Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) buvo pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga, kurią paskelbė Higienos institutas. Apie kasmet atliekamus tyrimus ir jų apibendrinimą esame rašė ankstesniais metais.
„Bendrai Lietuvos vaikų sveikatą būtų galima įvertinti kaip gerą. Vejamės Skandinavijos valstybes pagal gerėjančią vaikų mitybą, tačiau dar dideliu iššūkiu išlieka per mažas fizinis aktyvumas ir vaikų praleidžiamas laikas prie ekranų“, – sakė Santaros klinikų vaikų gastroenterologas ir Lietuvos pediatrų draugijos pirmininkas prof. dr. Vaidotas Urbonas.
Analizėje pateikiami visų savivaldybių duomenys, o situacija kai kuriose atskirai akcentuojama. Gero ir nelabai gero galima rasti ir apie Širvintų rajono savivaldybę.
Pirmiausia, Širvintų rajonas išskirtas vertinant duomenis savivaldybėse pagal kūno svorį. Mažiausi rodikliai mergaičių, turinčių per mažą svorį, fiksuojami Pakruojo rajono ir Visagino savivaldybėse (13,6 proc.), o berniukų – Neringos (8 proc.) ir Zarasų rajono (9,5 proc.) savivaldybėse. Tačiau, palyginus su 2021–2022 mokslo metais, per mažą svorį turinčių mergaičių rodikliai labiausiai sumažėjo Širvintų rajono savivaldybėje (-2,8 proc.), o berniukų – Pagėgių (-2,7 proc.) savivaldybėje.
Širvintų rajone tarp visų 2-17 metų mokinių (ikimokyklinukai irgi įvardijami mokiniais) per mažą svorį 2022-2023 mokslo metais turėjo 133 mergaitės ir 153 berniukai, o turinčios normalų svorį pripažintos 528 mergaitės ir 472 berniukai. 111 mergaičių ir 116 berniukų suskaičiuoti kaip turintys antsvorį, o 53 mergaitės ir 56 berniukai – kaip nutukę. Nutukusių mergaičių Širvintų rajone per metus padaugėjo 0,4 proc., o berniukų sumažėjo 1 proc.
Bendrai situacijai įtakos turėjo ikimokyklinukai, t. y. 2-6 metų vaikai. Lyginant tik šią amžiaus grupę, 2022–2023 mokslo metais per mažą svorį turinčių mergaičių rodikliai Lietuvoje daugiausiai sumažėjo Pagėgių (-17,4 proc.) ir Širvintų rajono (-10,1 proc.) savivaldybėse.
Be šaukšto deguto neapsieita. Palyginus su 2021–2022 mokslo metais, pusėje, t. y. 30 savivaldybių padaugėjo mokinių, turinčių žandikaulių patologiją, o daugiausiai tokių mokinių padaugėjo būtent Širvintų rajono (+8,3 proc.) savivaldybėje.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 19 d. laikraščio numeryje.