Planuojamas vėjo jėgainių parkas įgijo konkretesnius rėmus

Darius Narmontas

Kovo 17 dieną „Širvintų krašte“ pasirodžius publikacijai apie tai, kad mūsų rajone projektuojamas vėjo jėgainių parkas, sulaukėme pirmų reakcijų. Pasigirdo prašymų parodyti žemėlapį, kur tos vėjo jėgainės turėtų išdygti.

UAB „Evecon“ dukterinės įmonės UAB „Žalia žemė“ atstovas Darius Narmontas sako, kad tokių prašymų sulaukia ir jie. Ypač po to, kai Molėtų ir Širvintų rajonų spaudoje pasirodė pranešimai apie atliekamą poveikio aplinkai vertinimą.

-Ne vienas sako išsigandęs, nes suprato, kad planuojama pastatyti iki 117 vėjo jėgainių, – sakė Darius Narmontas. – Pasikartosiu: 117 – tai tik tiriamos vietos, kur būtų galimybė statyti vėjo jėgaines. O pačių jėgainių turėtų būti dvigubai mažiau. Tik po poveikio aplinkai vertinimo, po diskusijų su visuomene, po derybų su gyventojais, kurie gyvena nustatytoje galimų vėjo jėgainių poveikio zonoje, bus pasirinktos konkrečios vietos. Jei žmonės prieštaraus, kad jų pašonėje būtų pastatyta vėjo jėgainė, ir susitarti nepavyks galimybės toje vietoje statyti neturėsime. Tiesiog pasirinksime kitą įvertintą vietą, kur nebus kliūčių.

Pasidomėjus, gal jau konkrečiai žinoma, kokiose vietose pagal atliekamą poveikio aplinkai vertinimą galimai būtų statomos vėjo jėgainės, Darius Narmontas pasidalijo kol kas preliminariu žemėlapio variantu. Jis keičiasi. Jau išbraukti keli planuojami taškai Širvintų rajone.

Preliminari tinkamų vietų shema. Paspauskite ją, norėdami padidinti.

-Pasirinkdami vietas pirmiausia kreipėme dėmesį į tai, kad prie vėjo jėgainės būtų kuo mažiau gyvenamųjų namų, neprieštarautų teritorijų planavimo dokumentams, taip pat atkreipėme dėmesį ar būtų patogu jas sujungti su pastote, kuri projektuojama Molėtų rajone. Juk nuo vėjo jėgainių teks nutiesti kabelius. Svarbūs atstumai, taip pat yra sąlyga, kad galėtume ją prijungti prie 330 kV elektros linijos. Jau dabar tariamasi su žemės savininkais, jei nėra galimybės pasinaudoti vadinamaisiais koridoriais valstybinėje žemėje, – sakė projekto vadovas.

Kaip žmonės sutiko žinią apie vėjo jėgainių parko statybas? Darius Narmontas sako, kad yra įvairių nuomonių ir tai visiškai normalu. Vieni gyventojai supranta, kad ir saulės ir vėjo energetika yra neišvengiama mūsų šalies ateitis, kitokiais gamtai saugiais būdais Lietuva pakankamai energijos nepasigamins. Tokie gyventojai dažniausiai yra plačių pažiūrų, nebijo naujovių ir naujų kraštovaizdžio elementų, neabejoja dėl jėgainių sukeliamo poveikio ir pasitiki poveikio aplinkai ir sveikatai (PAV) vertinimu, tuo tarpu kiti nėra tokie pozityvūs. Šioje situacijoje suprantamas nuomonių išsiskyrimas, gyventojai, kurie iš tikrųjų gyvena vėjo jėgainių teritorijoje, gyvena ir su visomis kasdienėmis seniūnijų aktualijomis ir problemomis, jie išties nori jėgainių, nes supranta, kad su tokiu projektu ateina ir didžiulės investicijos kas neabejotinai pagerins visų aplinkinių gyvenimo kokybę. Visi supranta, kad pajamos savivaldybei ir seniūnijoms iš tokio projekto metai iš metų kels bendrą ekonominį lygį ir tikėtina, kad net ilgainiui pritrauks naujų gyventojų. Neigiamai nusiteikusių gyventojų Darius sako nebijantis, nes iš kitų projektų patirties šie gyventojai dažniausiai būna prabangių vilų savininkai, gyvenantys jose tik savaitgaliais, nusipirkę tokias vilas kaip būdą atitrūkti nuo miestų ir visuomenės. Pastariesiems labiau svečiams nei gyventojams nėra aktualios seniūnijos problemos jiems svarbus tik jų interesas. Ilgainiui vietinių gyventojų nuomonė užgožia svečių, nors iš pradžių atrodo priešingai, svečiai šaukia garsiausiai ir sudaro priešingą įspūdį, neleidžia kitiems pasisakyti na ir galima sakyti neigiamai kursto žmones, bet vėliau visi gyventojai viską supranta, apsvarsto ir tiesiog nebeklauso tų garsiai šaukiančių, o ir garsiai šaukiantys nebe taip garsiai šaukti pradeda, kai supranta, kad vis tik vietinių žodis yra svarbesnis.

