„Būdavo, kad policija rasdavo ir blaivų“

Visuomenėje gaji nuostata, kad šiais laikais Temidė yra gailestinga, o patekti į kalėjimą yra taip pat sunku, kaip Biblijoje aprašytam turtuoliui patekti į rojų.

Gal ir taip. Teismai dažnai pasižymi didele kantrybe ir teisiamiesiems galbūt suteikia daugiau šansų pasitaisyti, nei to norėtų visuomenė. Teisiamieji tai mato ir tuo pasitikėjimu pradeda piktnaudžiauti.

Neseniai Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose buvo priimtos dvi nutartys, pagal kurias mūsų rajono gyventojams buvo panaikinti laisvės atėmimo bausmių atidėjimai, o nuteistieji pasiųsti į pataisos namus atlikti realios bausmės. Apie vieną jų – šiame straipsnyje.

Keturis kartus teistas Darius P. 2020 metų lapkritį Ukmergės teismo rūmų už smurtą artimoje aplinkoje buvo nuteistas galutine 4 mėnesių 20 dienų laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant 2 metų laikotarpiui. Prieš tai Darius triskart už tokius pat nusikaltimus buvo teisiamas Širvintų rūmuose. Iš pradžių jam buvo skirtas laisvės apribojimas metams, paskui – vieneriems metams ir dešimčiai mėnesių, galop – areštas 90 parų.

Kai teismas gavo Probacijos tarnybos teikimą dėl bausmės vykdymo atidėjimo panaikinimo, visi Dariui P. įsūdyti teistumai, kurie skaičiuojami nuo 2018-ųjų rugsėjo, buvo neišnykę.

Atidėjus laisvės atėmimo bausmės vykdymą, Darius P. per tą laiką buvo įpareigotas pradėti dirbti ar tęsti darbą, o nutrūkus darbo santykiams, nedelsiant užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje. Taip pat jam skirti įpareigojimai gydytis nuo alkoholizmo ir nevartoti psichiką veikiančių medžiagų (alkoholio). Nuteistasis įpareigotas neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos žinios. Jam paskirta ir baudžiamojo poveikio priemonė – dalyvavimas smurtinį elgesį keičiančiose programose, nustatant jų atlikimo terminą: per aštuonis mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos jam nurodyta išklausyti visą šių programų kursą.

Pretekstas Probacijos tarnybai, kuri nuteistojo elgesį kontroliavo nuo 2020 metų gruodžio 10-osios, kreiptis į teismą buvo tas, kad Darius P. bausmės vykdymo atidėjimo metu eilinį kartą nesilaikė įpareigojimo nevartoti psichiką veikiančių medžiagų (alkoholio).

Probacijos tarnyba teismui nurodė, kad nuteistasis buvo supažindintas su teismo nuosprendžiu paskirta bausme, jam išsamiai buvo išaiškintos bausmės vykdymo atidėjimo sąlygos, teismo paskirti įpareigojimai bei baudžiamojo poveikio priemonė ir jų nevykdymo ar daromų administracinių nusižengimų pasekmės. Darius P. pasižadėjo be pažeidimų vykdyti teismo paskirtus įpareigojimus ir baudžiamojo poveikio priemonę, nedaryti administracinių nusižengimų bei naujų nusikalstamų veikų. Su juo buvo sudarytas individualus probuojamojo priežiūros planas. Nuteistasis buvo nurodęs savo gyvenamąją vietą, po mėnesio ją pakeitė. Nuo 2021 metų birželio jis kurį laiką dirbo, paskui registravosi Užimtumo tarnyboje. Kaip pats sakė prižiūrinčiam pareigūnui, „pragyvena iš nelegalaus darbo gaunamų pajamų“.

Įvertinus Dariaus P. daromus teisės pažeidimus, jo gyvenimo stilių ir draugus, piktnaudžiavimą alkoholiu, mąstymą ir elgesį konstatuota, kad probuojamasis priklauso vidutinės pakartotinio teistumo rizikos grupei.

Probacijos vykdymo laikotarpiu Darius P., apsilankius jo namuose, dukart buvo rastas neblaivus. Vienąsyk jam nustatytas 2,38 prom., kitą kartą – 1,29 prom. neblaivumas. Probacijos tarnyba 2022 m. sausį kreipėsi į Vilniaus regiono apylinkės teismą dėl bausmės atidėjimo panaikinimo, tačiau Širvintų rūmai šį teikimą atmetė.

Darius P. nekreipė dėmesio į nustatytus faktus ir toliau pažeidinėjo probacijos sąlygas. 2022 metų kovą eilinio patikrinimo gyvenamojoje vietoje metu probuojamasis vėl buvo rastas neblaivus – jam nustatytas 3,17 prom. neblaivumas. Tačiau Širvintų rūmai, atsižvelgę į probuojamojo išreikštą poziciją, kad jis turi valios nevartoti alkoholio ir nori savarankiškai tęsti pradėtą gydymąsi nuo priklausomybės alkoholiui, šių metų balandį teikimą vėl atmetė.

Ir antrą kartą atmetus probacijos tarnybos teikimą Dariaus P. elgesys nepasikeitė, jis ir toliau piktnaudžiavo alkoholiu. Matyt, tos valios nelabai buvę. Birželio 25 dieną Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnai eilinio patikrinimo probuojamojo gyvenamojoje vietoje Dariui P. nustatė 3,26 prom. girtumą. Teisindamasis tarnybai, kodėl pažeidė sąlygas, probuojamasis nurodė, jog tą dieną, kada į jo namus atvyko policijos pareigūnai, buvo Joninių šventė ir jis su draugais išgėrinėjo bare, o paskui dar išgėrė ir grįžęs į namus. Probuojamojo žodžiais, jis „išgėrinėja ne kiekvieną dieną, būdavo, kai policija jį namuose rasdavo ir blaivų“.

Ukmergės teismo rūmai į tą aplinkybę, kad „rasdavo ir blaivų“, neatsižvelgė. Darius P. pasiųstas realiai atlikti nuosprendžiu skirtą keturių mėnesių ir dvidešimties dienų laisvės atėmimo bausmę.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 21 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top