Tarp pavienių ir pasikartojančių atvejų – 2022-aisiais fiksuotas masinis užsikrėtimas Laimo liga Širvintų seniūnijoje

Prieš kelerius metus Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sukūrė vietovių, kuriose užsikrėsta erkiniu encefalitu ar Laimo liga, žemėlapį. Jis startavo duomenimis apie užsikrėtimus 2021-aisiais metais.

Žemėlapio tikslas buvo parodyti vietas, kur žmonėms įsisiurbė užkratą nešiojančios erkės. Tačiau pasakyti tiksliai ne visada įmanoma, nes pasitaiko, kad įsisiurbusią erkę žmonės pastebi po kiek laiko. Būna ir taip, kad žmonės tuo metu lankėsi keliose miškingose vietovėse, taigi erkės nepaklausi, kokioje pievutėje ji užrėpliojo.

Nebūtina lankytis miške, kad susidurtum su užsikrėtimo pavojų. Nuolat sveikatos specialistų atliekami tyrimai parodo, kad užkrėstų erkių randama žmogaus kaimynystėje, miestų ir miestelių centruose esančiuose skveruose. Pavyzdžiui, tokia užsikrėtimo vieta nurodoma medžiais apaugusi laukymė Paspėriuose (iliustr.).

Galbūt ne visus atvejus sužiūrėjome, tačiau žemėlapio duomenys rodo, kad 2022 metais Širvintų rajone erkiniu encefalitu užsikrėtė 7 asmenys, 3 jų – Čiobiškio seniūnijoje esančiame Žvagakalnyje. Po 1 asmenį užsikrėtė Čiobiškyje, Motiejūnų I ir Šešuolėlių II kaimuose, taip pat Musninkuose. Pastarajame miestelyje pažymėta prūdo pakrantė teritorijoje tarp Vilniaus ir Pieninės gatvių, tačiau gali būti, kad su konkrečia vieta šis žymėjimas nesusijęs.

2021 metais 2 asmenys erkiniu encefalitu užsikrėtė Čiobiškyje, po 1 – Vileikiškiuose, Bartkuškyje ir Vazgūnuose (Zibalų sen.).

Susirgimų Laimo liga diagnozuota gerokai daugiau. 2022 metais Kernavėje, Liukonyse ir Musninkuose Laimo ligą pasigavo po 2 asmenis. Pastarajame miestelyje tokia pavojinga vieta nurodoma teritorija greta Pieninės gatvės. Vienas toks užsikrėtimo atvejis čia buvo 2021 metais.

2022 metais po vieną susirgimą Laimo liga žmonės pasigriebė apsilankę Čiobiškio urve, po 1 – Čiobiškyje ir Čiobiškio seniūnijoje, Virvyčiuose, Kaimynuose, Bartkuškyje, Bajoruose, Zibaluose, Šešuolėliuose I, Puoriuose. Pastarojoje gyvenvietėje tokia vieta nurodoma sodų bendrija.

Net 7 asmenys 2022 metais susirgo Širvintų seniūnijoje esančiuose Grigaliūnuose, tačiau tiksli jų užsikrėtimo vietovė nežinoma.

Ar esate pasiskiepiję nuo erkinio encefalito?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Be minėtų kelių atvejų 2021 metais po 2 žmones Laimo liga užsikrėtė Kernavėje ir Širvintose, po 1 – Rusių Rago kaime, Trapeliuose, Musninkuose, Kernavės miške, Paspėriuose, Joniuose, Naujapilyje, Sudokiuose, Žemosiose Viesose, Puoriuose, Krunuose.

Alionyse po vieną asmenį Laimo liga užsikrėtė 2021 ir 2022 metais.

Lokalizuotų duomenų apie užsikrėtimus 2023 metais kol kas dar nėra pateikta. Už lango – 2024-ieji, o NVSC įspėja, kad erkės jau senokai pabudusios!

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 15 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top