Sočiame Briuselyje – ašaros dėl Lietuvoje pabrangusių maisto produktų

Nors birželio 30-ąją baigėsi pavasario sesija, kai kurie Seimo nariai ne iš karto persijungė į atostogų režimą. Čia ypač aktyvūs buvo opozicine partija pasivadinantys socialdemokratai, nors iš tiesų būtų teisingiau sakyti, kad šios kadencijos Seime opozicijos nėra – yra tik Seimo mažuma, kuriai priklauso daugumai nepriklausančios frakcijos ir Mišri Seimo narių grupė.

Pastaruoju metu tariamą populiarumą visuomenėje įgaunantys socialdemokratai priminė apie save pagarsinę valdantiesiems, kad šiems ir toliau nieko nesiėmus pažaboti maisto kainų augimą, socialdemokratai ketina dar kartą Seime registruoti pasiūlymą taikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą būtiniausiems maisto produktams.

Suprantama, kad tokie pranešimai apie socialdemokratų iniciatyvas pirmiausia skirti rinkėjams užgulusiomis smegenimis. Ko gero, jų atminties deficitas yra pagrindinė substancija, kuri lyg geros mielės augina susapnuojamus socialdemokratų reitingus.

Apie socialdemokratų ir „skvernelininkų“ veidmainiškumą „Širvintų kraštas“ yra rašęs ne kartą. Atrodytų, ši tema nėra jau tokia aktuali mūsų kraštui, kad ir vėl grįžtume. Abi politinės jėgos nei per savivaldos, nei per kitus rinkimus didelio populiarumo tarp širvintiškių nesulaukia. Tačiau šalies mastu prastumtos socialdemokratų idėjos neišvengiamai paliestų ir krašto gyventojus, o tokios politinės veiklos paraštėse galima rasti vietinių aktualijų.

Kalbant apie būtinybę įvesti PVM lengvatą būtiniausiems maisto produktams, užsimenama, jog panašių sprendimų jau imasi bemaž visos Europos šalys. „Prancūzijos Vyriausybė pasiekė susitarimą su prekybininkais, leisiantį sumažinti būtiniausių maisto prekių kainas. Rumunijos valdžia irgi nusprendė įšaldyti maisto kainas trims mėnesiams. Net Jungtinės Karalystės premjeras jau reikalauja įvesti būtiniausių maisto produktų kainų „lubas“. Panašias Vyriausybių reakcijas į maisto kainų šoką matome ir Ispanijoje, Portugalijoje, Švedijoje,“, – neseniai trimitavo briuseliškame pertekliuje tarpstanti socialdemokratų lyderė V. Blinkevičiūtė.

Tik štai, kalbėdama apie būtinybę maisto kainų augimui uždėti PVM mažinimo apynasrį, neprotaujančiųjų simpatizuojama europarlamentarė pamiršta priminti, kad būtent jos partiečių abejingumas pavasario sesijoje ne kartą pasmerkė Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje į Seimą išrinkto Jono Pinskaus pasiūlymą tai padaryti nedelsiant, o ne „artimoje ateityje“, kaip dabar siūlo socialdemokratai.

Dar 2022 metų birželį (prieš metus!) Jonas Pinskus jau antrą kartą siūlė įteisinti 0 procentų PVM tarifo taikymą visiems maisto produktams ir taip sumažinti šių prekių kainas visiems šalies gyventojams, pasekant kaimyninės Lenkijos, į kurią jau kurį laiką plūsta apsipirkti didžiuliai srautai tautiečių, pavyzdžiu. Tai nutiko po to, kai 2022 metų kovą Seimas irgi nutarė nesvarstyti Jono Pinskaus ir Andriaus Palionio siūlymo taikyti lengvatinį PVM tarifą visiems maisto produktams.

Tada kalbintas Jonas Pinskus „Širvintų kraštui“ sakė, kad pavasarį nepraėjęs „nulinis PVM“ maisto produktams buvo labiausiai į pagalbą Lietuvos gyventojams orientuotas projektas.

2022 metų birželio 23 dieną Seimas ir vėl numarino pastangas įsijausti į paprastų žmonių rūpesčius. Aiškinę, kad dėl nulinio PVM biudžetas nesurinks apie 400 mln. eurų, valdantieji pamiršo, jog prieš tai atmetė siūlymą maisto produktams taikyti lengvatinį 9 proc. PVM motyvuodami tuo, jog esą „iš to naudos žmonėms nebus, nes „naudą pasiims prekybininkai“. Tada buvo galima suprasti, kad tam, jog naudą pajustų ir žmonės, mažinti reikia daugiau – iki nulio.

Rudens sesijai politikas pasiūlė ne tik tą patį 0 procentų PVM tarifą maisto produktams, bet ir 0 procentų PVM tarifą, taikomą buitiniams energijos vartotojams tiekiamoms malkoms ir medienos produktams, skirtiems kūrenimui, tiekiamai elektros energijai ir gamtinėms dujoms. Tačiau 2022 metų rugsėjo 22 dieną vykusiame 5 eilinės rudens sesijos posėdyje Seimas balsų dauguma (54 už, 44 prieš ir 23 susilaikė) atmetė ir šiuos Jono Pinskaus ir Andriaus Palionio siūlymus.

Sakyti, kad socialdemokratai ar „skvernelininkai“ atvirai nepalaikė šių projektų galima santykinai. Tarp šių politinių partijų atstovų balsuojančių prieš nebuvo, bet visus kartus kiekvienoje frakcijoje nebalsavo po 3-4 jų narius, panašus parlamentarų skaičius buvo ir tarp „darbiečių“, „valstiečių“. Taip per balsavimus susidarydavo dešimtys nepalaikančių, ko ir pritrūkdavo projektams priimti.

Pritarti, susilaikyti ar net nebalsuoti yra kiekvieno Seimo nario teisė, tačiau svarstant tokius jautrius visuomenei ir daug lūkesčių sulaukusius projektus Seimo nario atsakomybė turėtų būti didesnė nei, sakykime, būtų balsuojant už vaivorykštinių perėjų įteisinimą ar karaliaus statusą nukaršusiam profesoriui.

Iš kitos pusės, socialdemokratai jau seniai įvardijami kaip svetimų idėjų meškeriotojai. Logika paprasta: rinkėjų simpatijų galintys sulaukti pasiūlymai yra ignoruojami, o paskui su neesminiais pakeitimais pateikiami kaip savo.

Pasidomėjus, ką Jonas Pinskus šiandien mano apie būtinybę taikyti nulinį ar lengvatinį PVM maistui, politikas sakė, jog jo įžvalgos seniai pasitvirtino. Jei ne valdančiųjų ir abejingųjų boikotas, jau seniai būtume tą pasiekę. Iš pradžių politikas siūlė taikyti nulinį PVM nuo 2022 metų liepos 31-osios, paskui – nuo 2023-iųjų sausio 1-osios. Jei socialdemokratai ir įvykdys „kažkur girdėtą“ savo pažadą bei rudens sesijoje pateiks pasiūlymą padaryti tą patį, geriausiu atveju nulinis PVM būtų taikomas nuo kitų metų pradžios.

Paklaustas apie ateities balsavimus, Seimo narys Jonas Pinskus sakė, kad balsuojant Seime už pasiūlymus maisto produktams taikyti lengvatinį ar nulinį PVM jis pritartų. Ir visai nesvarbu, kas tuos pasiūlymus teiktų. Dirbti reikia rinkėjui, o ne savo populiarumui, ką būtent ir pamiršta Briuseliuose nuo tautos atitrūkę vakarykščiai mirtingieji.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 25 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top