka važinėjantieji senais, netvarkingais, naujų reikalavimų neatitinkančiais dviračiais. Jie ne visada gerai matomi eismo transporto priemonių vairuotojams, todėl tokių dviratininkų adresu siunčiami pakeiksnojimai. Kartą iš Vilniaus vakare grįžęs širvintiškis prisipažino, kad nesusilaikė ir sustojęs kelyje trenkė į ausį nei savęs, nei kitų nesaugančiam dviratininkui, apsižergusiam seną kledarą be atšvaitų ir žibintų.

Nors šviesą atspindinti liemenė jau tapo įprastu dalyku, dar ne visada ir ne visur pasirūpinama, kad tamsiu paros metu dviračio priekyje šviestų baltos, o gale – raudonos šviesos žibintas.

Neseniai teko regėti, kaip Širvintų mieste policijos patrulis padarė pastabą jaunoms dviratininkėms, kad šios vakare važiuoja neįjungusios žibintų. Pareigūnams nuvažiavus, merginos burbėjo, kad policininkai „nieko neišmano“, juk jų dviračiai turi atšvaitus, jos vilki šviesą atspindinčias liemenes.

Kelių eismo taisyklių 56 punktas nurodo, kad dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik dviračio gale turint raudoną šviesos atšvaitą arba raudoną šviesos žibintą, iš abiejų šonų – oranžinius šviesos atšvaitus, pritvirtintus prie ratų stipinų. Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas.

Negi specialias šviesą atspindinčias liemenes apsivilkusios merginos buvo teisios dėl policininkų kompetencijos? Juk žodelis „arba“ šiuo atveju liudija merginų naudai.

Ogi ne. Merginos pamiršo ar nežinojo, kad taip kalbama, jei važiuojama šviesiu paros metu, nors ir neakcentuojama. Bet toliau tas pats Kelių eismo taisyklių punktas jau numato, jog važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Ką jau kalbėti apie tai, kad dviračiams nustatyti reikalavimai taikomi ir paspirtukams. Važiuojantys jais turėtų prisiminti ir žibintus, ir liemenes, ir šalmus.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 10 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top