Kartą prigriebtas, praeities pamokos neišmoko

Tai, kad prie vairo neblaivūs įkliūva ir vadinamieji vairuotojai profesionalai, nėra retas atvejis. Tačiau vairavimu kasdienei duonai užsidirbantys vairuotojai atsakingiau žiūri į reikalavimus ir rečiau rizikuoja. Juk tai, kad jiems nustatomas neblaivumas, reiškia ne tik prarastą teisę vairuoti, bet ir būtinybę ieškotis kito pragyvenimo šaltinio. Bent jau artimiausius kelerius metus.

Spalio 3 dieną Širvintų policijoje buvo užregistruotas tarnybinis pranešimas, kad 5-ajame kelio Jauniūnėliai-Musninkai kilometre 1965 metais gimęs musninkietis vairavo krovininį automobilį DAF 95XF.430 su puspriekabe „Schmitz“ būdamas neblaivus, kai nustatytas daugiau nei 1,51 prom. neblaivumas. Patikrinus alkoholio kiekio matuokliu, vairuotojui Romualdui K. buvo nustatytas mažesnis iš dviejų patikrinimų 2,62 prom. neblaivumas. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Vilkiko vairuotojas įkliuvo popietę, kai nuo 13 val. Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnai vykdė tikslinę priemonę, skirtą transporto priemonių vairuotojų blaivumui kontroliuoti. Sustabdyta transporto priemone vairuotojas važiavo vienas, be keleivių. Jam pravėrus duris, pareigūnai pajuto stiprų alkoholio kvapą. Galima buvo pastebėti nekoordinuotus Romualdo K. judesius, vairuotojas kalbėjo nerišliai. 14.25 val. vairuotojui buvo nustatytas 2,62 prom. girtumas, po dvidešimties minučių prietaisas parodė didesnį apgirtimą – 2,75 prom.

Ikiteisminio tyrimo pareigūnui Romualdas K. paaiškino, kad spalio 1 d. su kroviniu grįžo iš Rygos. Kadangi buvo savaitgalis, iškrovos darbus atidėjo iki pirmadienio. Įmonės vadovui leidus, su kroviniu grįžo, kur gyvena.

Vairuotojai taip pat papasakojo, kad savaitgalį turėjo svečių, gėrė alkoholį. Pirmadienį iš ryto išgėrė apie litrą alaus, o po pietų nusprendė nuvežti krovinį. Sakė, kad nesijautė esąs girtas.

Romualdas K. sutiko su jam nustatytu neblaivumo faktu. Beliko sužinoti, kokią bausmę parinks Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėjas, priėmęs baudžiamąjį įsakymą.

O dėl šio sprendimo buvo niuansų. Paaiškėjo, kad tai ne pirmas atvejis, kai Romualdas K. prie vairo sėda neblaivus. Tiesa, ankstesnė nuodėmė nėra šviežia. Kiek daugiau nei prieš penkerius metus, 2017-ųjų gegužę, tuometiniame Širvintų rajono apylinkės teisme buvo nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje Romualdas buvo kaltinamas neblaivus vairavęs automobilį „Renault Twingo“. Nors rajono gyventojas Bartkuškyje įkliuvo neblaivus vairuojantis lengvąjį automobilį, jis tuo metu irgi dirbo vairuotoju. Patikrinus alkotesteriu, šis tada parodė 2,25 prom. etilo alkoholio. Romualdas K. aiškino, kad su bendradarbiais butelį degtinės išgėrė po darbo Medžiukuose, kur darbavosi. Kolegos išėjo namo, o jis nesijautė girtas, todėl sėdo prie vairo ir važiavo namo.

Bylos aplinkybės tuomet leido nutraukti šį procesą, o Romualdą K. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Teisiamasis pasinaudojo šia galimybė, o teismas ją pritaikė, perduodamas Romualdą tėvo atsakomybėn be užstato, nustatant vienerių metų laidavimo terminą.

Tada Romualdui K. buvo uždrausta dvejus metus vairuoti transporto priemones, teismas konfiskavo jo vairuotą automobilį. Jam taip pat nurodyta per tris mėnesius sumokėti 20 MGL (753,2,60 Eur) įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Šįsyk kokios nors kalbos apie atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės jau nebuvo. Teismas pripažino, kad kaltinamasis veikė tiesiogine tyčia, suvokdamas savo būklę – pats pripažino, kad vartojo alkoholį, vis tiek sėdo prie vairo. Taip pat nustatyta, kad jis 2 kartus baustas administracine tvarka. Teismo įsitikinimu, tokie Romualdo K. veiksmai liudija apie jo neatsakingą požiūrį į galiojančius teisės aktus, draudžiančius vairavimą išgėrus bei rodo abejingumą kitų eismo dalyvių saugumui.

Už tai, kad jis neblaivus vairavo vilkiką, Romualdui K. teismas skyrė galutinę 60 MGL (3000 Eur) dydžio baudą. Ji, tiesa, kiek sumažėjo. Kadangi Romualdas K. policijos buvo sulaikytas šiek tiek daugiau kaip 3 valandas, jos traktuotinos kaip viena sulaikymo para. Pagal įstatymą, vieną sulaikyme išbūta para prilyginama 2 MGL dydžio baudai, todėl teisiamajam buvo paskirta galutinė 58 MGL (2900 Eur) dydžio bauda. Ją leista sumokėti per metus.

Paskirta ir baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas ketverius metus vairuoti transporto priemones.

Tuo rūpesčiai Romualdui K. dar nesibaigė. Įstatymas numato ir transporto priemonės, kuri tapo nusikalstamos veikos padarymo įrankiu, arba jos vertę atitinkančios pinigų sumos, konfiskavimą. 2006 metų gamybos vilkikas, kurį kelyje Jauniūnėliai-Musninkai vairavo Romualdas K., šiuo metu vertas 8450 Eur. Teismo manymu, buvo teisinga konfiskuoti 5000 Eur vertę atitinkančią sumą.

Daugiau: krovinių gabenimas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top