Tarpukariu Kernavėje mūrinę mokyklą pastatydinęs, muziejų įsteigęs, pašto agentūrą išrūpinęs, įsteigęs bene pirmą vaikų darželį Lietuvos kaime Juozas Šiaučiūnas sovietų buvo suimtas 1941-ųjų birželį ir su šeima ištremtas į Sibirą.
Pretekstu susidoroti su kaimo mokytoju tapo ir tai, kad už savo visuomeninę ir švietėjišką veiklą Juozas Šiaučiūnas 1933 metais buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordinu, 1938 metais – Gedimino ordinu ir Lietuvos nepriklausomybės medaliu. Jis buvo aktyvus Jaunosios Lietuvos organizatorius, 1926 metais mokytojaudamas Giedraičių valsčiuje buvo išrinktas į pirmąją Centro valdybą. 1928-aisiais mokytojas iš Zanėnų buvo perkeltas į Kernavę, kur išdirbo iki 1941-ųjų.
Etapo metu mokytojas buvo atskirtas nuo šeimos, kuri atvežta į Altajaus kraštą, Staraja Barda rajono Bolšaja Rečka taigos gyvenvietę. Daugiau kaip po metų žmona sužinojo, kad Juozas atsidūrė garsiajame Rešiotų lageryje.
Tik 1946 metais Teodora Borsukaitė-Šiaučiūninenė sužinojo, kad jos vyras žuvo 1943-ių spalio 17-ąją, ant jo nuvirtus pjaunamam medžiui.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 13 d. laikraščio numeryje.