Kai sostinė šalia, skaičiai gali „užliūliuoti“

Kovo 7 d. Vilniaus teritorinės darbo biržos Širvintų skyrius organizavo renginį „2013 metų darbo rinkos prognozės ir įsidarbinimo galimybių barometro pristatymas visuomenei“.

Pristatymo metu panešimus skaitė skyriaus vedėja Svajonė Žedavainienė, vedėjos pavaduotoja Rita Dalalienė bei vyriausioji specialistė Jolanta Bučienė. Į renginį susirinko Savivaldybės atstovai, seniūnai bei visi besidomintys darbo rinkos prognozėmis Širvintose.

Praėjusiais metais bedarbių padaugėjo

Nors nedarbo situacija Širvintose išlieka sudėtinga, tačiau, palyginti šalies mastu, vidurkis nėra viršijamas. Vis dėlto, ne vienas renginyje dalyvavęs specialistas pripažino, jog jei Širvintos būtų toliau nuo Vilniaus, tuomet turėtume visiškai kitokius duomenis: ne paslaptis, kad daugelis širvintiškių kasdien važinėja dirbti į sostinę.

Turint greta sostinę, kurioje daugiau laisvų darbo vietų, o atlyginimai gerokai didesni, nesunku ir pasidžiaugti. Gaila, kad skaičiai „užliūliuoja“ ir valdžią: besidžiaugdami statistika jie, matyt, pamiršta įsigilinti į priežastis.

Nagrinėjant praėjusių metų situaciją pabrėžta, jog bedarbių skaičius vis dar kilo: 2012 m. įregistruota 12,9 proc. daugiau darbo neturinčių žmonių nei 2011 m. Šiuo metu jų skaičius siekia 1345. Net 63 procentus visų bedarbių sudaro vyrai.

Kaimo gyventojų nedarbo lygis išlieka gerokai didesnis nei mieste gyvenančių. Pristatymo metu išskirtos kelios priežastys. Pagrindinė – susisiekimo problema. Viešojo transporto sektorius neužtikrina tinkamo susiekimo, žmonėms sunku atvykti į darbą, o vėliau grįžti namo.

Vis dėlto, pernai Širvintose darbą surado 1393 asmenys. Kiek mažiau nei ankstesniais metais: 2011 m. buvo įdarbinti 1413 gyventojai.

Didžiausias nedarbo lygis šiuo metu Alionių, Čiobiškio ir Zibalų seniūnijose, o pats mažiausias – Širvintų mieste ir Kernavėje.

Prognozuojama, kad 2013 metais daugiausiai darbuotojų reikės paslaugų sferoje. Pramonės sektorius taip pat ketina įsteigti naujų darbo vietų.

Labiausiai paklausūs bus patyrę ir kvalifikuoti pramonės bei paslaugų sektoriaus darbininkai. Jiems priskiriami: įvairių kategorijų vairuotojai, siuvėjai, virėjai bei pardavėjai.

2013 metais ketinama įsteigti naujų darbo vietų ir pardavimų vadybininkams, slaugytojams bei informacinių technologijų specialistams.

Jaunimui reikia patirties, bet jos įgyti nėra kur

Jaunimo nedarbo problema tampa vis aktualesnė. Net ir turintys aukštąjį išsilavinimą jaunuoliai nėra užtikrinti, jog susiras profesiją atitinkantį darbą. Pasak Lietuvos studentų sąjungos, net 70 proc. dirbančių bakalauro ir magistro pakopų studentų mano, jog jų darbas yra nesusijęs arba tik iš dalies susijęs su pasirinkta studijų sritimi. Po studijų baigimo situacija iš esmės nebesikeičia.

„Tai, jog beveik pusė dirbančių studentų mielai pasiieškotų darbo, labiau atitinkančio jų studijų pakraipą, jei tik leistų finansinė padėtis, atskleidžia studentų norą dirbti pagal pasirinktas studijas, tačiau jie yra priversti darbo vietą rinktis turėdami labai ribotas galimybes. Studijuojant pradėjus dirbti ne pagal specialybę, siekiant užsitikrinti esminių poreikių patenkinimą, įgijus diplomą padėtis dažnai iš esmės nebepasikeičia“, – apklausos rezultatus portalui 15min.lt komentavo Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.

