Tik kantrūs ūkininkai užsiima mėsine galvijininkyste

Įsigijęs našios technikos, Limonių kaimo ūkininkas Ramūnas Kisielius pašarus žiemai paruošia ir greičiau, ir pigiau.

Įsigijęs našios technikos, Limonių kaimo ūkininkas Ramūnas Kisielius pašarus žiemai paruošia ir greičiau, ir pigiau.

Pasak žiniasklaidos, Lietuvos ūkininkai augina net dešimties veislių mėsinius galvijus. Labiausiai paplitę limuzinų, šarolė, abrakų veislės galvijai. Bandų dydis įvairus. Dažniausiai galima pamatyti bandas, kuriose ganosi nuo 50 iki 100 raguočių. Lietuvos ūkininkų, plėtojančių mėsinę galvijininkystę, skaičius nėra didelis. Teigiama, kad tam įtakos turi žemas šios ūkio šakos pelningumas.

Pradžia – prieš penketą metų

Limonių kaimo (Zibalų seniūnija) ūkininkas Ramūnas Kisielius nėra ūkininkavimo naujokas, nors mėsinės limuzinų veislės galvijus pradėjo auginti tik prieš penketą metų. Jaunas vyras dabar prižiūri 150 hektarų žemės: 60 hektarų turi savos, kitą nuomoja. Ūkininko kieme labai daug technikos, neseniai pirko naują traktorių, turi visą šienavimo, šieno tvarkymo, šienainio ruošimo įrangą. Pasak Ramūno Kisieliaus, tiek daug technikos įsigyti padėjo Europos Sąjungos struktūriniai fondai. Turint tiek našių žemės ūkio mechanizmų, pašarai žiemai paruošiami greičiau bei pigiau. Tuomet nebaisu imtis ir rimtesnio ūkininkavimo. Ramūnas Kisielius užsiima mėsinių galvijų ir avių auginimu. Ūkininko laukuose žolę skabo 120 avių. Prižiūrimoje įspūdingoje galvijų bandoje ganosi 56 įvairaus dydžio raguočiai. Pasak pašnekovo, tai ne vien tik limuzinai, yra ir šarolė veislės mišrūnų.

– Labai norėčiau išgryninti bandą iki limuzinų. Man jie patinka, yra neišrankūs pašarui, labai draugiški, mažiau reiklūs, atsparesni ligoms, greičiau auga, yra stambesni, veršiuojasi neblogai ir priesvorius duoda gerus, nelepūs, netgi lauke žiemoja“, – mėsinių galvijų pranašumus vardijo ūkininkas Ramūnas Kisielius.

Maždaug 10 hektarų plote ganėsi Limonių kaimo ūkininko mėsinių galvijų banda. Į elektrinio piemens saugomą teritoriją įžengti nedrąsu. Pasak šeimininko, bandos vadas yra bulius Unkas. Tai apie 1200 kilogramų sveriantis gyvulys, primenantis stumbrą. Masyvus, didžiulis, keliantis daugiau baimę, o ne pagarbą. Ūkininko teigimu, niekas svetimas, pamatęs tokių gabaritų gyvį, net nedrįstų kojos kelti į aptvarą. Laisvai po teritoriją vaikščiojantys gyvuliai rupšnojo žolę, apsukę ratą, ėjo prie vandens girdyklos. Mėsiniai galvijai atrodė gražūs, riebūs, pamatę svetimą žmogų, suko į šalį. Ūkio šeimininkas pasakojo, jog kiekvienas raguotis turi savo vardą. Bandoje ganėsi ir Ugo, ir Bambūzas, ir Boružė, ir Rožė, ir kitais „mandrais“ vardais pavadinti gyvuliai. Pasak šeimininko, vardus dažniausiai galvoja vaikai Dominykas ir Kamilė.

Limonietis ūkininkas sakėsi, kad ūkiu rūpinasi drauge su žmona Aida, tvarkytis padeda sūnus Dominykas, dukra Kamilė, brolis Dainius ir mama Valerija.

– Svetimų žmonių nesamdome, kol kas spėjame viską padaryti patys, – sakė ūkininkas Ramūnas. – Sūnui Dominykui tik 16 metų, o jis jau visą techniką išmano, puikiai valdo bet kokį mechanizmą ir yra smarkus pagalbininkas. Labai rimtai ūkininkaujame penktus metus. Anksčiau turėjome 10-20 hektarų žemės, tai nebuvo ūkininkavimas, o tik hobis.

„Jie yra neišrankūs pašarui, labai draugiški, mažiau reiklūs, atsparesni ligoms, greičiau auga“, - mėsinių galvijų privalumus vardijo ūkininkas Ramūnas Kisielius.

„Jie yra neišrankūs pašarui, labai draugiški, mažiau reiklūs, atsparesni ligoms, greičiau auga“, – mėsinių galvijų privalumus vardijo ūkininkas Ramūnas Kisielius.