Tačiau, projekto vadovo žodžiais, su tuo daugiau ar mažiau susiduriama visoje Lietuvoje. Ne naujiena.

Dariaus Narmonto teigimu, projektas vykdomas atsižvelgiant į nustatytus aplinkosauginius, paveldosauginius reikalavimus, higienos normas ir pan. Šalies įstatymais yra patvirtinti atstumai, konkrečios sąlygos, jų bet kuriuo atveju teks laikytis, kitaip projektai nebus suderinti įvairiose instancijose. Štai kodėl parinkta dvigubai daugiau vietų, nei planuojama statyti bokštų. Jei bus nesutinkančių, kad ir „iš principo“, galutiniame plane liks tik tos, kur nebus jokių prieštaravimų.

-Gali būti ir taip, kad teks rinktis, – sako Darius Narmontas. – Na, sakykime, nebus sutikimų dėl kokių 30 vietų, tai vis tiek liks apie 90. Kadangi bokštų planuojame statyti apie 60, teks atmesti tuos variantus, kur jie gali stovėti. Situacija bus daug aiškesnė kai bus užbaigtas poveikio aplinkai vertinimas.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 24 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2.2 (10 įvert.)

10 Atsakymų į “Planuojamas vėjo jėgainių parkas įgijo konkretesnius rėmus”

  1. Dvaras parašė:

    statikit Ponas Darius Narmontas pre savo namu,sodybos ar kur jus ten givena

  2. ATSAKYMAS parašė:

    Pakutiniam,
    Kituose rajonuose ir sodybų ir cechų žmonės prikūrė, turi verslą, jį vykdo ir gerai gyvena. Ko negalima pasakyti apie Širvintas. ES pinigai 30 milijonų tilpo į miesto centrą, o kas toliau. O toliau Živilė Pinskuvienė suteikė sau televizijoje carienės statusą, kadangi miesto centras už 30 milijonų sutvarkytas. Pirmoje eilėje grožis. grožio salonai, dažai, pudra, kostiumėliai apie žmones nieko negirdėjau. Tiesa, dar pasakė, kad už ją balsavo 80 proc žmonių. .Kur dar nepastatyti savi žmonės? Kad kitą kartą būtų 100 proc.
    Dar buvo skambūs žodžiai, kad Širvintose darbą nepaliks. Galite reikalauti, kad dirbtų.
    Jeigu rašote komentarus,, pasistenkite rašyti be klaidų. Juk čia yra valdžios laikraštis, išlaikomas ir iš savivaldybės lėšų, o ne kaimo vietose būdelės siena.
    Kiek procentų suinteresuota rajono valdžia vėjo malūnų verslu. Investuotojai neaiškūs;.iš Klaipėdos. Iš ten bendruomenės išprašė.

  3. paskutiniam parašė:

    o kam tos kanalyzacijos, geriau iskart po sodyba? ant kalno :)))

  4. Anonimas parašė:

    Atsakymas „NUOMONEI“.
    Jau geriau žmonėms pastatyti butus, padėti įsirengti vandentiekį, kanalizaciją, negu trinkelinę aikštę prie savivaldybės pastato (net ąžuolas išdžiūvo) , spalvotą aikštelę, prikabinti daug blizgučių.

  5. NUOMONEI parašė:

    O GAL KIEKVIENAM PO SODYBĄ PASTATYS UŽ EUROPINES LĖŠAS?

  6. NUOMONĖ parašė:

    Kaip pradėjo Širvintose dirbti tokios įmonės, kurios įsikūrusios prieš metus ir turi 2 aba 1 samdomą darbuotoją`, kyla daug klausimų.
    Tuo labiau, kad rajono merė Širvintose negyvena, o gyvena Vilniuje.
    Iš vėjo malūnų savivaldybė jokių pajamų negaus ir mes ir toliau busime skurdžiai.
    Gal savivaldybė tada visiems nemokamai dalins ausų kištukus, tada valdžiai bus labai gerai visiškai nieko negirdėsime.

  7. paskutiniam parašė:

    Visam pasauly stato ir viskas gerai, o čia mat negerai. Vėl visokių skundų bus, vėl stumdysis nežinia kiek.

  8. Aldona parašė:

    Kur Ponas Darius Narmontas gyvena? Gal gali plačiau iš savo patirties parašyti tokių vėjo malūnų pasekmes žmonių gyvenimui?
    Kas per įmonė UAB „Žalia žemė“, kodėl neskelbiamas įmonės kodas? Norime daugiau informacijos apie šią įmonę, Kuriame dar rajone pastatė 117 vnt vėjo jėgainių. Žmonės domėkitės.

  9. Aldona parašė:

    Naujovės jaunimą veža.

  10. Anonimas parašė:

    geras sprendimas

Comments are closed.

scroll to top