Balandžio 6-oji – Tarptautinė stalo teniso diena

Tadas Ostanuvka – didžiausių aukštumų tarp vyrų pasiekęs rajono stalo tenisininkas. Virkanto Trumpicko nuotr. iš archyvo

Nuo 2015 metų Tarptautinės stalo teniso federacijos iniciatyva tądien pažymima Tarptautinė stalo teniso diena. Taip siekiama populiarinti šią sporto šaką ir skatinti aktyvų gyvenimo būdą. Nors absoliuti dauguma žmonių mano stalo tenisą atsiradus Kinijoje, iš tiesų ši sporto šaka 1880 metais buvo sugalvota Didžiojoje Britanijoje, o panaši į dabartinę tapo 1900-aisiais. Net pavadinimas „Ping-Pongas“ nėra kiniškas, o tik reiškia garsą, kurį sukelia iš celiuliozės pagamintas kamuoliukas, atšokdamas nuo stalo. Kadangi amerikiečiai užpatentavo šį pavadinimą, europiečiai ping-pongą pavadino stalo tenisu.

Širvintų sporto centro stalo teniso mokytojas Gediminas Ušackas sakė nežinąs, kada stalo tenisą pradėjo žaisti širvintiškiai. Tokių žinių neaptikome ir mes, naršydami tarpukario spaudą. Žinoma, kad Širvintų jaunalietuviai žaidė futbolą, jodinėjo, buvo populiari šaudymo rungtis, gimnastika. Greičiausiai, tarpukariu stalo tenisas nebuvo rajone kultivuojamas, kadangi tam reikėjo specialaus stalo, rakečių, kamuoliukų.

Tačiau Gediminas prisiminė, kad tuo metu, kai jis buvo dar jaunesniųjų klasių mokinys, t. y. apie 1975 metus, Širvintose jau buvo žmonių, gerai žaidžiančių stalo tenisą. Broliai Vidas ir Raimondas Vaškūnai, Lionginas Ostanuvka ką tik įkurtą Sporto mokyklą pradėjusiems lankyti vaikams buvo „siekiamybė“. L. Ostanuvka net buvo kandidatas į sporto meistrus, o tuo metu Širvintose tai buvo neeilinis faktas.

Darbą pradėjusioje sporto mokykloje buvo kultivuojamas ir stalo tenisas, o treniruoti vaikus iš pradžių patikėta Antanui Jankūnui. Atrodo, po metų atėjo Vidmantas Strakšys, su kuriuo treniruotės tapo profesionalesnės, treneris naudojosi metodika, kūrė žaidimo schemas. Gediminas Ušackas sakė neseniai netyčia jas aptikęs. Tai rodo, kad treneris ruošėsi užsiėmimams, domėjosi sporto šaka. Stalo teniso treneriu kurį laiką dirbo ir Vytautas Apavičius.

Ko gero, pirmas rezultatas Širvintose „užderėjo“ jau 1977-aisiais. Tuomet šalyje vyko moksleivių varžybos, suskirstytos į tris zonas. Širvintų rajonas priklausė Prienų zonai. Širvintiškiai Gediminas Ušackas ir Raimondas Petuška bei vilkaviškietis Valdas Kairys pateko į šalies finalą ir Prienų zonai pelnė bronzos medalius.

1985-1986 metais širvintiškiai pradėjo varžytis Lietuvos komandiniame čempionate. Žinoma, nuo žemiausio jo laiptelio. Vieni pirmųjų, pradėję važinėti į šalies varžybas, buvo Gediminas Ušackas, Vitalijus Lukša, Almantas Lukša, Artūras Marcinkevičius. Tarp pirmųjų stalo tenisininkų Gediminas Ušackas paminėjo Igorį Lesuną, Rimą Mačiulį, Egidijų Brazauską.

Kai 1996-aisiais metais Širvintų vyrų komanda prasibrovė į Lietuvos stalo teniso čempionato aukščiausiosios lygos varžybas, prasidėjo tikroji šios sporto šakos era, padėjusi pagrindus daugiausia pasiekusiems rajono stalo tenisininkams. Paklausus, kurį galima laikyti geriausiu iš visų, Gediminas neabejojo – Tadą Ostanuvką. Tai kol kas vienintelis stalo tenisininkas, pelnęs teisę atstovauti Lietuvai Pasaulio čempionate. Tiesa, dalyvauti jame širvintiškiui taip ir neteko.

  • Pasaulio čempionatas turėjo vykti Jugoslavijoje, bet ten prasidėjo karas, ir varžybos buvo perkeltos į Malaiziją. Matyt, dėl didesnių išlaidų Lietuvos stalo teniso federacija nutarė į Malaiziją siųsti tik moteris, taip Tadas ir nedebiutavo Pasaulio čempionate, – apgailestauja Gediminas Ušackas.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 2 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top