Liberalai kairiųjų kailyje

Jau kuris laikas visuomenei bandoma įteigti apie tariamai augantį Lietuvos socialdemokratų partijos populiarumą. Tai kelia šiokį tokį nusistebėjimą, kadangi socialdemokratai, rasdami įvairių pasiteisinimų, nerodo jokio noro dėtis prie Seimo opozicijos ir oponuoti vertybinę krizę išgyvenantiems dešiniesiems.

Maža to, neretai Seimo konservatorius, laisvapartiečius ir liberalus socialdemokratai paremia, kai šie mėgina prastumti pažeidžiamiausių ar tradicinių vertybių besilaikančių visuomenės sluoksnių palaikymo stokojančius projektus. Prisiminkime, pavyzdžiui, kaip socialdemokratai balsavo, kada Seime buvo bandoma prastumti partnerystės įstatymą su LGBTQ bendruomenei aktualiomis „korekcijomis“. Tada projektui pateikimo stadijoje pritarė dauguma socialdemokratų: Orinta Leiputė, Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė, Dovilė Šakalienė, Gintautas Paluckas ir, žinoma, ilgasėdis tuščiakalbis Širvintų socialdemokratų „kuratorius“ Algirdas Sysas, kurio patarėjais ar padėjėjais Seime dirba Širvintų rajono tarybos narė Anna Kuznecovienė ir buvęs tarybos narys Giedrius Jozonis.

Gavę konservatoriams nuolat smunkančių kelnių palaikytojų etiketę (o kas čia keisto, jei buvęs socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas yra buvęs Jaunųjų konservatorių lygos narys, kuo 2017 metais ši net pasidžiaugė (žr. socialinio tinklo „Facebook“ įrašo vaizdą)), socialdemokratai dažnai prigaunami slapta ar atvirai palaikant dešiniųjų ideologijai artimas idėjas. Palaikantys, o ne joms oponuojantys, kaip ir derėtų kairiosios srovės partijai.

Kai šįmet Gintautas Paluckas dėl kaltinimų žlugdant kairiąją partiją pasitraukė nuo šios vairo ir jo vieton stojo Vilija Blinkevičiūtė, nemažai kas šį faktą siejo su būsimu partijos atgimimu. Atseit, europarlamentarė yra populiari visuomenėje, ypač tarp sovietmetį menančių vyresnio amžiaus žmonių, nes laikosi kariųjų pažiūrų, tad šis faktas turėtų atsiliepti ir partijos prestižui.

Kai deklaruojamas partijos populiarumas neva ėmė kilti, taip ir buvo susieta: ačiū Blinkevičiūtei!

Tačiau kyla įtarimų, kad Lietuvos gyventojai mato tik vieną Blinkevičiūtės veidą, o pati politikė yra ne ką mažesnė liberalė nei dešinieji. Kaip socialiniame tinkle Facebook pareiškė „valstietė“ Agnė Širinskienė, neseniai vykęs balsavimas Europos Parlamente kaip tik ir parodė, jog socialdemokratai yra dar viena liberali partija. Sakykime, kaip koks vilkas ėriuko kailyje.

Seimo narė kalbėjo apie balsavimą Europos Parlamente dėl rezoliucijos, kurioje raginama LGBT asmenų santuoką ar partnerystę, sudarytą vienoje iš Europos Sąjungos valstybių, bendrai pripažinti ir kitose šalyse. „Valstietė“ nusistebėjo itin liberaliu socialdemokratų požiūriu.

Kaip rašoma, tvirtą nepritarimą rezoliucijai išreiškė tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos partijos atstovas Valdemaras Tomaševski bei Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas. Balsuojant, susilaikė konservatoriai bei „valstiečių“ atstovas Bronis Ropė, balsavime nedalyvavo Stasys Jakeliūnas. O štai socialdemokratai Vilija Blinkevičiūtė bei Juozas Olekas balsavo už šią rezoliuciją. Visuomenininkė Aušra Maldeikienė ir liberalsąjūdininkas Petras Auštrevičius taip pat nusprendė pritarti minėtai rezoliucijai.

Jei rezoliucija virstų įstatymu, Lietuvoje nurodymo iš viršaus teise turėtume pripažinti tos pačios lyties asmenų santuoką, sudarytą Nyderlanduose, Belgijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Portugalijoje, Islandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Liuksemburge, Airijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Maltoje ar Austrijoje.

Vyresnės kartos atstovai dar turėtų prisiminti Sovietų Sąjungos griūties išvakares, kai Lietuvos delegatai Maskvoje mėgino išaiškinti nacionalinių įstatymų viršenybės virš visasąjunginių idėją. Tada imperines tradicijas bandę išsaugoti atstovai, daugiausia iš Vidurinės Azijos respublikų, oponavo, kad Lietuva iš SSSR pasitraukti galėtų tik tuo atveju, jeigu jai leistų kitos „broliškos“ respublikos. Minėta europosąjunginė rezoliucija yra anos visasąjunginės analogė: jei liepia ar leidžia kiti, tada privaloma ir mums.

Klausimo, ar Vilija Blinkevičiūtė, ten, Europoje, šnekėdama ir veikdama vienaip, tą patį aiškintų ir tradicinių vertybių prisilaikantiems lietuviams, t. y. močiūtėms ir diedukams, kelti nereikia. Populiarumą masėse užsiauginusi dar tada, kai 8 metus dirbo socialinės apsaugos ir darbo ministre, ponia Vilija, vos tapusi socialdemokratų vedle, kritikavo valdančiuosius už jų bandymą „buldozeriu“ priimti Partnerystės įstatymą ir teigė, kad partija „neatsitraukia nuo socialdemokratinių vertybių“ bei privalo įtikinti rinkėjus, jog socialdemokratai yra vienintelė tikrai kairioji politinė jėga Lietuvoje.

Tiesa, ponia Vilija po balsavimo Seime dėl partnerystės taip ir neatskleidė, kokios tos „socialdemokratinės vertybės“ partnerystės klausimu. Socialdemokratų lyderė taip ir nekonkretizavo, kaip ji ar jos partija matytų klausimo sprendimą dėl bendrai gyvenančių tos paties lyties asmenų santykių reglamentavimo.

Jei yra taip, kad kalbama „pagal situaciją“, gal jau rytoj išgirsime ir Vilijos Blinkevičiūtės užtarimo žodžius ir Editai Mildažytei, kuri girta kaip tapkė įkliuvo prie vairo? Jei Mildažytė, kaip aiškinama, gali pasigirti ne menkesniu populiarumu tarp vyresnio amžiaus televizijos žiūrovų, juk irgi galima užtarti, kad įtiktum elektoratui. Štai ponas Viktoras tai gerai suprato ir jau užtarė.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top