Balsavimas dėl biudžeto parodė, kad kurmis ir tas akylesnis už opoziciją

Kai 2019-ųjų pabaigoje Seimas priėmė 2020 metų valstybės biudžetą, daug dėmesio buvo skirta tam, kas už jį balsavo. Susidomėjimas dar labiau padidėjo, kai paaiškėjo, jog biudžetą parėmė ir kai kurie opozicijos nariai ar neprisijungusieji prie valdančiųjų.

Šalies biudžetas – mažinantis skurdą

Už 2020 metų biudžetą balsavo ir 4 liberalai bei 6 Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Kaip jie aiškino, balsuodami už, pritarė biudžetui, kuriame auga išlaidos socialinei apsaugai, didėja pensijos, vaiko pinigai, minimali alga bei atlyginimai švietimo, kultūros darbuotojams, medikams, ugniagesiams ir pan. Finansų ministras Vilius Šapoka pasidžiaugė, kad 2020 metų biudžetas priimtas: „Jis subalansuotas, realistinis, mažinantis skurdą. Tą turėtų pajusti dauguma – tai ir padidinti vaiko pinigai, ir didėjančios pensijos, didesnė minimali mėnesinė alga, augantys švietimo, kultūros darbuotojų, medikų, ugniagesių ir kitų atlyginimai“.

Ir mažai kas atkreipė dėmesį, kad balsavusieji opozicionieriai tuo pačiu gudriai bandė pasirinkti politinių dividendų. Juk visuomenė laukė panašaus biudžeto.

Širvintų savivaldybės biudžetas nesulaukė opozicijos pritarimo

Labai panašiai buvo kalbama ir apie praėjusią savaitę priimtą 2020 metų Širvintų rajono biudžetą. Tokius pat epitetus apie subalansavimą, socialinės atskirties mažinimą, racionalų paskirstymą, profesionalų Ekonomikos ir strateginio planavimo skyriaus specialistų darbą išsakė Širvintų rajono savivaldybės tarybos nariai Alfonsas Romas Maršalka, Romas Zibalas, merė Živilė Pinskuvienė. Tiesa, klausimų, ar toks biudžetas bus priimtas, beveik nekilo. Po pernai vykusių rinkimų valdantieji turi didžiulę persvarą, o būtent jų atstovai pasisakė, kad suplanuoti biudžeto rodikliai juos tenkina. Tebuvo tik smalsu: kas iš opozicijos parems biudžetą? Ar jie iš principo pūs į kitą dūdelės galą, ar pasinaudos proga parodyti, kad gal ir jie supranta rajono gyventojų lūkesčius ir juos remia. Ar ne apie tokį dėmesį paprastiems žmonėms prieš rinkimus LRT rinkiminėje laidoje kalbėjo kandidatas į Širvintų rajono savivaldybės mero postą Alfredas Astikas, pareiškęs, kad iki tol valdžiai to dėmesio žmogui trūko? Užuominų dėl dėmesio stygiaus galima rasti ir kito buvusio kandidato Virginijaus Sarpausko abstrakčiuose pasisakymuose. Tada iš lapelio žadėjęs „bent minimalią europietišką gerovę visiems“, rajono politikas dabar irgi galėjo parodyti, kad tuščiai žodžiais nesišvaisto.

Opozicijai pritrūko politinio gudrumo

Ir niekas nebūtų jų smerkęs. Juk balsavo ne už atlyginimo pakėlimą merei. Balsavo už lėšas žmonėms. Tokio socialiai orientuoto biudžeto, kaip šis, dar nėra buvę. Vien socialinei sričiai numatyta skirti apie 2,5 mln. eurų. Didės išlaidos kultūros darbuotojų, bibliotekininkų, socialinių darbuotojų darbo užmokesčiui. Kelių priežiūrai suplanuota arti pusės milijono eurų. Gyvenime dar nebuvo tiek atseikėta. Atrodytų, reikėtų tik kelti ranką kuo aukščiau ir prieš rinkėjus gudrauti, kad tik jų pastangų dėka suformuotas toks biudžetas.

Tačiau politinio gudrumo mūsų opozicionieriams pritrūko. Jie atėjo į tarybos posėdį ir balsavo prieš, nors dėl daugiau kaip 99 proc. planuojamo biudžeto išlaidų jie jokių pastabų neturėjo! H. K. Anderseno pasakoje apie Coliukę kurmis visą žiemą skaičiavo argumentus už ir prieš, vesti jam, ar ne. Nors aklas, bet pamatė, kurių privalumų daugiau. O čia tiesiog iš pypkės ir be jokių skaičiavimų, kurių argumentų daugiau, balsuojama prieš paramą vargstantiems, prieš teisingą atlygį socialiniams darbuotojams, prieš algų pakėlimą mokytojams ir kultūros darbuotojams. Prieš rajono kelius be duobių.

Už 2020 m. savivaldybės biudžetą balsavo Tarybos valdančiosios daugumos nariai: Vilma Bartusevičienė, Marijanas Bylinskis, Remigijus Bonikatas, Virginijus Daugėla, Marija Gudonienė, Julius Jagminas, Vytautas Kalesnikas, Alfonsas Romas Maršalka, Janina Pažusienė, Rimas Stepaitis, Linas Šalkauskas, Romas Zibalas, merė Živilė Pinskuvienė. Posėdyje nedalyvavo Daiva Puzinienė, Darius Paliukėnas, Vidmantas Mateika.

