Naujas psichologinės pagalbos būdas kaimynystėje – grupinė psichoterapija

blogs.lse.ac.uk nuotr.

Grupinė psichoterapija – efektyvi, ekonomiška ir praturtinanti psichoterapijos rūšis. Mokytis kurti kokybiškus artimus santykius, spręsti konfliktus, pasitikėti savimi ir aplinkiniais, pamatyti save kitų akimis į vieną grupę susirenka iš anksto atrinkti ir tarpusavyje nepažįstami žmonės. Lietuvoje ši psichoterapijos rūšis dar ganėtinai nauja, į ją žiūrima atsargiai, nes ir žmonės esame kiek uždaresni, turime istorinių traumų, skatinančių nepasitikėti kitais. Visgi po truputį grupinė psichoterapija populiarėja dėl privalumų, kurių negali pasiūlyti kiti psichoterapijos būdai.

Tokios grupės jau įprastos psichikos sveikatos paslaugas teikiančiose įstaigose, tačiau ribotas paslaugos gavimo laikas dalyviams neleidžia pasiimti visos galimos naudos. Ilgalaikė psichoterapinė grupė nuo rudens pradėjo veikti Širvintų kaimynystėje – Ukmergėje.

Kada geriau rinktis grupinę, o kada – individualią psichoterapiją?

Grupė atspindi mūsų santykį su pasauliu. Visi mes mokomės, dirbame, gimstame ir tuokiamės, skiriamės, pykstamės būdami tarp kitų žmonių, grupėje. Ir tai, kokius kuriame santykius su aplinkiniais, lemia mūsų savijautą – pasitenkinimą gyvenimu, savimi, karjeros pasiekimus ar užstrigimus, vienišumą arba bendrystės jausmą. Tad ir grupinėje psichoterapijoje turime daugiau galimybių pamatyti, kas ir kodėl su mumis vyksta tarp žmonių, galime išbandyti kitokius bendravimo būdus, juos lengviau perkelti į gyvenimą. Taigi visi sunkumai, kuriuos matome kaip susijusius su kitais žmonėmis, bendravimu, atsiskleidimu greičiau matosi ir kinta grupinėje psichoterapijoje.

Apskritai psichoterapija yra erdvė, kurioje per atvirą ryšį su kitu žmogumi galime aiškiau suvokti savo poreikius, sunkumus ir galimus jų sprendimo būdus. Jei individualioje terapijoje tai yra vienas ryšys su terapeutu, tai grupėje tų ryšių yra kur kas daugiau. Tuo pačiu grupėje yra galimybė sužinoti, kaip tave mato, į tave reaguoja, supranta aplinkiniai, kas padeda geriau suprasti savo įtaką santykiuose su šeimos nariais, viršininku ir bendradarbiais, draugais ir kitais žmonėmis.

Visgi tai, kad grupėje yra daugiau terapinių galimybių turi ir šešėlinę pusę – buvimas grupėje yra kur kas intensyvesnis. Dėl šios priežasties esant krizėje, balansuojant ant jos ribos ar kai itin sunku atsiverti, geresnis pasirinkimas būtų individuali terapija.

Negalima pamiršti ir to, kad dalyvavimas grupėje yra ekonomiškesnis variantas – terapeuto darbą apmoka daugiau žmonių, tad kaina vienam dalyviui grupėje paprastai yra gerokai mažesnė nei individualios sesijos. O turint omenyje ilgalaikės pagalbos poreikį, tai gali būti labai svarbus aspektas.

O jei grupėje sutiksiu savo pažįstamą žmogų?

Taip nutikti neturėtų, nes prieš patenkant į grupę vyksta konfidencialūs įvadiniai pokalbiai. Jų metu grupės terapeutas surenka informaciją apie Jūsų gyvenimo istoriją, svarbius jums žmones, jūsų aplinką ir tikrina, kad ta aplinka nebūtų bendra su jau grupėje esančiais dalyviais ar kitais kandidatais. Taip pat grupėje susirinkę žmonės gyvena ir skirtinguose miestuose, kas dar patikimiau gali užtikrinti konfidencialumą.

Man sunku pasitikėti žmonėmis ir bijau, kad neišdrįsiu pasipasakoti. Ar verta tokiu atveju ateiti į grupę?

Tai visiškai normalu – atsivėrimui reikia laiko. Tuo pačiu, grupėje pamažu galima pamatyti, kad su panašiais sunkumais susiduria ir kiti žmonės. Kartais svarbi tema pajudinama vien klausantis kito pasakojimo.

Esu labai jautrus žmogus, ką jei mane paveiks kitų žmonių pasakojimai?

Tai, kas mus paveikia – liečia mus asmeniškai, tad grupės narių pasidalinimai gali parodyti, ką mums iš tikrųjų viduje skauda. Visgi, ar to jautrumo šiuo metu nėra per daug įvertinama įvadinių pokalbių metu. Jei terapeutas mato, kad dalyviui tuo metu grupėje būtų per sunku, padeda rasti jam tinkamesnį pagalbos būdą.

Ar karantino metu grupė vyksta?

Karantino metu grupė ir atrankiniai pokalbiai vyksta nuotoliniu būdu. Pasibaigus ribojimams, toliau vyksta gyvi susitikimai Ukmergės mieste.

Norintys prisijungti prie grupinės psichoterapijos ar sužinoti daugiau gali kreiptis: www.psichologo-konsultacija.eu
+370 662 62656
Psichologė Evelina Adakauskienė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top