Malonūs įkurtuvių rūpesčiai Lapelėse

kuriame_ateiti

Buvusios mokyklos pastatas neatpažįstamai „atjaunėjo“.

Buvusios mokyklos pastatas neatpažįstamai „atjaunėjo“.

Šie metai Širvintų viešosios bibliotekos Lapelių filialo vedėjai Janei Stravinskienei prasidėjo maloniais rūpesčiais – baigtas Europos Sąjungos 2007 – 2013 m. struktūrinių fondų remiamas projektas „Buvusio Lapelių pradinio ugdymo skyriaus pastato ir žemės sklypo pritaikymas visuomenės poreikiams“, kurio vykdytoja Širvintų savivaldybės administracija. Biblioteka bei kaimo bendruomenė kuriasi atnaujintose patalpose.

– Pagaliau persikraustėme į naujas, erdvias, šviesias patalpas, – džiaugiasi bibliotekos vedėja Janė Stravinskienė. – Nors kaip ir daugeliui naujakurių, rūpesčių gausybė, bet, manau, palaipsniui susitvarkysime. Didžiausias nepatogumas, be abejo, buvo tai, kad kraustymosi laikotarpiu netrėjome interneto ryšio, laukėme naujų baldų, tad šiuo periodu ir skaitytojų kiek mažiau ateina.

Tačiau ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Bibliotekininkė sako, kad kol nebuvo interneto, jaunieji skaitytojai labai išpopuliarino garsinį skaitymą.

Bibliotekininkei į naujas patalpas persikraustyti padeda būrelis lapeliškių.

Bibliotekininkei į naujas patalpas persikraustyti padeda būrelis lapeliškių.

– Ateina, žiūrėk, kelios mergaitės ir ima viena po kitos garsiai skaityti kokią nors knygelę, – pasakoja Janė Stravinskienė. – O apskritai, visi mūsų nuolatiniai skaitytojai, kurių paprastai per metus turiu apie pusantro šimto, labai laukia, kada mes kaip reikiant įsikursime ir labai džiaugiasi mūsų įkurtuvėmis. Vienas pirmųjų naujosiose patalpose apsilankęs bene aktyviausias mūsų skaitytojas 85 m. Viktoras Baumila neslėpdamas savo džiaugsmo gėrėjosi šviesiomis, erdviomis, jaukiomis patalpomis, pro kurių langus antrame aukšte atsiveria nuostabi Lapelių apylinkių panorama.

Išties, permainos į gerą didžiulės, juk senoji biblioteka nuo 1969 metų buvo įsikūrusi sename, ankštame, avarinės būklės namelyje. Tiesa, bibliotekininkės Janės Stravinskienės, dirbančios jau 18 metų, pastangų dėka, nors patalpos ir ankštos, tačiau gana jaukios, tvarkingos. Daugeliui net nuostabą kėlė, kaip čia viskas ir tilpo – informacinių technologijų kambariukas, žaidimų kambarėlis mažiesiems skaitytojams, atskirai sudėliota literatūra vaikams, kaupiama kraštotyrinė medžiaga. O visai netoliese stovėjo didelis nenaudojamas namas, pastatytas 1976 metais, kuriame veikė Lapelių pradinė mokykla. Uždarius Lapelių pradinio ugdymo skyrių, pastatas buvo nenaudojamas.

Taigi, ir bibliotekininkės, ir kaimo bendruomenės, vadovaujamos Algio Šalkausko, akys prieš porą metų ir nukrypo į šį pastatą – juk jį rekonstravus ir sutvarkius (viso pastato plotas – 383 kv.m), jame puikiausiai galėtų išsitekti ir biblioteka, ir bendruomenė. Tik iš kur gauti pinigų dideliems remonto darbams?

Į pagalbą atskubėjo jaunieji skaitytojai.

Į pagalbą atskubėjo jaunieji skaitytojai.

