Lapkričio 2-oji – Mirusiųjų atminimo diena, Vėlinės, Ilgės

Neveikainčios Šešuolėlių I k. kapinaitės

Vėlinės nuo seno yra visų mirusiųjų pagerbimo šventė. Gyvieji aplanko mirusiuosius kapinėse, uždega žvakutes. Manoma, kad mirusieji taip pat ateina pas gyvuosius.

Pasakojama, kad anksčiau nebuvę papročio per Vėlines degti kapinėse žvakučių, kaip šiais laikais.

2022-ųjų pabaigoje Širvintų rajono savivaldybės taryba patvirtino rajone easnčių kapinių sąrašą. Pagal jį šiuo metu savivaldybės teritorijoje turime 75 kapines, iš jų 36 neveikiančias.

Širvintų miestas turi trejas kapines. Veikiančios yra tik Paširvinčio kapinės, o mieste esančios kapinės – riboto laidojimo. Vilniaus gatvėje, prie senojo stadiono yra karių kapinės, kurios neveikiančios. Galbūt yra nežinančių, kad pastarosios kapinės nuo 1993 metų yra įregistruotos Kultūros vertybių registre, todėl šiose kapinėse surengti įvairūs „performansai“ ir „instaliacijos“, kurių iniciatoriumi įvardijamas tarybos narys konservatorius Virginijus Sarpauskas ir jo bendraminčiai, gali būti nesuderinami su valstybės vertybiniu požiūriu, nors tas mūsiškių kapinių vertingumas ir nėra svarbus.

Kaip pažymima, kapinės siejamos su svarbiais visuomenės, kultūros ir valstybės istorijos įvykiais – šioje vietoje 1909 metais buvo pastatyta Širvintų Šv. Nikolajaus cerkvė, kuri 1935-1936 m. buvo nugriauta. Čia palaidoti 326 Antrojo pasaulinio karo metu žuvę sovietų kariai, o devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje – keli Afganistane žuvę rajono gyventojai.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 27 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top