Popieriuje – yra, realybėje – neegzistuoja?

Palikti - Mažyliai buvo palikti šalia parduotuvės. Atsakomybės niekas, matyt, taip ir nesulauks.

Mažyliai buvo palikti šalia parduotuvės. Atsakomybės niekas, matyt, taip ir nesulauks.

Naujos gyvūnų laikymo ir priežiūros taisyklės bus pristatytos jau netrukus – tokie ateities planai buvo pateikti praėjusiame rajono tarybos posėdyje. Vyriausybės atstovo siūlymu, nuspręsta padaryti kelis esminius Gyvūnų laikymo taisyklių pakeitimus. Nuo šiol už šių taisyklių keitimą bus atsakinga administracijos direktorė Elena Davidavičienė. Ir tam nereiks jokio tarybos narių sutikimo.

Pokyčiai, susiję su gyvūnų laikymo ir priežiūros taisyklėmis, buvo būtini. Tačiau ar jie išspręs ilgametes problemas? O jų esama labai įvairių. Pati didžiausia – jau ne vienerius metus gyvūnų laikymo taisyklės Širvintose yra „popierinės“. Kitaip sakant, jokio konkretaus jų funkcionavimo širvintiškiai nepastebi.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Gyvūnų laikymo taisyklėse nurodoma gyvūnų augintojų atsakomybė dėl gyvūnų priežiūros: šeimininkai turi užtikrinti savo augintinio sveikatos gerovę, nemarinti badu. Atrodytų, paprasta ir aišku. Tačiau dar prieš kelis mėnesius internete buvo galima rasti informaciją apie tai, kad senyvo amžiaus moteris į Vilniaus gyvūnų globos namus pristatė savo augintinę kalytę bei jos šuniukus, kurie buvo nusėti ne tik „eilinių“ parazitų, bet ir graužiami kirmėlių iš vidaus. Nors buvo nurodoma ir moters gyvenamoji vieta, ir vardas, tačiau niekas iš Savivaldybės, panašu, šia situacija nesusidomėjo.

Gyvūnų nepriežiūra, jų kankinimas ir panašios problemos Širvintų rajone kone kasdienybė. Kita vertus, pastebėjus sunkius pažeidimus nelabai yra ir ką daryti: skųstis nėra kam, nors šiuo metu rajone galiojančiose Gyvūnų laikymo ir priežiūros taisyklėse rašoma, kad „šių taisyklių kontrolę vykdo pagal savo kompetenciją Širvintų rajono savivaldybės administracijos padaliniai, seniūnijos, policija, Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos, Širvintų rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei kitos įstatymais įgaliotos institucijos.“ Tačiau ne veltui liaudies išmintis byloja: kai daug auklių, vaikas be nosies…

Galbūt naujose taisyklėse nebeliks ir daugeliui šypseną keliančio skyriaus dėl šunų aikštelių įrengimo bei priežiūros. Tikriausiai nerastume tokių, kurie vis dar tiki, kad tokia aikštelė Širvintose atsiras. Kitose miestuose aikštelių statyba dažniausiai finansuojama iš rinkliavos už gyvūnų registravimą. Kaip žinia, mūsų rajone gyvūnai registruojami labai retai, tad ir pinigų už aikštelės statybą, ko gero, reiktų ilgai laukti.

„Širvintų kraštas“ ne kartą rašė apie būrius benamių gyvūnų, kuriais niekas nesirūpina, nebent kas nors iš aplinkinių kaimynų numeta kokį nors kąsnelį. O pabandę kreiptis į Savivaldybę gyventojai susiduria su labai populiariu atsakymu „nėra pinigų“. Šiuo metu Širvintų rajono savivaldybė bendradarbiauja su Ukmergėje įsikūrusiais gyvūnų globos namais, tačiau iškviesti juos gali tik Savivaldybės administracija, bet ne eiliniai gyventojai.

Tokiais atvejais, kai neprisibeldžiama į valdininkų duris, dažniausiai padeda benamių gyvūnų draugijos iš sostinės, kurios, beje, yra savanoriškos ir negauna finansavimo iš valstybės.

22.1 Taisyklių poskyryje rašoma, kad „Draudžiama gyvūną palikti gatvėje, viešojoje vietoje, miškuose, pakelėse ir kitose vietose norint juo atsikratyti“. Vis dėlto benamių gyvūnų rajone nemažėja. Net ir tuo atveju, kai žinoma, kas atsakingas, kad gyvūnas atsidūrė gatvėje, dažniausiai konkrečių veiksmų nesiimama.

Štai visai neseniai šalia Kielių parduotuvės durų buvo palikti du maži šuniukai. Dėžėje, kad neišliptų. Kuokštas įdėto šieno, tikriausiai, turėjo užtikrinti, kad mažyliai nesušaltų palikti žvarbią dieną lauke. Jei ne Kielių parduotuvės pardavėja, kuri pasirūpino, kad mažyliai nenugaištų iš bado ir ieškojo jiems pagalbos, kažin kaip viskas būtų pasibaigę. Vis dėlto šį kartą padėjo seniūnijos darbuotojai. Po kurio laiko paaiškėjo ir tai, kas tuos šuniukus „pametė“ šalia parduotuvės, tačiau beveik nelieka abejonių, kad Gyvūnų laikymo ir priežiūros taisykles pažeidusi moteris nesulauks jokios atsakomybės.

Dar viena amžinai „žaliuojanti“ problema – gyvūnų ekskrementai gatvėse. Nors gyvūnų laikymo taisyklėse yra numatoma, kad gyvūnų išmatas turi surinkti šeimininkai, tačiau pavasarį atitirpstančios „bombos“ sako visai ką kitą. Apie nubaustus gyventojus taip pat neteko girdėti.

Tai tik kelios problemos, su kuriomis susiduria širvintiškiai. Galbūt naujosios taisyklės pagerins situaciją? Žinoma, jei jos ir vėl nebus tik „popierinės“…

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top