Rankų darbo gaminiai skleidžia šilumą, nors pats metalas yra šaltas…

2020 metai paskelbti Tautodailės metais. Tautodailininkų raiška sklinda per nacionalines šventes, parodas, svarbi Lietuvos etnografinių regionų kultūriniam gyvenimui sritis, ji padeda plėtoti kultūrinį turizmą ir išsaugoti regioninį savitumą. Tautodailininkų dėka visuomenė vis labiau domisi tautiniu kostiumu, kalvystės, medžio skulptūros ir kitomis tradicijomis.

Lapelių bibliotekoje parengtas kraštotyros darbas apie kalvį Aurimą Norinkevičių.

Iš pradžių kalvystė Aurimui buvo tik hobis. Mokėsi pats, tobulėjo, o ilgainiui šis amatas tapo kasdieniu darbu. Atsisakė statybos darbų. Iš pagamintų metalo darbų užtenka lėšų pragyventi. Gyvenime svarbu atrasti balansą ir rasti tokį darbą, nuo kurių dūšiai gera.

Dirbant kalviškus darbus reikia ne tik ištvermės, bet ir jėgos. Gaminant vienus vartus, kalant metalą, nuo sunkių smūgių sutino rankos. Bet pagamintas metalo gaminys atperka visus skausmus. Darbas teikia malonumą.

Paimtas į rankas metalas gali atrodyti sunkus, šaltas, „prie dūšios neina“, bet kai pradeda ką nors daryti, metalas iš karto sušyla, tampa lengvesnis ir, jeigu dar sugalvoja ką nors gero ir gražaus, tai labai lengva ranka viskas ir gaunasi. Žinoma, kartais būna užsakymų, kurie ne prie širdies. Tada jie darosi ilgai ir sunkiai. Kiekvieną darbą reikia išnešioti. Niekada nebūna taip, kad pasakei, jog dabar darysi saulutę, ir iškart imiesi to. Ne. Vakarais, kai aplinkui jau ramu, ima ir apgalvoja viską, apmąsto. Kartais palaiko širdy ir galvoje kokią savaitę ar ilgiau. Ir tada, kai jau žino, kad galima daryti, kala.

Pastaruoju metu gyvena tik iš kalviškų darbų, taip išlaiko šeimą. Galbūt nesivarto kaip inkstas taukuose, tačiau teikia pirmenybę maloniam darbui. Užsakymų būna kartais ir per daug, kai kuriems užsakovams tenka atsakyti. Dirbant šį darbą reikia ne tik jėgos, bet ir ištvermės. Aurimas gamina metalinius laiptus, lauko durų stogelius, rūbų pakabas, namo numerius, tvoras, vartus. Na ir įprasta kiekvienam kalviui dėl prestižo nukalti rožę… Aurimo darbai keliauja į Vilnių, Širvintas, Ukmergę. Dalis jų lieka ir puošia Lapelių kaimo kiemus.

Kaip tik dabar tvarkomas buvęs ūkinis pastatas, kuriame kalvis įsirenginėja salę. Joje užsiims sportu. Gyvenimo dalis yra ir motociklai Turėjo jų ne vieną. Šiuo metu įsigijo „Harley Davidson“. Dalyvauja draugų susibūrimuose, kartu motociklais keliauja po Lietuvą.

Janė Stravinskienė
Lapelių filialo vyr. bibliotekininkė

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 18 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (2 įvert.)
scroll to top
+