Nepabrangino. Bet tik iki sausio…

Opozicijos atstovė „darbietė“ Marija Gudonienė abejojo, ar reikia didesnėmis kainomis bauginti potencialius klientus.

Opozicijos atstovė „darbietė“ Marija Gudonienė abejojo, ar reikia didesnėmis kainomis bauginti potencialius klientus.

Praėjusiame rajono tarybos posėdyje buvo svarstoma, ar didinti geriamojo vandes tiekimo ir nuotėkų tvarkymo kainas, tačiau po ilgų diskusijų klausimas buvo atidėtas. Sprendimo projektas, kuriuo siekiama padidinti mokesčius, bus svarstomas sausio mėnesio posėdyje. Gal tai iš tiesų kalėdinė „dovanėlė“ širvintiškiams?

Priežasčių didinti kainas – ne viena

Pasak UAB „Širvintų vandenys“ direktoriaus Kęstučio Vaškevičiaus, kainas reikia didinti dėl kelių priežasčių.

Visų pirma jau nuo 2007 m. nuolatos didėja kuro bei elektros energijos kainos: pavyzdžiui, už elekros energijos sąnaudas įmonė 2011 metais sumokėjo beveik 100 tūkst. daugiau nei 2007 m.

Didelis nuostolis buvo ir Širvintų pieninės uždarymas – „Širvintų vandenys“ iš šios įmonės gaudavo bene 20 procentų visų pajamų. Šiuo metu pagrindiniai vartotojai liko gyventojai.

Taip pat, nors projektas, kuris suteikia galimybę gyventojams jungtis prie centralizuoto vandentiekio, jau beveik baigtas, tačiau kol kas prisijungė toli gražu ne visi vartotojai. Direktoriaus teigimu, tai lemia naujovių baimė, lėšų stygius bei žmonių įpročiai.

„Jei prisijungtų daugiau gyventojų, tuomet ir įmonės lėšos padidėtų. O dabar kainas turim didinti, nes greitai pradėsime grimzti į skolas,“ – teigia K. Vaškevičius.

Kaip vieną iš priežasčių kainų kilimui jis taip pat įvardija ir numatomą dumblo išvežimą į Ukmergės rajoną. Iki šiol nusausintas dumblas buvo vežamas į karjerą šalia Spadviliškių kaimo, tačiau nuo 2013 metų ten jo vežti nebegalima. Naujos išlaidos įmonei esą pareikalaus papildomų 50 tūkst. Lt.

Aiškinamajame rašte rašoma: „Prieš penkiolika metų rajono taryba bendrovei „Širvintų vandenys“ perdavė daugiabučių namų vidaus tinklų eksploataciją, tačiau nebuvo įvestas eksploatacijos mokestis. O juk kasmet atkimšti kanalizacijos šaukiamasi šimtus kartų. Šių tinklų eksploatacijai kas mėnesį „Širvintų vandenys“ vidutiniškai išleidžia po 12 tūkst.Lt. Beje, Širvintų rajonas yra bene vienintelis šalyje, kuriame už tokią paslaugą žmonės nieko nemoka.“

Pasak direktoriaus, dabar kainų kilimas būtų nežymus ir pavyktų išvengti gyventojų nepasitenkinimo.

Kainų komisija pasiūlė naujus įkainius

Valstybinė kainų ir energetikos komisija dar spalio mėnesį nustatė naujus įkainius (be PVM):

geriamojo vandens ir nuotėkų tvarkymo vartotojai, kuriems vanduo apskaitomas bute, turėtų mokėti 8,77 Lt už kub. m;

vartotojai, kuriems vanduo apskaitomas individualiame name – 7,97 Lt už kub. m;

abonentai – 8,23 Lt už kub. m;

geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo abonentams, perkantiems vandenį patalpų šildymui ir karštam vandeniui ruošti, ir vartotojų grupei, atsiskaitančiai daugiabučio namo įvade – 7,93 Lt už kub. m;

nuotekų surinkimo mobiliosiomis transporto priemonėmis kaina siektų 14,58 Lt už kub. m. ir t.t.

Pardavimo kaina vartotojams, kuriems vanduo apskaitomas daugiabučio namo bute, kai apskaitos prietaisas priklauso vandens tiekėjui, numatyta – 4,25 Lt per mėn., o kai apskaitos prietaisas ne vandens tiekėjo – 2,84 Lt per mėn.

Tarybos nariai suabejojo didinimo reikalingumu

Tiek komitetų posėdžių metu, tiek ir pačiame tarybos posėdyje buvo daug diskutuota šiuo klausimu. Ne vienas tarybos narys suabejojo, ar numatomas kainų didinimas išspręs visas įmonės bėdas.

„Šiuo metu mes labai sunkiai kvėpuojame. Greitai ir į skolas reikės įlįsti,“ – prognozavo K. Vaškevičius.

Reaguodama į jo žodžius tarybos narė Marija Gudonienė teigė: „Suprantu jūsų situaciją. Tačiau rajono žmonės „kvėpuoja“ dar sunkiau. Gal reikėtų ieškoti kitų šaltinių, prisidėti Savivaldybei?“ Pasak M. Gudonienės, reikėtų bandyti atkakliau išieškoti skolas ir nesitaikstyti su piktybiniais skolininkais, su vagiančiais vandenį? O gal reikėtų daugiau skatinti naujų vartotojų prisijungimą negąsdinant jų vis didėjančiomis kainomis, o atvirkščiai – vilioti mažinant įkainius, kad jungtųsi prie centralizuotos sistemos ir patirtų, kad taip gyventi yra daug patogiau?

Nors tarybos narė pasiūlė ne vieną būdą įmonei gauti pajamų, tačiau, pasak direktoriaus, to neužtektų ir vis tiek anksčiau ar vėliau kainų kilimo išvengti nepavyktų.

Tiesa, direktorius sutiko, kad viena iš bėdų, su kuria susiduria įmonė, – sunku surinkti mokesčius iš visų gyventojų. „Yra daugybė žmonių Širvintose, kurie vagia vandenį. Tačiau juos pagauti labai sunku. Lengviausia, kai praneša kaimynai. O dažnai žmonės tiesiog neįsileidžia į butą,“ – sakė K. Vaškevičius.

Nors svarstymas pareikalavo daug aistrų, tačiau buvo nuspręsta sprendimą atidėti. Iki sausio.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top