Pradėta svarstyti, kad galbūt reikia ryžtis kreiptis Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos. Savivaldybė parengė projektą „Buvusio Lapelių pradinio ugdymo skyriaus pastato ir žemės sklypo pritaikymas visuomenės poreikiams“ (ES Sanglaudos skatinimo veiksmų programa; Veiksmų programos prioritetas: Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai; Veiksmų programos prioriteto priemonė: Prielaidų spartesnei ūkinės veiklos diversifikacijai kaimo vietovėse sudarymas). Bendra projekto vertė: 874 221,49 Lt, skirtas finansavimas – 808 654,86 Lt, iš jo ES dalis – 743 088,24 Lt. 2012 metų rugsėjo mėnesį Vidaus reikalų ministro įsakymu skirtas papildomas finansavimas – 41 471,95 Lt.

Įgyvendinant projektą atsirado galimybė ne tik rekonstruoti buvusios pradinės mokyklos pastatą, įrengti universalios paskirties salę ir patalpas, skirtas bibliotekai bei bendruomenės veiklai, bet ir atnaujinti Lapelių kaimo laisvalaikio infrastruktūrą, t.y. sutvarkyti takus, įrengti vaikų žaidimų aikštelę – t.y. iš esmės pagerinti vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumą, kaimo infrastruktūrą. Juk bendruomenei labai svarbu vykdyti prevencinį darbą prieš žalingus įpročius, smurtą, skatinti sveiką gyvenseną, pasirūpinti, kad prevencinėse programose dalyvautų kuo daugiau rizikos šeimų.

Lapelės – viena didžiausių gyvenviečių Čiobiškio seniūnijoje, įsikūrusi nuostabiame gamtos kampelyje, prie Neries ir Musės, tarp smaragdinių pušynų. Gyvenvietės ir aplinkinių kaimų žmonės – skardžiabalsiai dainininkai, smagūs šokėjai, muzikantai, tačiau erdvios patalpos, kurioje galėtų visi susiburti, iki šiol taip ir neturėjo. Pritaikius nebenaudojamą pastatą bendruomenės reikmėms, tokia galimybė atsirado. Jau pasirūpinta ir baldais.

Susitvarkius galima ir knygas pasklaidyti.

Susitvarkius galima ir knygas pasklaidyti.

Erdvia, šviesia sale naudosis ne tik bendruomenė savo susibūrimams, bet ir biblioteka, kurioje organizuojama nemažai įvairiausių renginių. Štai ir pernai vyko Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai, Vaikų Velykėlės, Šiaurės bibliotekų savaitės popietės ir kt. Šiemet, pasak bibliotekininkės, galimybės bus dar didesnės, galima bus sukviesti gausesnį būrį dalyvių.

Nors knygų fondas per metus papildomas gana kukliai (pernai gautos tik 127 knygos), tačiau bibliotekininkė Janė Stravinskienė džiaugiasi, kad yra geranoriškų skaitytojų, kurie padovanoja leidinių iš savo asmeninių bibliotekėlių. Knygų Lapelių bibliotekai padovanojo Ieva Perednytė, Stasė Sapitavičienė, Juozas Grybauskas. Kraštietis fotomenininkas Jonas Lučiūnas padovanojo ne tik savo išleistų knygų, bet ir istorinės bei grožinės literatūros.

– Išties, labai vertiname kiekvieną naują leidinį, nes nuolatiniams skaitytojams jau sunku ką pasiūlyti – viskas gal net ne po vieną kartą perskaityta, – pasakoja Janė Stravinskienė.

Tarp aktyviausiųjų bibliotekininkė mini Veroniką Sapitavičienę, Antaną Dambrauską, Algimantą Beržiūną, Zofiją Barkauskienę, Ievą Perednytę, Viktorą Baumilą, Aušrą Andriuškevičiūtę, Renatą Šalkauskaitę, Luką Lisauską.

Lapelėse gyvena apie 300 žmonių, tad bendruomenės poreikiams pritaikytas pastatas, reikia manyti, taps tikru šio krašto kultūros židiniu.

Aldona Bareckienė

J. Stravinskienės nuotr.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Malonūs įkurtuvių rūpesčiai Lapelėse"

  1. Anonimas parašė:

    Labai smagu.

Comments are closed.

scroll to top