Užvėrėme 2023-iųjų duris pasidžiaugę po išbandymų sukauptu bagažu

Ko gero, Lietuvos laisvosios rinkos institutas plačiajai visuomenei geriausiai žinomas iš kasmet skelbiamo Lietuvos savivaldybių indekso. Paprastai jis pasirodo spalį ir atspindi ankstesnių metų situaciją.

Pertrauka dėl COVID-19

Pradėjus gyventi su COVID-19, dėl iškreiptos ekonominės situacijos 2020-ųjų indeksas nebepasirodė. Todėl kelerius metus gyvenome be palyginimų, neanalizavome ir Širvintų rajono savivaldybės užimamų pozicijų. O kai vėl imta tai daryti, dėl naujų realijų visa tai liko mažiau pastebėta. Pirmiausia netikėta buvo tai, kad indeksas pasirodė metų pradžioje. Išsiilgę veiklos, analitikai rudens nelaukė.

Tačiau atnaujintą indeksą į šešėlį pastūmė tuo metu vykę Savivaldybių rinkimai, paskui dėmesio pavogė keli politiniai skandalai.

Taigi, šįmet vėl paskelbtas Savivaldybių indeksas šiandien nebėra šviežias, o ir apima jis 2022 metus.

Kurortai – brangakmeniai

Užbėgdami už akių pasakysime, kad šiuos besibaigiančius 2023-ius metus gyvename tarp 60 savivaldybių dalydamiesi 11-13 vietas. Prieš tai pasirodžiusiame 2019-ųjų indekse Širvintų rajonas dalijosi 9-12 vieta, tačiau – tik tarp mažųjų savivaldybių.

2022 metų Savivaldybių indekse buvo galima surinkti maksimalų 160 balų skaičių, kadangi kiekvienoje kategorijoje laukė maksimalus 10 balų įvertinimas. To, aišku, nepavyko niekam. Indekso viršūnės nepavyko pasiekti net Vilniui, kuris surinko tik 76 balus ir tarp visų šalies savivaldybių yra trečias. Širvintų rajonas, sukaupęs 49 balus, 11-13 vietas dalijosi su tiek pat balų surinkusiomis Jonavos ir Kėdainių savivaldybėmis.

Svarbu tai, kad bendrame indekse aplenkėme Kauno (43), Alytaus (38) ir Panevėžio (34) miestus. Neskaičiuojant didmiesčių, tarp mažųjų savivaldybių esame antrojo dešimtuko pradžioje. Faktiškai ten pat, kur buvome 2019-aisiais.

Šįmet lyg deimantas karūnoje spindi Neringos savivaldybė, gavusi 78 balų įvertinimą. Ji lenkia balu mažiau surinkusią kitą kurortinę savivaldybę – Palangą.

Kad kurortai pasiekė daugiau, nestebina. Į pirmąjį dešimtuką dar patenka Druskininkai, tik žemiau už mus stovintis Birštonas baigia antrąjį dešimtuką.

Didmiesčiai išleido orą

Indekso sudarytojai vis dėlto išskyrė didžiuosius miestus, juos iškėlė į viršų. Bet tai tik optinė apgaulė, nes tikrąją visų savivaldybių vietą šalyje nurodo jų surinktas balų skaičius. Faktas kaip blynas: Vilnius – trečias Lietuvoje, Klaipėda – penkta, Kaunas – tik trisdešimt penktas. Didmiesčiai, tarsi ilgai eksploatuotos padangos, išleido orą.

Lyginant su artimiausiais kaimynais, balais lyginamės su Jonava, nusileidžiame Vilniaus rajono savivaldybei, Elektrėnams (po 56) ir Trakams (50), bet lenkiame Molėtų (46), Ukmergės (41) ir Kaišiadorių (37) savivaldybes.

Kas turėjo įtakos aukštam Širvintų rajono savivaldybės įvertinimui? Po 10 balų buvo skirta už vidaus sandorių santykį su viešaisiais pirkimais savivaldybėje, lyginant su ankstesniais metais, ir tų pirkimų pokytį.

8,9 balo mums suteikta už išduotų statybos leidimų skaičių 1000 gyventojų, 8,65 balo – už savarankiškai surenkamų pajamų ir dotacijų santykio pokytį, lyginant su ankstesniais metais. 6,67 balo gauta už išduotų statybos leidimų pokytį, lyginant su prieš tai buvusiais metais.

Apibendrinant, geriausius balus lėmė tai, kad savivaldybė padarė pažangą. Svarbu pažymėti ir tai, kad nebuvo nė vienos kategorijos, kurioje nebūtume gavę kažkiek balų. Mažiausiai – 1,22 balo gavome už 1000 gyventojų tenkantį tiesioginį užsienio investicijų kiekį, bet pokytis yra, už tai gauta 4,39 balo.

1,25 balo įvertintas savarankiškai surenkamų pajamų santykis su dotacijomis, nors, kaip minėta, šioje kategorijoje nustatytas reikšmingas pokytis į gerąją pusę.

1,40 balo sukrapštyta už 1000 gyventojų tenkantį verslo liudijimų skaičių (na, nenori žmonės verslauti, kai šalia gerus atlyginimus siūlantis Vilnius!), bet pokytis į gerą davė 5,45 balus.

Indekso dugne – po 30 balų surinkusios Kelmės ir Šilalės savivaldybės, 33 balus turintys Raseiniai. Ir tai dėl skolų, migracijos bei investicijų.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 5 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

2 Atsakymai į “Užvėrėme 2023-iųjų duris pasidžiaugę po išbandymų sukauptu bagažu”

  1. PEnsininkas parašė:

    Pagarba merei.

  2. ALDONA parašė:

    Čia merė labai gerai tvarkosi.todėl tokia aukšta vieta.

Comments are closed.

scroll to top