Lapkričio 16-oji – Lietuvos pašto diena

1921 metais iš pirmojo Širvintų pašto į JAV išsiųstas vokas su trim Lietuvos pašto ženklais. lithuanianphilately.com nuotr.

Dar iki Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo dabartinėje Širvintų rajono teritorijoje veikė Širvintų ir Gelvonų paštai, apie kuriuos rašyta išleistose „Valsčiaus“ serijos knygose.

Po I Pasaulinio karo pašto įstaiga Širvintose pradėjo veikti 1919 metų sausio 31 dieną, tačiau ją įkūrė pietrytinę Lietuvos dalį užėmę bolševikai. Paskui juos pakeitė lietuviai ir lenkai, o Lietuvos valdžia dar kartą Širvintas prisiminė 1920-aisiais. „Versmės“ leidyklos cituojami duomenys teigia, kad 1920-ųjų rugsėjo 3-iąją buvo įkurta lietuviška pašto įstaiga, o vienu pirmųjų, jei ne pirmuoju vadovu buvo Jonas Grigas.

Tačiau interneto tinklalapyje lithuanianphilately.com filatelininkas Vytautas Doniela rašo, jog pirmuoju Lietuvos pašto įstaigos vadovu (įgaliotiniu) Širvintose buvo Mykolas Švagžlys, į šias pareigas paskirtas 1919 metų liepos 12 dieną. 1919 metų rugsėjo 9 dieną paštas su lietuvių komendantūra dėl lenkų invazijos evakavosi iš Širvintų, o nuo 1920 metų sausio 1 dienos Mykolas Švagžlys jau dirbo Siesikuose. Kai antroje 1920-ųjų pusėje Lietuva laikinai užėmė Vilniaus kraštą, Švagžlys rugsėjo 16-ąją iš Siesikų buvo perkeltas į Švenčionėlius.

Anot Vytauto Donielos, Lietuvos kariuomenei atsiėmus miestelį Jonas Grigas Širvintų pašto įgaliotiniu buvo paskirtas šiek tiek anksčiau, 1920 metų rugpjūčio 1 dieną. Atnaujinus pašto veiklą, Širvintose buvo naudojami dar 1919 metais išleisti IV Berlyno laidos pašto ženklai, pažymimi antspaudu su įrašu ŠIRVINTAI. Nuo 1930-ųjų antspaude atsirado vietovardis ŠIRVINTOS.

Šis faktas daugiau kaip metus prideda prie žinomos pašto Širvintose istorijos.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 10 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top