Nors nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimas buvo viena iš, politologų vertinimu, pamažėl, bet nesulaikomai į istorijos šiukšlyną krentančios „Laisvės partijos“ priešrinkiminių idėjų, jai aktyviai pritarė tiek Liberalų sąjūdis, tiek Tėvynės Sąjunga – Lietuvos Krikščionys demokratai. Pastarųjų partijų atstovai prieš porą metų Seime bandė įrodinėti, kad 2017 metais sugriežtinus atsakomybę už narkotikų turėjimą situacija net pablogėjo, todėl esą skubiai reikia „taisyti padėtį“. Šiandien jų retorika, nepaisant to, jog narkotikų vartojimas tampa vis akivaizdesne Lietuvos problema, išlieka faktiškai nepakitusi. Tai yra tie, kurie save vadina konservatoriais, ir toliau siekia, kad būtų realizuota laisviečių su narkotikais susijusi idėja.
Ir viskas vyksta tuo metu, kai pirmuose žiniasklaidos puslapiuose vos ne kasdien pasirodo informacija apie narkotikų padauginusius ir ligoninėse atsidūrusius ar net mirusius paauglius, apie nenuspėjamą ir neprognozuojamą jų elgesį, apie išpuolius ne tik prieš bendraamžius, bet ir prieš vyresnius žmones.
Nors Lietuvoje, nepaisant visų valdančiosios koalicijos pastangų, narkotikai dar nėra dekriminalizuoti, paaugliai jų gali gauti per pusvalandį, o socialiniuose tinkluose sėkmingai veikia reikiamo teisėsaugos dėmesio nesulaukiančios narkotikus siūlančios grupės.
Reaguodami į vis labiau prastėjančią situaciją, Lietuvos Regionų partijos nariai – Jonas Pinskus ir Andrius Palionis – Seimui pateikė Baudžiamojo kodekso pataisų projektą. Jame siūloma, kad dabar galiojanti apatinė laisvės atėmimo riba už narkotinių medžiagų nepilnamečiais platinimą būtų didinama.
Seimo narių nuomone, šiandieninėmis sąlygomis situaciją į gerąją pusę gali pradėti keisti tik bausmių griežtinimas ir paraleliai vykdoma prevencinė-šviečiamoji veikla. Laikas garsiai ir aiškiai pasakyti, jog nėra „gerų“ ar „nekenksmingų“ narkotikų, nes visiems jiems išsivysto priklausomybė, o vartojimas daro nepataisomą žalą organizmui.
„Narkotinių medžiagų platinimas vyksta ne tik gatvėse, mokyklose, tačiau ir virtualioje erdvėje, kur už tokių medžiagų įsigijimą atsiskaitoma kriptovaliutomis, todėl dabartinės narkotikų platinimo schemos reikalauja imtis griežčiausių priemonių, kad būtų išvengta aukščiau minėtų tragiškų pasekmių ir užkardytas kelias nevaldomam narkotinių medžiagų plitimui ir vartojimui tarp nepilnamečių asmenų.
Neteisėta narkotikų apyvarta yra vienas grėsmingiausių šių dienų iššūkių Lietuvos nacionaliniam saugumui, todėl privalu stiprinti kovą su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu. Atliepiant šį iššūkį, skubiai tekiame įstatymo projektą, kuriuo siūlome griežtinti bausmes asmenims, kurie platina narkotines ar psichotropines medžiagas nepilnamečiams ir numatyti, kad jas nepilnamečiams pardavęs asmuo būtų baudžiamas laisvės atėmimu nuo šešerių iki dvylikos metų. Taip pat, užuot skyrusi pinigus visokioms, visuomenės pritarimo nesulaukiančioms, programoms ar neaišku ką veikiantiems „centrams“, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija galėtų inicijuoti narkotikų prevencijos programas visose šalies švietimo įstaigose. Mokslo metai tik prasidėjo, tad laiko ne tik užkirsti kelią naujoms jaunuolių mirtims, bet ir parodyti, kad tikrai rūpinasi Lietuvos ateitimi, naujasis ministras privalo“, – Lietuvos Regionų Partijos poziciją pristatė J. Pinskus.