lūšys

Sakyti, kad lūšis Širvintų rajone yra didelis stebuklas, nereikia…

2018 metų gruodžio pradžioje prie Varanavos nufotografuotos lūšys. Jono Asteikos nuotr.

2018 metų gruodžio pradžioje prie Varanavos nufotografuotos lūšys. Jono Asteikos nuotr.

Jei reikėtų išskirti kelias pagrindines pastarųjų dvejų-trejų metų aktualijas iš medžiotojų gyvenimo, greičiausiai visi paminėtų sumedžiotus vilkus. Galbūt todėl, kad po ilgesnės pertraukos per trumpą laiką Širvintų rajone buvo sumedžioti net trys vilkai. Kaip labai svarbų būtų galima išskirti ir šernų sumedžiojimą, kadangi užklupęs Afrikinis kiaulių maras šernų populiacijai smogė ypač skaudų smūgį, o sumedžiojamų šernų skaičių sumažino perpus.  Skaityti daugiau »

Musninkų seniūnijoje papjauti 24 danieliai, 3 – dingo

Musninkų seniūnijoje papjauti 24 danieliai, 3 – dingo
Neseniai rašėme, kad 2016 metų medžiojamų žvėrių apskaitos duomenimis, Širvintų rajone gyvena 104 danieliai. Deja, jau dabar šį skaičių reikia smarkiai pakoreguoti – praėjusį savaitgalį nuo aptvaran įsibrovusių plėšrūnų žuvo net dvidešimt keturi danieliai, kuriuos veisia ir augina Musninkų seniūnijos Taučiulių kaimo gyventojas Jonas Čaikauskas. Žuvusių žvėrių gali būti ir daugiau.
Pasak danielių augintojo, nelaimė nutiko naktį į gegužės 15-ąją. Žuvo aptvare laikomos 23 vaikingos danielių patelės ir 1 patinas.
– Trijų danielių net neradome, o likę septyni danieliai įvairiai sužeisti. Na, gal ne visi. Vienam lyg ir nieko… Sunku tiksliai pasakyti, nes įbauginti gyvūnėliai kol kas nesiduoda apžiūrimi, – sakė ūkininko pažymėjimą turintis ir apie penkerius metus danielių auginimu užsiimantis Jonas Čaikauskas.
Labiausiai tikėtina, kad Taučiuliuose danielius išpjovė pro aptvaro apačią įlindę vilkai. Tačiau Jonas Čaikauskas prasitarė išgirdęs ir kitą galima versiją: apžiūros metu jam buvo pasakyta, kad žvėrelius galėjo papjauti ir … lūšys. Aišku, tai vargiai tikėtina. Kažin ar lūšys prasikastų po aptvaru, jos juk puikiai laipioja. Žinoma, tikslesnis atsakymas turėtų paaiškėti po išsamaus aplinkybių tyrimo.
Anot Jono Čaikausko, iš pradžių net pamanė, kad žvėrelius iššaudė chuliganai – danielių kūnuose pastebėtos žaizdelės palaikytos galbūt pneumatinių, galbūt kito smulkaus kalibro ginklo kulkų paliktomis žymėmis. Vis dėlto nuspręsta, kad tai – dantų žymės.
Veterinarijos gydytojas Sigitas Gataveckas sakė, kad plėšrūnams padėjo tai, jog tą naktį smarkiai lijo. Nėra specialistas, tad gali tik spėlioti, kas puotavo. Aptiktos pėdos jam panašios tiek į vilko, tiek į lūšies. Dingę trys danieliai greičiausiai pabėgo pro urvą, kurį aptvaro kampe prasikasė įsibrovėliai. Jis nėra didelis. Tarp išlikusių – ir pats stambiausias danielių patinas, neseniai numetęs ragus. Jei būtų juos turėjęs, galbūt būtų kažkiek apgynęs bandą. Tačiau patinas tiek užvaikytas, kad po šio įvykio sunkiai vaikščiojo ir dažnai gulinėjo. Aptvaro aukštis, anot veterinaro, apie 3 m.
