Ar bus grūdų iš tų pelų?

Pastaruoju metu palyginti nuobodžioje ir monotoniškoje Širvintų politikos padangėje blausiai švystelėjo meteoritas. Tai, ką žmonės pakalbėdavo jau kuris laikas, įgarsino internetinė žiniasklaida: DELFI portalas pranešė, kad greičiausiai dar vienas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos skyrius traukiasi iš po partijos sparno pas naują perekšlę. „Valstiečiai“ greičiausiai nebeturės atstovų Širvintų rajono savivaldybės taryboje. Pasak publikacijos, iš partijos nusprendė pasitraukti Širvintų rajono skyriaus pirmininkė, rajono Tarybos narė Inga Matukaitė.

Atseit, Savivaldybės taryboje iš „valstietės“ pavirsti svarsto ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga išrinkta nepartinė Alytė Skeberienė.

Dar iki 2015-ųjų Širvintų rinkėjai apie „valstietę“ Ingą Matukaitę mažai ką žinojo. Tais Živilės Pinskuvienės ir jo bendražygių triumfo metais, kai „valstiečiai“ rajone laimėjo vos du mandatus, Inga Matukaitė į Tarybą nekandidatavo. Tiesa, rinkimuose ji mėgino griežti pirmu smuiku: Inga Matukaitė „valstiečių“ buvo deleguota į Širvintų savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkes, o jos pavaduotoja tapo „zuokininkų“ atstovė Meilutė Saidienė. Kaip netrukus buvo įsitikinta, komisijos darbą lydėjo skandalai, ji buvo kaltinama neužtikrinusi darnaus apylinkių komisijų darbo, neapsaugojusi jų nuo kai kurių partijų ar net rajono vadovų mėginimų daryti įtaką.

Nepaisant milžiniškų pastangų ir net pakartotinai surengtų Širvintų rajono mero rinkimų, nugalėjo Živilė Pinskuvienė ir jos vesta komanda.

Inga Matukaitė renkamųjų sąraše atsirado 2019-ųjų pavasarį vykusiuose Savivaldybių tarybų rinkimuose, kai Ramūno Karbauskio kišenine partija vadinta ir tebepavadinama politinė jėga buvo ant bangos. Tiesa, rinkimuose gavusi vos 178 pirmumo balsus, ji liko už borto, bet neilgam: mažiau kaip po pusmečio mandato atsisakius rinkimuose fiasko patyrusiam Vytui Šimonėliui, Inga Matukaitė 2019-ųjų rudenį vis dėlto pateko į Tarybą.

Kadangi antroji į Tarybą patekusi „valstiečių“ sąrašinė Alytė Skebėrienė net nebuvo šios partijos narė, Inga Matukaitė akimirksniu tapo rajono „valstiete“ Nr. 1.

Tos dvi vietos dabartinėje Širvintų rajono savivaldybės taryboje, o viena jų tekusi nepartinei, rodo „valstiečių“ kaip politinės jėgos degradavimą rajone, ką buvo galima įtarti jau prieš rinkimus. „Valstiečiai“, kaip ilgametis žaidėjas politikoje, 2019 metais vieninteliai nedelegavo savo kandidato tiesioginiuose mero rinkimuose ir tuo parodė, kad partija rajone yra išsisėmusi ir be lyderių. Nors buvo daugiau politinės ir darbo taryboje patirties turinčių partiečių, vado regalijos perduotos naujokei. Kadangi natūraliai egzistuoja kartų konfliktas, taip pat ir politikoje, tikėtina, kad naujajai pirmininkai taip ir nepavyko įpūsti ugnelės. Kai nėra bendro sutarimo, nelabai smagu tokioje valtyje irkluoti, apie ką, beje, Inga Matukaitė ir kalbėjo DELFI. Ji teigė iš „valstiečių“ išėjusi, nes supratusi, kad jai su šia politine jėga – ne pakeliui. „Išmėginau visus metodus, kaip daroma šeimoje, bet supratau, kad tikriausiai bendrų sąlyčio taškų mažai bus“, – portalas cituoja rajono valstiečių vadę, kuri pas demokratus ruošiasi persikraustyti sulaukusi parlamentaro Tomo Tomilino kvietimo.

Na, ar tai turtas, ką už dyką gauna partijos, kitas klausimas. Viena, kai į svetimą partiją be jokio jos įdirbio migruoja didelį pasitikėjimą turintys žmonės. Štai rinkimus triuškinančiai laiminti Živilė Pinskuvienė būtų didelis lobis kiekvienai partijai. Juk ji kartu atsivestų ne tik vieningą komandą, bet ir gausius rinkėjus, taip sustiprindama kitą politinę jėgą. O ką sustiprins vos po kelis šimtus pirmumo balsų (o ir tų dalis, nėra ko abejoti, buvo atiduota pirmiausiai kaip už „valstiečių“ atstoves) gavusios rajono politikos debiutantės?

Pagaliau, net du laimėtus mandatus galbūt reikėtų laikyti dar Vyto Šimonėlio politinio įdirbio rezultatu. Kad „valstiečiai“ kaip politinė jėga Širvintų rajone yra apskritas nulis, patvirtina ir Ingos Matukaitės cituojami žodžiai DELFI publikacijoje: „Kai „valstiečiai“ buvo valdžioje, mūsų skyriui reikėjo tam tikros pagalbos ir palaikymo. Bandėme visokių sąlyčio taškų ieškoti ir mums nelabai pavyko. Skyriaus nariai liko nusivylę, nebeliko politinio optimizmo ir skyrius pabyrėjo. Nariai yra, bet jie visiškai neaktyvūs“.

Galima spėti, kad su šiuo išėjimu rajono politikoje niekas nepasikeis. Situacija dabar ne tokia, kaip po 2015 metų rinkimų, nes valdantiesiems ir be naujai iškeptų „demokračių“ pakanka jėgų patiems valdyti rajoną. Atskiros partinės frakcijos Taryboje šios perbėgėlės neįkurs, nes tam reikia mažiausiai trijų tarybos narių.

Jei tarybos narės ir išsives visą rajono „valstiečių“ skyrių, kuris, kaip galima įsitikinti iš Teisingumo ministerijos pateikiamų duomenų, yra negausus – Širvintų rajonui priskirti vos 26 „valstiečiai“, tai demokratai mūsų rajone gaus menką, neaktyvų, nusivylusį, optimizmo stokojantį politinį vienetą. Seną balastą į naują valtį. Mūsų protėviai šyptelėtų pro ūsą: „Iš tų pelnų nebus grūdų…“

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 21 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

2 Atsakymai į “Ar bus grūdų iš tų pelų?”

  1. an parašė:

    kada norfa atidarys?

  2. ? parašė:

    Kaip rinkejams paskui žvelgti i akis??

Comments are closed.

scroll to top