Pusė absolventų teigia darbą radę per asmenines pažintis, tokia pat dalis dirbančių studentų sako, jog mielai pakeistų darbo vietą į labiau susijusią su studijomis ar pomėgiais, jei tai leistų finansinės galimybės, rašo portalas delfi.lt.

Briuselyje vykusioje konferencijoje prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad jaunimo įsidarbinimo galimybės apskritai yra diskriminacinės: „Pirmiausia – vien dėl to, kad trūksta lankstumo mūsų visai darbo rinkai. Jaunimas yra nepakankamai skatinamas ir įdarbinamas Lietuvoje, taip kaip ir visose europinėse šalyse.“

Beje, kaip ir visoje Lietuvoje, Širvintų rajono jauni žmonės mieliau renkasi gyvenimą svetur, kur randa geresnių įsidarbinimo ir atlygio galimybių. Tuomet vėl, žinoma, galima pasidžiaugti skaičiais. Juk mažiau žmonių, mažiau ir problemų?

Susirasti darbą jaunimui trukdo ir patirties stoka: daugelis darbdavių reikalauja, kad atėjęs į darbą jaunuolis turėtų bent keletą metų patirties. Tačiau iš kur jos gauti, jei niekas nepriima? Tiesa, daugelis studentų, baigę mokslus, jau turi keletą mėnesių patirties, kurios sėmėsi praktikos metu. Tik… dažniausiai jos nepakanka.

Alternatyva – profesinis mokymas?

Vilniaus teritorinėje darbo biržoje vykusi absolventų apklausa parodė, kad vis daugiau jaunimo po studijų universitetuose ar kolegijose, renkasi dar ir profesinio mokymo studijas.

Apklausos metu net 62 procentai apklaustųjų sutiktų dalyvauti įvairiose įgūdžių įgijimo programose.

Pasirinkę profesinio mokymo studijas studentai gauna tam tikras garantijas: darbdavys įsipareigoja įdarbinti pabaigusį mokslus mokinį ir išlaikyti jo darbo vietą vienerius metus.

Būtent ši galimybė, tikriausiai, vilioja labiausiai: studijas pabaigę asmenys nurodė, kad pagrindinis darbo kriterijus yra nuolatinis darbas.

Darbo birža įsipareigoja mokėti bedarbiui mokinio stipendiją, kuri, beje, ne tokia ir maža – apie 700 litų.

Darbo biržos Širvintų skyrius nuo projekto įgyvendinimo mokytis išsiuntė 54 asmenis: 27 bedarbius ir 27 asmenis, kurie buvo įspėti apie atleidimą.

Iš jų 29 įgijo vairuotojo specialybę, 3 – autotransporto remonto, 3 – virėjo, 4 – maisto išdavėjo, 3 – statybininko ir t.t.

Nors prognozuojama, jog bedarbių skaičius šiais metais stabilizuosis, tačiau, panašu, kad geresnių laikų dar teks palūkėti, nes darbo vietų ir toliau trūksta. Kažin, kokie skaičiai būtų pateikiami, jei gyventume toliau nuo Vilniaus?

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Kai sostinė šalia, skaičiai gali „užliūliuoti“”

  1. jole parašė:

    viskas gerai

  2. stebina parašė:

    Prognozuojama, kad 2013 metais daugiausiai darbuotojų reikės paslaugų sferoje. Pramonės sektorius taip pat ketina įsteigti naujų darbo vietų.

    Labiausiai paklausūs bus patyrę ir kvalifikuoti pramonės bei paslaugų sektoriaus darbininkai. Jiems priskiriami: įvairių kategorijų vairuotojai, siuvėjai, virėjai bei pardavėjai.

    2013 metais ketinama įsteigti naujų darbo vietų ir pardavimų vadybininkams, slaugytojams bei informacinių technologijų specialistams.
    ————————————————–ketinama. prognozyuojama, bus. O kas yra?????????????????????
    a????

Comments are closed.

scroll to top