Mėsinių galvijų auginimas – kantriųjų verslas

Pasiteiravus apie pardavimą, kainas, pelną, pieno ūkių ir mėsinių galvijų auginimo privalumus bei trūkumus, Ramūnas Kisielius buvo atviras:

– Pajamos iš pieno ūkio yra didesnės, bet darbo ten yra gerokai daugiau. Žmogus turi nuolat būti prie karvių, jas dukart per dieną melžti. Iškart įsigyti grynaveislių mėsinių gyvulių būtų nuostabu, deja, pradedančiam ūkininkui tai sunkiai įgyvendinama svajonė. Mėsinių galvijų auginimas – labai lėtas verslas. Tai galima būtų pavadinti kantriųjų žmonių verslu. Kodėl? Ogi rimtos pajamos iš tokio ūkio būna tik po 5 metų. Investuoji, dedi, dirbi ir nežinai, kada naudos sulauksi. Šiais metais kainos nukritusios. Parduodame tik bulius, kurių svoris siekia apie 700 kilogramų. Mėsinius galvijus mielai perka italų verslininkai. Jie moka europinę kainą.

Pašnekovas pasakojo, kad per metus parduoda po 6-7 bulius. Penimiems jaučiams papildomai duoda miltų, sumaltų iš savame ūkyje užaugintų grūdų. Ūkininkas Ramūnas sėja apie 50 hektarų grūdinių kultūrų: avižų, kvietrugių. Dabar kaip tik ruošia žemę kitiems metams. Ten, kur javai menkai uždera, sultinga žolė duoda kelis derlius, plotai prašosi paverčiami ganyklomis. Kitąmet Ramūnas žada atnaujinti net 40 hektarų daugiamečių ganyklų, ruošiasi pirkti pašarinių žolių mišinį ‘Dotnuva21’. Pašnekovo nuomone, tai yra pati geriausia žolių veislė, tinkanti mūsų krašto žemėms.

Žada pirkti net 25 limuzinus

Gyvuliai traukia prie girdyklos.

Gyvuliai traukia prie girdyklos.

Gyvuliams ganyti ir pašarams paruošti reikia didelių plotų. Vasarą mėsiniams galvijams ganyti tveriamas 6-12 hektarų plotas. Jeigu drėgmės ir šilumos pakanka, gyvuliai tokiame aptvare ganosi apie mėnesį, rudeniop, kai žolė nėra tokia vešli, tokio ploto pakanka 2 savaitėms. Teko matyti, kaip gyvuliai pervaromi iš vienų ganyklų į kitas. Tokioje procedūroje dalyvauja visa šeima ir keletas talkininkų, kurie neleidžia varomiems gyvuliams nuklysti į šalis. Visa banda gana drausmingai ir darniai, sekdama paskui savo vadą, pereina į kitus žaliuojančius plotus. Tiesa, šiek tiek tenka pagelbėti veršeliams, sekantiems paskui žindenes karves. Ūkininkas sakė, kad laukuose ganosi ir karvės, vadinamos žindenėmis. Jos pavasarį ir vasarą atvestus veršelius žindo iki vėlyvo rudens. Tada jos kartu su pusmetiniais veršiais grįžta iš ganyklų. Prie pagrindinės bandos paliekami tik buliukai, o telyčaitės auginamos atskirai. Pasak pašnekovo, telyčaitės laikomos bandos didinimui.

Pasiteiravus apie planus, Ramūnas Kisielius sakė, jog ateinantį pavasarį žada pirkti 25 grynaveisles limuzinų telyčaites. Tokio pirkinio tikslas – bandos plėtimas. Viena telyčaitė kainuoja apie 2000 eurų. Tai investicija į ateitį, nes už grynaveislę bandą mokami geresni pinigai. Darbštaus ūkininko sumanymas auginti mėsinius galvijus – nemaža rizika, tačiau jis tiki, kad ūkis klestės ir ateityje neš pelną.

Ramūnas Kisielius – puikus ūkininkas, gerbiamas ir, anot kaimynų, prisišaukiamas vyras. Jis visada pasiruošęs pagelbėti ne tik technikos neturintiems kaimynams, bet ir kitiems ūkininkams. Ramūnas nuolat bendrauja ir bendradarbiauja su Dariumi Šepkumi, Albinu Gudeika, Rimu Bulonu ir kitais seniūnijos ūkininkais. Džiugu, kad dar egzistuoja pagalbos jausmas ir draugiška kaimynystė.

Romas Zibalas

Didmeninė prekyba pašarais, mineralai galvijams, žolės siloso gamyba, veterinarinės paslaugos rvac.lt

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

4 Atsakymai į “Tik kantrūs ūkininkai užsiima mėsine galvijininkyste”

  1. mvzb parašė:

    SVEIKINIMAI.

  2. mih parašė:

    fu

  3. edvardziuks parašė:

    Tinginiu verslas.

  4. grazus rytas parašė:

    Geras vyras.

Comments are closed.

scroll to top