Sena fotografija – vienintelis likęs prisiminimas apie brangius žmones ir gyvenimo įvykius

Pirmosios Komunijos šventė Maišiagaloje. 1942 m. Paspauskite ant nuotraukos ją pasididinti.

Visada labai džiaugiuosi, kai Širvintų rajono gyventojai parodo vertingų fotografijų, kuriose įamžinti rajono kaimų vaizdai, seni namai, prieš kelis dešimtmečius buvusių renginių akimirkos. Fotografijos yra neįkainojamas turtas. Dažnam įdomu pamatyti, kas buvo prieš daugelį metų.

Prieš dvejetą metų rašiau apie įdomią nuotrauką, darytą Bagaslaviškyje vokiečių okupacijos metais. Devintą dešimtį metų skaičiuojanti moteris tuomet parodė savo Pirmosios Komunijos šventės, vykusios 1943 metais Bagaslaviškyje, nuotrauką.

Šįkart labai panašią nuotrauką surado Steporių kaime (Jauniūnų seniūnija) gyvenanti Filomena Kvakšienė. Jos turimoje nuotraukoje užfiksuota irgi Pirmosios Komunijos šventė, vykusi 1942 metais Maišiagalos bažnyčioje. Pasak fotografijos savininkės Filomenos, tuomet, karo metais, Maišiagaloje buvusi didžiulė šventė. Ji, dešimtmetė mergaitė, ir dvejais metais jaunesnė sesutė Teresė buvo papuoštos baltomis suknelėmis ir su mama arklio traukiamame vežime apie 16 kilometrų važiavo į Maišiagalos bažnyčią. Pašnekovė vardijo nuotraukose esančius vaikus, sakė, kad prieš 80 metų, vasarą, Maišiagaloje Pirmosios Komunijos priėjo 70 mergaičių ir 50 berniukų. Daug jau mirusių, bet yra ir gyvų. Į tolumas išeina žmonės, o nuotraukose lieka jų veidai. Galbūt Jauniūnų, Šiaulių, Bartkuškio, Medžiukų, Gudulinės apylinkėse gyvena žmonių, kurie save arba savo brolius ar seseris atpažins šioje nuotraukoje. Palyginus Bagaslaviškyje ir Maišiagaloje darytas nuotraukas, galima daryti išvadą, kad jų autorius – tas pats žmogus. Tai liudija vienodai sustatyti vaikai, viduryje pasodinti kunigai, rimtis ir susikaupimas visų veiduose.

Būtų džiugu, jei rajono gyventojai – „Širvintų krašto“ skaitytojai – ir toliau dalintųsi užfiksuotais unikaliais vaizdais. Jauni žmonės nustemba sužinoję, jog prieš keturis ir daugiau dešimtmečių fotografijos būdavo retenybė. Užsakytas profesionalus fotografas atvykdavo fotografuoti tik laidotuvių arba vestuvių. Už tai tekdavo pakloti nemažus pinigus. Pagyrų sulaukdavo fotografas mėgėjas. Tai būdavo koks nors turtingesnis kaimo ar miestelio jaunuolis, kuris turėdavo juostinį fotoaparatą ir įamžindavo svarbias gyvenimo akimirkas. Nors šiame amžiuje nuotraukos yra kasdienybė, bet vyresniems žmonėms sena fotografija yra vienintelis likęs prisiminimas apie brangius žmones, buvusius įvykius, svarbias vietas.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Nuotrauka iš Filomenos Kvakšienės asmeninio albumo

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (7 įvert.)
scroll to top