Dubingiuose – Kiprijono Baziliko choralai

Tęsiasi birželio 13 d. Molėtų r. Dubingių Šv. Jurgio bažnyčioje prasidėjęs penktasis Dubingių muzikos festivalis. Jo programoje – vokalinė ir fortepijoninė muzika, atliekama Lietuvos ir užsienio muzikos meistrų.

Kaip esame rašę ir anonsavę, festivalio rengėjai laukia ir neabejingų muzikai, sakralinėms erdvėms bei gamtos grožio kuriamai dermei Širvintų krašto gyventojų. Koncertai nemokami, juos remia Aurelijaus ir Aurelijos Rusteikų fondas ir Molėtų kultūros centras.

Liepos 25 d. 16 val. Dubingių Šv. Jono bažnyčioje vyks sakralinės muzikos koncertas „Oratio Dominica: Kiprijonas Bazilikas ir evangeliškosios himnodijos keliai“. Atlikėjai: vokalinis ansamblis „Jerycho“ (Lenkija), sakralinės muzikos vokalinė grupė „GŠ Ansamblis“ (Lietuva) ir senosios muzikos ansamblis „Morgaine“ (Vokietija, Lietuva, Italija). Projekto vadovas ir dirigentas Bartosz Izbicki.

Radvilos Juodojo dvaro muzikantas ir kompozitorius Kiprijonas Bazilikas (apie 1535-1600), Krokuvos universiteto auklėtinis, kurį laiką dirbęs Žygimanto Augusto kanceliarijoje, garsėjo kaip poetas, puikus stilistas ir vertėjas. Jis žinomas ne tik kaip Lietuvos literatas, bet ir Lietuvos Brastoje (dabar – Breste) dirbęs spaustuvininkas (jam darbuojantis išspausdinta Brastos Biblija), kompozitorius.

Visuotinė lietuvių enciklopedija rašo, kad Vilniuje jis 1557 metais susipažino su J. H. Baziliku (Basilicus), šis ir suteikė K. Bazilikui savo herbą, pavardę bei bajoro titulą. Tikroji pavardė – Kiprijonas Seradzietis.

Žinoma 11 keturbalsių Kiprijono Baziliko sukomponuotų giesmių (M. Rejaus, A. Trzecieskio ir kitų žodžiai; 1958 jas išleido Z. M. Szweykowskis); išspausdintos Krokuvoje (1556-59) ir Lietuvos Brastoje (J. Zarembos giesmyne Dievo šlovės giesmės / Pieśni chwał boskich 1558).

K. Baziliko giesmių faktūra nesudėtinga, atitinka to meto protestantiškojo choralo stilistiką.

Visa žinoma Baziliko muzika buvo išleista 1550-ųjų pabaigoje, ją daugiausia sudaro keturbalsiai polifoniniai kūriniai.

Šios programos tikslas supažindinti su pamiršta XVI a. giedojimo praktika ir priminti apie vieną svarbiausių to amžiaus mūsų šalies muzikos istorijos asmenybių.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top