Vilniaus regiono merų susitikimas su Prezidentu Gitanu Nausėda

Merė Ž. Pinskuvienė: Prezidento Gitano Nausėdos buvome išgirsti

Artėjant didžiosioms metų šventėms, Širvintų r. savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė kartu su kitais Vilniaus regiono merais dalyvavo tiesioginėje vaizdo konferencijoje, kurią gruodžio 21 d. inicijavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su patarėjų komanda.

Pagrindinis klausimas, kuris buvo aptartas susitikime – COVID-19 pandemijos regione valdymas ir pasiruošimas vakcinacijai.

Merei Živilei Pinskuvienei pristačius COVID-19 Širvintų rajone, pažymėta, kad situacija, lyginant su kitomis savivaldybėmis, yra gana stabili. Labai svarbu, kad kol kas pavyko apsaugoti socialinės globos įstaigų gyventojus. Padėtis gerėja ir Širvintų ligoninėje, kurioje dėl susirgusių bei turėjusių saviizoliuotis darbuotojų, buvo juntama personalo stoka. Kalbėdama apie tai, kad į pagalbą prisijungė būsimi medikai studentai, Ž. Pinskuvienė atkreipė susitikimo dalyvių dėmesį į aktualią problemą, apie kurią diskutuojama jau ne pirmus metus – būtinybę išlaikyti mažąsias ligonines. „Turime didžiulį ligoninės pastatą ir nenaudojamą visą III aukštą, kurį suremontavus galėtume priimti apie 90 slaugos ligonių. Kai visoje Lietuvoje, sostinėje, šių paslaugų taip trūksta, susidaro eilės, su gana nedidelėmis investicijomis galėtume tapti atrama tiek patiems pacientams, tiek jų šeimų nariams,“ – teigė ji.

Kalbant apie pasirengimą vakcinacijai, Širvintų r. savivaldybės merė pabrėžė, kad į šį procesą būtina įtraukti ir privačias sveikatos priežiūros įstaigas, kurios iki šiol kovojant su pandemija tarsi lieka nuošalyje.

Susitikimo metu Vilniaus regiono savivaldybių merai aptarė ir visiems aktualų skolinimosi limitų klausimą. Pagal dabar galiojančius teisės aktus savivaldybės gali skolintis tiek, kiek atiduoda ankstesnių paskolų. „2015 m. atėję dirbti „paveldėjom“ didelę skolą, kurią grąžinti turėsime dar dešimtmetį. Nedideli skolinimosi limitai stipriai apriboja naujų projektų galimybes, kadangi prie jų reikia prisidėti 15-20 proc. vertės, o kai kuriais atvejais ir dar daugiau,“ – sakė Širvintų r. merė.

Kiekvienos Savivaldybės merai turėjo laiko pristatyti ir kitus aktualius savų rajonų klausimus, kylančias problemas. Kaip vieną iš svarbių strateginių klausimų, kuriam būtinas didesnis valstybės dėmesys Ž. Pinskuvienė įvardijo Kernavės miestelio infrastruktūros sutvarkymą. „Rajone turime UNESCO paveldo objektą, į kurį suplaukia dideli srautai turistų, tačiau situacija tokia, kad Savivaldybė čia tik šiukšles surenka ir lempas „uždega“. Būtina galvoti apie esminį miestelio infrastruktūros sutvarkymą, pėsčiųjų ir dviračių takų įrengimą, kelių asfaltavimą. Tačiau didesnį dalis teritorijos priklauso kultūriniam rezervatui. Išskirtinio statuso teritorijoms keliami didžiuliai reikalavimai, tad net mažos apimties darbų projektavimas užsitęsia metų metus. Todėl manau, kad būtinas dialogas ir tikslinis finansavimas sutvarkyti tokius reprezentacinius objektus, kad jie iš tiesų taptų mūsų šalies veidu.“

Savo ruožtu Prezidentas pažadėjo, kad UNESCO paveldo objektų tvarkymo klausimai bus nagrinėjami specialiai tam sudarytoje darbo grupėje.

Dar vienas svarbus ir aktualus klausimas mažosioms savivaldybėms – darželių finansavimas. Pasak Ž. Pinskuvienės, dar 2015 m. Širvintų rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose buvo nemaža laisvų vietų ir į darželį vaiką tėvai galėdavo pradėti vesti iš karto, dabar situacija pasikeitusi. Net ir atidarius 5 darželių grupes kaimiškose vietovėse ir 2 naujas miesto įstaigose, dabar eilėje vis dar turime apie 140 laukiančiųjų. Laukia jauni žmonės, kurie nori grįžti į darbus, kurie grįžo iš emigracijos. Todėl matant tokius skaičius, darosi aišku, kad ne tik Vilniuje, bet ir aplinkinėse savivaldybėse yra poreikis statyti naujus darželius ar renovuoti senus, plečiant grupes. Visgi ikimokyklinės įstaigos yra finansuojamos iš pačių savivaldybių biudžetų. O mažiems rajonams, kurių biudžetai ir taip ir labai riboti, apie naujų objektų statybą ar net remontą telieka pasvajoti. Todėl būtų racionalu, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų finansavimas taptų vienu iš prioritetinių valstybės švietimo klausimų.

Prezidentūros diskusijos su Vilniaus regiono savivaldybių atstovais tęsėsi visą dieną. Prezidento patarėjai kalbėjosi su Administracijų direktoriais ir už vakcinavimo nuo COVID-19 koordinavimą atsakingais darbuotojais, savivaldybių socialinių įstaigų atstovais ir kt.

„Dalykiškas ir svarbus visoms Vilniaus regiono savivaldybėms nuotolinis susitikimas su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda ir patarėjų komanda. Iš karto po jo Prezidentas spaudos konferencijoje labai aiškiai ir konkrečiai įvardijo mums aktualias problemas – vadinasi, buvome išgirsti ir galime tikėtis sprendimų,“ – susitikimą reziumavo merė Ž. Pinskuvienė.

Užs. Nr. 197.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top