Netikro „aliarmo“ atšaukti neskubėta

Metams baigiantis, rajone garsiai nuskambėjo pareiškimas, kad nuo Naujųjų metų Širvintose nebelieka budinčio chirurgo. Esą, lūžus kojai ar atsitikus kokiai nors kitai nelaimei po darbo valandų arba poilsio dienomis, gyventojas turės vykti į Ukmergę arba į Vilnių. Greitosios pagalbos automobilis nuvežtų ligonius į kitus miestus, tačiau grįžti reikėtų kaip kas išmano: net ir sunkiau sergančio gyventojo atgal niekas neparvežtų. 
Ne vienas širvintiškis baiminosi: juk nelaimės nesuplanuosi, kad ji nutiktų tik darbo dienomis, atitinkamomis valandomis. Visi, galima sakyti, susitaikė su mintimi, kad pagalbos reiks kreiptis į kitus miestus. Taip pernai, pirmą pusmetį, jau buvo.

Pagalba teikiama ir toliau

Tačiau, pasirodo, kad visos baimės buvo be reikalo – Širvintose ir toliau tebedirba budintis chirurgas. Tik kažkodėl niekas nepasivargino naujienos paviešinti ir gyventojus nuraminti.

Kažin kiek pirmosiomis naujųjų metų dienomis buvo žmonių, kurie, nutikus nelaimei, iškart važiavo į didžiuosius miestus, nesistengdami pagalbos sulaukti čia? Juk informacija apie budinčių chirurgų atleidimą tikrai pasiekė ne vieną rajono gyventoją.

„Širvintose gyventojai pagalbos sulaukia kaip ir anksčiau. Vos tik sužinojome, kad ketinama daryti reformą budinčių chirurgų atžvilgiu, siuntėme įvairiausius raštus, prašymus. Ir štai naujasis sveikatos ministras pasirašė įsakymą, gavome finansavimą,“ – sako vyriausioji gydytoja Dalia Aleknienė. Jos teigimu, finansavimo nebūtų pavykę gauti, jei ne Ligoninių asociacijos pagalba.

„Budinčio chirurgo veikla praktiškai net sustojusi nebuvo: finansavimas paskirtas nuo sausio 1 d. Apie tai sužinojome tik paskutinę metų dieną, todėl prireikė visus dokumentus tvarkyti iš naujo,“ – pasakoja D. Aleknienė.

Pasak jos, Širvintose dirbę chirurgai jau buvo susiradę kitus darbus, nes apie atleidimą kalbėta jau senokai. Tačiau jie sutiko grįžti į ankstesnes pareigas. Taigi chirurgas ligoninėje budi darbo dienomis nuo 17 valandos bei savaitagaliais.

Laukia dar daugiau permainų?

Naujasis sveikatos ministras Vytenis Andriukaitis, vos tik užėmęs savo postą, panūdo iš esmės išsiaiškinti kai kuriuos savo pirmtako vykdytos reformos niuansus. Ministro teigimu, dabar svarbiausia sulaukti Konstitucinio Teismo išvadų – kad šis išaiškintų praėjusioje kadencijoje vykdytos ligoninių tinklo reformos tesėtumą, kuomet buvo restruktūrizuotos dešimt ligoninių, tarp jų – ir Širvintų.

Portale balsas.lt, rašoma, kad: „Pasak ministro, gydymo įstaigų pertvarka sujaukė sveikatos sistemos valdymą, administravimą, ligoninių lovų planavimą, specialistų paskirstymą ir kitus dalykus. Regioninės ligoninės, svarstė jis, galėtų veikti kaip didesnių ligoninių filialai.“

Centralizacijos link

Daug dėmesio skiriama ir Greitosios medicinos pagalbos centralizavimui. Ministras ne kartą yra sakęs, kad blogiausia situacija yra susidariusi rajonuose. Pasak jo, reikia ir toliau dirbti ta pačia kryptimi, tik įnešti kuo daugiau aiškumo – nuspręsti, kiek tiksliai stočių turėtų likti, kiek filialų ir panašiai.

Pirmasis žingsnis Greitosios medicinos pagalbos centralizavimo link Širvintose buvo žengtas daugiau nei prieš metus – tuomet visi skambučiai buvo nukreipti per Vilniaus centrinę dispečerinę. Praėjusiame Širvintų rajono tarybos posėdyje oficialiai patvirtinta, kad nuo šiol Širvintų greitosios pagalbos stotis yra perleidžiama Vilniaus žinion. Beje, tokį žingsnį Širvintos padarė vienos pirmųjų Lietuvoje, įkandin kol kas seka tik Molėtai.

Tačiau, pasak Pirminės sveikatos ir priežiūros centro vyriausiosios gydytojos Nijolės Dimšienės, kol kas viskas yra kaip buvę: „Nors Savivaldybė perdavimą patvirtino, tačiau Vilniaus savivaldybė atsakymo dar nedavė. Kada tiksliai bus perduota – dar neaišku.“

Panašu, kad naujienų iš sveikatos priežiūros srities sulauksime dar ne kartą. Be abejo, norėtųsi, kad jos būtų geros, kad nenukentėtų nei pacientai, nei medicinos darbuotojai. Tam, matyt, prireiks ne tik sveikatos apsaugos sistemos reformatorių supratingumo, bet ir mūsų valdžios bei sveikatos priežiūros bei gydymo įstaigų vadovų pastangų.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top