NVSC specialistai primena: rudenį – antroji erkių aktyvumo banga

Šylant klimatui, ilgėja erkių aktyvumo periodas, todėl rugsėjis patenka į antrą erkių platinamų užkrečiamųjų ligų piko bangą – šiltojo metų sezono pradžioje pasimaitinusios erkės pereina į kitą brandos stadiją ir vėl tampa alkanos. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Širvintų skyriaus specialistai primena, kad erkės bus aktyvios tol, kol aplinkos temperatūra nukris žemiau kaip iki 5-7 laipsnių šilumos.

Žmogus erkių platinamomis ligomis užsikrečia įsisiurbus infekuotai erkei. Be to, erkiniu encefalitu (EE) taip pat galima užsikrėsti maistui naudojant nepasterizuotą karvių ar ožkų pieną. Dažniausiai erkės užkrečia erkiniu encefalitu ir borelioze, kitaip žinoma kaip Laimo liga.

Erkinis encefalitas (EE): kokie simptomai, ar galima apsisaugoti?

Erkinis encefalitas yra viena iš labiausiai paplitusių erkių platinamų ligų Europoje. Tai – sunkus susirgimas, pažeidžiantis centrinę nervų sistemą ir pasireiškiantis sunkiomis bei ilgalaikėmis komplikacijomis. Šios ligos inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai – 7–14 dienų.

Pagrindiniai šios ligos simptomai: raumenų skausmas, karščiavimas, galvos skausmas, kosulys, dusulys, sąmonės sutrikimas, pusiausvyros sutrikimai, pykinimas, traukuliai, paralyžiai. Po šios ligos dažnai stebimi liekamieji reiškiniai. Persirgus įgyjamas imunitetas.

Profilaktika – skiepai, po kurių imunitetas trunka 3-5 metus. Skiepytis nuo EE rekomenduojama pradėti žiemą ar ankstyvą pavasarį, kad užtektų laiko imunitetui susidaryti iki erkių sezono pradžios. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo EE, praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo (tiek taikant įprastinę, tiek pagreitintą vakcinacijos schemą). Skiepytis rekomenduojama visiems, tačiau labiausiai siūloma pasiskiepyti tiems gyventojams, kurie daug laiko praleidžia gamtoje ar miške. Atkreipiame dėmesį į tai, kad vadovaujantis 2004 m. spalio 14 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-716 „Dėl darbuotojų, kurie skiepijami darbdavio lėšomis, profesijų ir pareigybių sąrašo patvirtinimo“, asmenys, kurių veikla susijusi su darbu gamtoje, yra skiepijami darbdavio lėšomis. Visiems kitiems, norintiems pasiskiepyti erkinio encefalito vakcina, reikia susimokėti patiems. Visais su skiepais susijusiais klausimais reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Laimo liga: ką būtina žinoti?

Laimo ligos inkubacinis periodas – nuo 2 iki 30 dienų nuo erkės įkandimo. Pirmasis simptomas – odos bėrimas (paraudimas) įkandimo ar kitoje kūno vietoje (klaidžiojanti eritema). Kiti būdingi simptomai, labai primenantys gripo požymius: karščiavimas, šaltkrėtis, sąnarių, raumenų, galvos skausmas, bendras silpnumas. Skiepų nuo šio susirgimo nėra, imunitetas neįgyjamas – tai reiškia, kad šia liga galima sirgti pakartotinai. Profilaktika – individualios apsaugos priemonės.

Ar yra bendrų rekomendacijų?

Nuo erkių platinamų ligų saugotis būtina ir patiems. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, ją būtina kuo greičiau ištraukti. Jei tai padarėte laiku, galite apsisaugoti nuo Laimo ligos. Nuo šios ligos skiepų nėra, todėl einant į mišką, vaikštant parkuose ir kitose vietose, kur gali būti erkių, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones, stebėti save bei augintinius.

Rekomenduojama:

• dėvėti tinkamus drabužius – viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno;
• iškylaujant gamtoje, vengti aukštos žolės;
• drabužius apdoroti (apipurkšti ar kitaip, atsižvelgiant į gamintojo instrukcijas) repelentais (cheminėmis erkes atbaidančiomis priemonėmis);
• grįžus į namus apžiūrėti visą kūną ir drabužius, kuriuos buvote apsirengę;
• pastebėjus prisisiurbusią erkę, kaip galima greičiau pašalinti nuo kūno pincetu ar kitomis priemonėmis, stengiantis ją suimti kuo arčiau straubliuko, o įsisiurbimo vietą dezinfekuoti;
• įsiminti įsisiurbimo datą, stebėti įkandimo vietą ir savo savijautą mėnesį, atsiradus karščiavimui, gripą primenantiems simptomams ar paraudimui įkandimo vietoje, kreiptis į savo šeimos gydytoją;
• reguliariai tikrinti naminių gyvūnėlių kailį dėl erkių, kadangi gyvūnai yra erkių pernešėjai į gyvenamas patalpas ir sodybas.

Kotryna Žigaitė
Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti Širvintų skyriaus vedėjo funkcijas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top