Gyventojai nepatikliai žiūri į reikalavimą rūšiuoti maisto atliekas

Tačiau atsakymas vienas: maisto atliekų rūšiavimas jau privalomas visoje Europos Sąjungoje

Penktadienis, sausio 12-oji bus paskutinė diena, kai Širvintų miesto daugiabučių namų gyventojai gali pasiimti nemokamai dalijamus oranžinius maišelius maisto atliekoms. Jie visą savaitę darbo valandomis dalijami Širvintų seniūnijoje, I aukšte. Kiekvienam miesto daugiabutyje esančiam butui pusmečiui nemokamai išduodami 3 rolonėliai (iš viso 48 vnt.) oranžinių maišelių.

Nuo sausio 1 dienos, įgyvendinant Europos Sąjungos direktyvos reikalavimus, maisto atliekų rūšiavimas privalomas visoje Europos Sąjungoje.

Dykai dalijamų maišelių norėtų ir kaimo gyventojai

Kaip teko patirti, trečiadienio rytą prie dalijamų maišelių gyventojų eilių nebuvo. Užeidavo vienas kitas gyventojas. Pasitaikė ir ne taip supratusių. Maišeliai išduodami tik miesto gyventojams, o jų ieškojo ir gyvenantys kaime.

Ar maišelių ieškantys žmonės pasirengę rūšiuoti maisto atliekas – klausimas diskusijai. Žinant „lietuvišką mentalitetą“ galima neabejoti, kad tarp pasiimančių buvo ir tokių, kurie ima, nes duoda dykai.

Skelbiama, kad oranžinis maišelis yra naujas etapas Lietuvos atliekų kultūroje. Tačiau tai, ko gero, tik bandymas atgaivinti dar sovietmečiu atsiradusią iniciatyvą. Tuomet kažkam iš tarybinės ekonomikos planuotojų irgi šovė galvon, kad nemažai miesto gyventojų į sąvartynus išmeta maisto atliekų. O jas būtų galima panaudoti kaip pašarą fermose, dingtelėjo kažkuriam nomenklatūrininkui. Taip atsirado ant šiukšlių surinkimo mašinų pritvirtinti bakeliai, į kurias buvo galima mesti išrūšiuotas maisto atliekas. Ar kas tuo naudojosi – pasakyti, ko gero, nebeįmanoma. Agitacijos tikslais buvo susukta reportažų ir parodyta per televiziją, kaip į paukščių fermas atvežamas lesalu turinčios virsti maisto atliekos.

Tačiau apie jų kokybę ir net sugedusio maisto pavojų paukščiams, apie galimas ligas tada viešai nekalbėta. O ir buvo abejonių, ar kas tada realiai rūšiavo atliekas. Namų ūkiuose tada buvo naudojamas vienas šiukšlių kibiras, kuriuo nešini į lauką skubėdavo daugiabučio gyventojai, kieme pasigirdus šaižiam automobilio signalui. Polietileninių atliekų maišelių, kuriuos būtų galima įdėti į kibirą, niekas net akyse nebuvo matęs, jei ir įdėdavo ilgesniam naudojimui, tai parduotuvės maišelį.

Pas mus oranžinius maišelius gyventojai turi pasiimti patys, Ukmergėje juos po namus nešiojo mokiniai. Pernai gegužę kaimynai tapo pirmieji apskrityje, pradėję įgyvendinti maisto atliekų rūšiavimą. Ukmergiškiai pirmieji ėjo ant minų. Jų patirtis, klaidos, pastebėjimai turėjo suformuoti praktiką, kuri dabar iš viršaus nuleidžiama visos Vilniaus apskrities savivaldybėms. Šios čia balso kaip ir neturi, nes tvarką, kaip tai daroma, diktuoja Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras. Nepatenkinti šia naujove turėtų burnoti ne mūsų savivaldybės, o šio centro specialistus.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 12 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Gyventojai nepatikliai žiūri į reikalavimą rūšiuoti maisto atliekas"

  1. Anonimas parašė:

    ……nesamone……

Comments are closed.

scroll to top