Rugsėjo 28 dieną Seime buvo įregistruotas Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 261 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, kurio autoriai yra Seimo nariai Jonas Pinskus ir Andrius Palionis.
Tada Lietuvos regionų partijos pirmininkas, Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje į Seimą išrinktas Jonas Pinskus sakė, kad žaidimai su „gerais“ ir „blogais“ narkotikais turi baigtis kartą ir visiems laikams.
Pataisos iniciatoriai siūlė tiems, kas platina narkotines ar psichotropines medžiagas nepilnamečiams, numatyti dvigubai didesnę nei dabar laisvės atėmimo bausmės minimalią ribą – ne nuo 3, o nuo 6 metų.
Prisimindamas Lietuvą nuolat krečiančias problemas, kai narkotikų pavartojusius nepilnamečius net ištinka koma, Jonas Pinskus sakė:
„Jau tuomet Seimui pateikėme Baudžiamojo kodekso pataisų projektą, kurį valdantieji tik lapkričio viduryje teikėsi pastebėti. Baudžiamojo kodekso pakeitimo projektas, orientuotas į bausmių platintojams griežtinimą, buvo parengtas reaguojant į blogėjančią situaciją dėl narkotikų vartojimo ne tik tarp nepilnamečių, bet net ir tarp mažamečių. Be to, mokyklose jau aptinkama visų rūšių narkotinių medžiagų“.
Pasak politiko, susitikimuose su tėvais ir mokiniais gauta informacija rodo, kad situacija mokyklose yra grėsminga.
„Mokyklos tveria tvoras, kabina kameras, keičia tvarkas, kad tik apsigintų nuo šios visuotinės nelaimės. Tėvai tiesiai prašo gelbėti vaikus nuo plintančios didžiulės grėsmės. Problema akivaizdi, ją būtina spręsti ir spręsti sistemiškai, tačiau tam reikia ir Vyriausybės įsitraukimo, – pabrėžė J.Pinskus. – Narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas pastaruoju metu nusineša vis jaunesnių asmenų gyvybes. Jų platinimas vyksta ne tik gatvėse ar mokyklose, bet ir virtualioje erdvėje, kur už jas atsiskaitoma nesusekamomis kriptovaliutomis. Tai lemia, kad susiklosčiusi situacija reikalauja imtis griežčiausių priemonių, tam jog būtų išvengta anksčiau minėtų tragiškų pasekmių ir būtų užkardytas kelias nevaldomam narkotinių medžiagų plitimui bei vartojimui tarp nepilnamečių.“
Lietuvos regionų partijos pirmininkas akcentavo, kad neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta yra vienas grėsmingiausių iššūkių Lietuvos saugumui, todėl privalu kovą su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu stiprinti.
Tačiau balsuojant Seime pateiktam projektui nebuvo pritarta. Pasiūlymas surinko 43 balsus. Už balsavusį Joną Pinskų parėmė Agnė Širinskienė, Dainius Kepenis, Aurelijus Veryga ir kiti atsakingai pažvelgę politikai, tik to buvo per maža. 19 Seimo narių (Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis, Ewelina Dabrawolska ir kt.) balsavo prieš, 33 (Aistė Gedvilienė, Sergejus Jovaiša ir kt) – susilaikė.
Galima dar būtų suprasti, kodėl prieš pasisakė Laisvės partijos nariai, neslepiantys svajonių apie kvaišalų legalizavimą. Štai laisvietė nebalsavusi Morgana Danielė anksčiau prisipažino vartojusi narkotikus ir net nedalyvavo balsavime, tuo metu užsiimdama kažkuo „svarbesniu“. Akis bado tai, kad net 46 Seimo nariai, tarp jų dar ir socialdemokratai Rasa Budbergytė, Gintautas Paluckas, skvernelininkas Algirdas Butkevičius, ir kiti, irgi nebalsavo. Registravosi, bet nebalsavo konservatorius Paulius Saudargas, buvęs salėje, tačiau taip ir neišreiškęs jokios savo nuomonės.
Balsuojant Seime prieš tokią pataisą balsavo 6 laisviečiai, 9 konservatoriai, 3 liberalai, o susilaikė net 26 konservatoriai. Tokiu grupiniu abejingumu šie, ko gero, nenorėjo dar labiau sugadinti ir taip prastėjančių savo santykių su Laisvės partijos frakcija, kuri, kaip kalbama, šantažuoja nepalaikysianti galimos Gabrieliaus Landsbergio kandidatūros į eurokomisaro postą, jei nebus paremtos jų iniciatyvos.
„Atliepiant į tai, siūlėme griežtinti atsakomybę asmenims, kurie platina šias medžiagas nepilnamečiams ir pakeisti Baudžiamąjį kodeksą taip, kad už tokias veikas būtų skiriamos bausmės ne nuo 3, bet nuo 6 iki 12 metų. Apatinę ribą siūlėme kelti todėl, kad trejų metų laikotarpis neduoda laukiamų rezultatų – yra taikomi bausmės atidėjimai, kaltinamuosius išsuka advokatai ir t.t.
Belieka apgailestauti, kad iš pirmo karto mūsų teiktam projektui nebuvo pritarta, tačiau Seimo sprendimas – grąžinti jį tobulinti – suteikia vilties, kad per kitą pateikimą jis sulauks reikiamo palaikymo“, – po kolegų sužlugdytos iniciatyvos apibendrino J.Pinskus.
Neliko abejinga Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje replikavusi:
„Ar kažkam svarbūs mūsų vaikai?
Ar būti išrinktam į Seimą neturėtų reikšti atsakomybės?
Tai, kas darosi su narkotikų platinimu Lietuvoje, jau yra nevaldoma!
Prie psichoaktyvių medžiagų pripratinami jau nebe 13-14 m., o dar jaunesni vaikai!
Įsigyti narkotikų tapo paprasčiau nei paskambinti telefonu.
Narkotikų platintojų galiojančios bausmės neatbaido.
Šis klanas plečiasi ir stiprėja.
Užnerti kilpą „dyleriams“!?
Šiandien Seime tam buvo galimybė – Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus pateikė siūlymą GRIEŽTINTI bausmes tiems, kurie narkotikus platina BŪTENT NEPILNAMEČIAMS!
Bet kažkam tai pasirodė nesvarbu.
Kažkam atrodo, kad tai ne problema, o kažkas ir vėl kavą geria balsavimo metu.“
Pridursime: o gal užsirakinęs tualete su bendraminčiais traukia aitrų dūmelį?
Gintaras Bielskis