Pasiteiravus apie galimus nuostolius, danielių augintojas Jonas Čaikauskas sakė, kad jie tikrai nemaži, bet kalbėti apie tai žmogus nenorėjo. Pažymėjo, kad šiuo atveju jam labiausiai gaila žuvusių žvėrelių. Jie buvo jaukūs, prisileisdavo žmones, iš rankų imdavo maistą, po mėnesio danielių patelės jau būtų atsivedusius palikuonis, taigi banda būtų padvigubėjusi. Dėl prieauglio pardavimo jau buvo sudarytos ateities sutartys, užsakymų buvo ir dėl suaugusių danielių. Šie žvėrys perkami ir mėsai, ir veisimui, ir laikymui kaimo turizmo sodybose.
Jonas Čaikauskas sakė aiškinsis dėl galimybės gauti atlygį už laukinių gyvūnų padarytą žalą. Jo žiniomis, tai greičiausiai pirmas toks atvejis Lietuvoje, kad nuo plėšrūnų žūtų tiek danielių.
Širvintų medžiotojų draugijos medžioklės žinovas Vaclovas Četrauskas labai nustebo išgirdęs apie Taučiuliuose galimai pasidarbavusias lūšis. Skaičiuojant miškuose paliktas plėšrių žvėrių pėdas šių žvėrių mūsų rajone nebuvo aptikta. Tačiau, anot medžiotojo, vis dėlto įmanoma, kad aptvare laikomus danielius galėjo išpjauti ir šios trumpauodegės, kažkokiu būdu atklydusios į mūsų rajoną. Tačiau jų turėjo būti daug. Reikia ištirti paliktas pėdas, atstumus tarp iltinių dantų paliktų žymių. Anksčiau lūšių mūsų miškuose buvo, tik nuo 1975 metų jas buvo uždrausta medžioti.
2015 metų pėdsakų skaičiavimo duomenimis, arčiausiai mūsų rajono lūšies pėdsakai buvo aptikti Ukmergės ir Elektrėnų savivaldybėse. To skaičiavimo duomenimis, pernai Lietuvoje gyveno apie 300 vilkų ir 100 lūšių.
Medžiotojas sakė taip pat nustebtų ir pasitvirtinus įtarimams, kad danielius galėjo išpjauti vilkai.
– Būtų labai keista, kad vilkai tokias dideles skerdynes padarytų šiuo laiku. Paprastai jie pradeda intensyviai medžioti ir vaikus moko nuo rugpjūčio, dažniau – jau rudenį, – sakė medžiotojas.
Šiuos medžiotojo žodžius patvirtina ankstesniais metais užfiksuoti laukinių gyvūnų padarytos žalos atvejai. Tiesa, ArcGIS sistemos duomenimis, pernai 1 avis Musninkų seniūnijos Užušilių kaime buvo papjauta birželio 10-ąją, o 8 avys Širvintų seniūnijos Žvirblių kaime – birželio 23-iąją. Bet kiti atvejai – tikrai rudeniniai: avis prie miesto prisišliejusiame Širvintų seniūnijos Širvintėlių kaime buvo papjauta rugpjūčio 19-ąją, 3 avys Šeipūnų kaime – rugsėjo 5-ąją, avis Jaskaudžių kaime – rugsėjo 10-ąją, 5 avys Zibalų seniūnijos Gaidelių viensėdyje – spalio 3-iąją, 2 avys Staškūniškio kaime – spalio 4-ąją, ožka Jauniūnų seniūnijos Griciūnų kaime – spalio 15-ąją.
ŠK informacija
Sigito Gatavecko nuotraukos
Papjauti danieliai

Papjauti danieliai

Neseniai rašėme, kad 2016 metų medžiojamų žvėrių apskaitos duomenimis, Širvintų rajone gyvena 104 danieliai. Deja, jau dabar šį skaičių reikia smarkiai pakoreguoti – praėjusį savaitgalį nuo aptvaran įsibrovusių plėšrūnų žuvo net dvidešimt keturi danieliai, kuriuos veisia ir augina Musninkų seniūnijos Taučiulių kaimo gyventojas Jonas Čaikauskas. Žuvusių žvėrių gali būti ir daugiau. Skaityti daugiau »

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos