Atsargų apyvartos efektyvumo matavimas naudojant pažangias sistemas

Atsargų apyvartumo koeficientas įmonėms yra itin svarbus parametras, nes jis informuoja apie sandėliuojamų produktų apyvartos efektyvumą. Jos dėka galima parengti optimalius atsargų valdymo metodus ir įvertinti sandėliuojamų produktų vertę.

Atsargų apyvartumo koeficientas parodo, kiek kartų per tam tikrą laikotarpį (mėnesį, ketvirtį, metus) buvo apverstos atsargos sandėlyje. Tai leidžia apskaičiuoti, kiek laiko reikia, kad į prekes investuoti finansiniai ištekliai būtų grąžinti. Jis išreiškiamas skaitine forma ir neturi standartizuotos normos, leidžiančios aiškiai įvertinti, ar gautas rezultatas yra palankus ar nepalankus.

Gauta atsargų apyvartumo koeficiento reikšmė leidžia išskirti dvi galimas situacijas:

  • didelis apyvartos greitis: dažniausiai signalizuoja apie optimalų prekių srautą sandėlyje, kuris generuoja pajamas.
  • mažas apyvartos rodiklis: gali (bet neprivalo) būti neefektyvaus atsargų valdymo požymis.

Aukštas atsargų apyvartumas

Dažniausiai didelė atsargų santykio vertė yra teigiamas signalas, koreliuojantis su aukštais pardavimo rezultatais. Kita vertus, tai sukuria papildomų iššūkių, nes jo priežiūra reikalauja sklandžių ir optimalių logistikos procesų. Jei turite sandėlį su nuolat didele atsargų apyvarta, turite atsižvelgti į didesnius kaštus, nes operacijos, susijusios su prekių tvarkymu, užsakymų vykdymu ir paruošimu išsiuntimui, turi pasižymėti maksimaliu efektyvumu.

Sandėliai, kuriuose tvarkomos didelės rotacijos prekės, turėtų turėti išsamią ir nuolat atnaujinamą informaciją apie atsargų lygį ir saugos atsargas, jei kiltų trūkumo rizika.

Žemas atsargų apyvartos greitis

Mažas atsargų apyvartos rodiklis gali būti ženklas, kad sandėlyje laikoma per daug produktų. Neprekybinių atsargų valdymas padidina sandėliavimo išlaidas ir, laikui bėgant bei priklausomai nuo pramonės šakos, kyla pavojus turėti pasenusių prekių.

Siekdamos išvengti tokių situacijų, įmonės taiko įvairias verslo strategijas: nuolaidas, išpardavimus, greitus pasiūlymus ir galiausiai atsargų likvidavimą. Kiek kitokia situacija yra gamybos ar pramonės sektoriuje, kur atsargų su mažu apyvartumu turėjimas dažnai yra įprasta situacija ir nebūtinai signalas apie neefektyvų sandėlio valdymą. Pavyzdžiui, automobilis nepasensta po mėnesio saugojimo.

Optimalus sprendimas – siekti pusiausvyros. Ideali atsargų apyvarta turėtų būti artima minimaliam laikui, kurio reikia parduotų produktų atsargoms papildyti. Prekės negali būti laikomos ilgiau nei reikalaujama, tačiau jos niekada neturėtų pasibaigti.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top