Sausio 19-oji – Kanuto vardadienis

Kanutas Ruseckas. Autoportretas

Kanuto vardas, kitaip nei gali pasirodyti, yra ne lietuviškos kilmės, o atkeliavęs iš skandinavų ir reiškia „kilmingasis, kilnusis“. „Kilmingiausias“, t. y. labiausiai žinomas Lietuvos Kanutas buvo dailininkas Kanutas Ruseckas (1800-1860). Jis siejamas su Kernavės apylinkėmis, tiksliau – su Kernavėlės dvaru, kuris buvo įsikūręs pusiaukelėje tarp Kernavės ir Grabijolų.

Žinoma, kad 1848-1852 metais Kanutas Ruseckas nuomojosi netoli Lavoriškių buvusį Dekaniškių dvarą, bandė ūkininkauti. Ko gero, ši patirtis jį ir paskatino įsigyti Kernavėlės dvarelį.

Paveldėjęs ar su seserimi kartu pradėjęs valdyti dvarą, Kanuto sūnus Boleslovas tapo ir dalies tėvo tapytų paveikslų savininku. 1871 metais išleistoje grafo Konstantino Tiškevičiaus kelionių įspūdžių knygoje „Neris ir jos krantai“ aprašomas apsilankymas Kernavėlės dvare. Grafas rašė: „Namas didelis, medinis, per ilgesnį laiką pajuodęs, su priebučių iš priekio, paremtu keturiais stulpais. Įėjęs į to namo priemenę, pravėriau pirmojo kambario duris – šviesi menė, švari, gana erdvi. Baltose jos sienose kabo aliejumi tapyti įvairaus dydžio paveikslai. Jie man pasirodė nesvetimi. Atpažinau žinomo Lietuvos dailininko p. Kanuto Rusecko darbus“.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 15 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top