Vagys kaip atskira nusikaltėlių rūšis tuoj bus įrašyta į Raudonąją knygą

Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pateikiamais duomenimis, 2023 metais Lietuvoje buvo užregistruota 45 181 nusikalstama veika, iš jų 178 – Širvintų rajone.

Per metus nusikalstamų veikų sumažėjo daugelyje šalies savivaldybių, bet buvo tokių, kur nusikalstamumas išaugo. Viena jų – kaimyninė Molėtų rajono savivaldybė, kur pernai nusikalstamumas padidėjo beveik ketvirtadaliu (22,6 proc.). Labiau šalyje nusikalstamumas įsisiautėjo tik Tauragės rajone (26,5 proc.).

Nežymiai, bet šiek tiek daugiau nusikalstamų veikų pernai užregistruota kaimyniniuose Ukmergės (1,2 proc.) ir Vilniaus (1,4 proc.) rajonuose.

Viešose rajono vietose pernai užregistruota 15 nusikalstamų veikų, arba – 10 mažiau nei prieš tai. Tik 2 iš 15 veikų buvo padarytos gatvėse. Tokių per metus sumažėjo 4 kartus.

Kasmet mažėja vagysčių, o jei kuriais metais vėl padaugėja – tai nežymiai. Ne išimtis ir praėjusieji metai, nes rajono policija tyrė tik 28 vagystes, beveik visos jos (27) – privačios nuosavybės. Nuo 5 iki 8 padaugėjo transporto priemonių vagysčių, bet pernai tarp pavogtųjų nebuvo automobilių.

Apie tai, kaip per pastarąjį dešimtmetį kito vagysčių dinamika Širvintų rajone, pavaizduota grafike. Ankstesnių metų duomenys jau būtų iš prisiminimų srities, bet galima kelis tokius skaičius pateikti. Pavyzdžiui, 2010 metais Širvintų policija užregistravo 198, o 2005 metais – 191 vagystes. Per pastaruosius du dešimtmečius tik nuo 2016 metų imta užregistruoti mažiau kaip po šimtą vagysčių. Jei ir toliau vagiliavimas „trauksis“, vagis teks įrašyti į Raudonąją knygą kaip atskirą nusikaltėlių rūšį.

Kodėl mažėja vagysčių, matyt, yra paaiškinimų. Ko gero, svarbiausia priežastis ta, kad labiau rūpinamasi turto apsauga. Atsiradus naujoms technologijoms dažnoje rečiau lankomoje sodyboje (o kažkada jos ypač kentėdavo nuo vagių) įrengta vaizdo stebėjimo sistema. Be to, dėl išaugusios nekilnojamojo turto paklausos nemažai sodybų, ypač arčiau Vilniaus, perėjo į naujų savininkų rankas. Įsigijusieji turi pakankamai lėšų investuoti į jų apsaugą ar tokias sodybas paverčia nuolat gyvenamomis, jas rekonstruoja.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 19 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top