Kovo 10-oji – 40-ties paukščių diena

Širvintų skautai gamina inkilus. 1940 m. balandžio 11 d. ePaveldas.lt nuotr.

Nuo seno Lietuvoje buvo švenčiamas paukščių parskridimas, o ta diena vadinama 40 paukščių diena. Pavadinimas parinktas todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę.

Senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, tai šalnos laikysis dar 40 parų. Šią dieną šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t.y., su savo šeima. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais.

40-ties paukščių diena šįmet išpuola sekmadienį, o tai gera proga išjudinti nuo žiemos miego sustingusius raumenis ir padaryti namelį parskrendantiems paukščiams. Portale ePaveldas galima rasti nuotrauką, kurioje įamžinta, kaip 1940 metų balandžio 11 dieną Širvintų progimnazijos DLK Vytauto draugovės skautai daro inkilus. Nuotraukoje matoma rąstų rietuvė sufleruoja, kad skautai nusifotografavo prie vietos lentpjūvės. 1934-ųjų Širvintų ir apylinkių žemėlapyje lentpjūvė buvo pažymėta prie dabartinių Zibalų ir Ukmergės gatvių sankryžos. Dabar čia prie Zibalų gatvės įveista pievelė, kuria eina pėsčiųjų takas. Kaip tik buvusios lentpjūvės komplekso vietoje dabar per upę eina šiluminė trasa į Kalnalaukio gatvės katilinę.

1944 m. aeronuotraukos ir dabartinio žemėlapio palyginimo aplikacija. lcva/maps.arcgis.com
Dešinėje: 1934 m. Širvintų kvadranto, kuriame pažymėta ir lentpjūvė, žemėlapio fragmentas.
(Paspauskite pasididinti)

Bent tokią lokaciją išduoda lyginamasis žemėlapis, kuriame 1944 metų vasarą vokiečių karinių oro pajėgų padarytą Širvintų aeronuotrauką galima palyginti su dabartiniu vietovės žemėlapiu.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 8 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)
scroll to top