Biudžetas buvo priimtas tik valdančiųjų balsais. Alfredas Astikas balsavo prieš tokį biudžetą, Alytė Skeberienė, Anna Kuznecovienė ir Inga Matukaitė susilaikė (taigi, irgi nebalsavo už), o Virginijus Sarpauskas apskritai nebalsavo, nors į posėdį ir nepatingėjo ateiti. Matyt, kad lankomumo žurnale pelnytų „paukščiuką“ ir galėtų pretenduoti į tarybos nario išmoką. Kaip pastebėjo merė Živilė Pinskuvienė, Virginijus Sarpauskas elgiasi „kaip visada“: „Nei nuomonės, nei pozicijos. Tuščia vieta rajono taryboje“.

Merės Ž. Pinskuvienės kalba

Gerbiami Tarybos nariai, posėdžio svečiai, mieli rajono gyventojai,
Netrukus pakviesiu balsuoti už šį – ko gero, patį svarbiausią visų 2020 m. Tarybos sprendimą – paruoštą, išanalizuotą, iki smulkmenų išnagrinėtą, su visomis įstaigomis suderintą Širvintų rajono savivaldybės biudžetą.
Pirmiausiai, noriu nuoširdžiai padėkoti Savivaldybės administracijai – direktorei Ingridai Baltušytei-Četrauskienei, visai Ekonomikos ir strateginio planavimo skyriaus komandai, vedėjai Vilijai Ramaškevičienei už atliktą didžiulį darbą. Patikėkite, subalansuoti, racionaliai paskirstyti planuojamas pajamas pagal visus poreikius ir atskiras programas yra tikrai nelengva.
Ačiū už pasiūlymus pasisakiusiems opozicijos nariams. Atsakydama į išreikštas emocijas norėčiau atkreipti dėmesį, kad opozicija iš bendro savivaldybės biudžeto temato 0,78 procento visumos.
0,78 procento tapo jūsų, gerbiamieji, taikiniu.
Visgi, ir tas 0,78 procento biudžeto reiškia daug. Iš šių lėšų mokamas Lietuvos savivaldybių asociacijos mokestis. Gal siūlote atsisakyti, nemokėti, nedalyvauti ir būti vienintele savivaldybe Lietuvoje, paliekančia šią organizaciją, teikiančią siūlymus Seimui, Vyriausybei, Ministerijoms?
Iš šių lėšų steigiama Igno Šeiniaus premija, Geradario nominacija – gal ir to nebereikia, nebeturime žmonių, kurie savo pasiekimais garsina Širvintų kraštą?
Iš šių lėšų pasveikiname ir apdovanojame gabiausius moksleivius, olimpiadų, respublikinių konkursų laimėtojus, apdovanojame Širvintų vardą savo pergalėmis garsinančius sportininkus.
Taip! Už šiuos pinigus Širvintų krašte sutiksime užsienio partnerių delegacijas.
Taip! Gavome raštą iš Lenkijos su reikalavimu grąžinti 23 471 Eur paramą už Barskūnų mokyklos virtuvės įrangą, perduotą Širvintų ligoninei.
Taip! Už juos organizuosime ir šventes, įžiebsime Kalėdų eglę. O kitaip tariant, suteiksime gerų emocijų, pasididžiavimo jausmą Širvintų krašto žmonėms, sulauksime svečių iš visos Lietuvos ir dar toliau. Šimtams ir tūkstančiams žmonių.
Iš šių 0,78 proc. pinigų Širvintų mieste bus statomas viešasis tualetas – objektas, dėl kurio reikalingumo gyventojai išreiškė savo nuomonę labai aiškiai.
Ar, opozicijos nuomone, to nereikia? Gal užsidarykime, sustabarėkime ir sugrįžkime į tą stagnaciją, iš kurios visus šiuos metus stengėmės pakilti?
Sutinku. Nieko nedaryti, nematyti, nepastebėti ir nekurti yra kur kas lengviau. Tačiau ar atsisakydami to nenuvilsime rajono žmonių?
Gegužės mėnesį Žemės ūkio ministerija planuoja skelbti kvietimą teikti projektus kaimiškoms vietovėms. Suprantama, prie šių projektų bus būtinas ir Savivaldybės prisidėjimas. Kol nėra aiškios sąlygos, šių pinigų numatyti kitose biudžeto eilutėse negalime. Būtent tokiems planams ir yra eilutė „Įvairios veiklos išlaidos“. Ar gyventojų lūkesčiai būtų patenkinti, jei šių projektų neteiktume?
Už šiuos pinigus vežame ir „Maisto banko“ produktus nepasiturintiems. Gal sakysite, ir to nereikia?
Grįždama prie opozicijos siūlymo, kad biudžetas taptų, cituoju, „labiau socialiai orientuotu į rajono gyventojų poreikius ir lūkesčius“, noriu atkreipti dėmesį į tai, ko opozicija nepastebėjo arba tiesiog nenorėjo pastebėti.
Mes puikiai suprantame ir matome, kad socialinė atskirtis visoje šalyje, ne išimtis – ir mūsų rajone, yra jaučiama. Tai suvokdami, atsakingai planavome ir 2020 m. biudžeto projektą, kuriame net 13,9 % (kas sudaro beveik 2 su puse milijono eurų) skirta socialinei sričiai.
Bet mes norime matyti, pastebėti, pasidžiaugti, parodyti ir kitą visuomenės pusę – tą, kuri dirba, moka mokesčius, iš kurių ir susideda biudžetas. Ir tuos vaikus, kuriuos augina dirbantys tėvai, kurie savo gabumais ir pasiekimais rodo pavyzdį kitiems.
Šiems žmonėms socialinės paramos nereikia. Bet padėkoti už tai, kad jie prisideda prie rajono gerovės, socialinės atskirties mažinimo dirbdami savo tiesioginį mediko, mokytojo, ugniagesio, socialinio darbuotojo darbą, garsindami jį savo sportiniais, kultūriniais laimėjimais, pasiekimais siekiant mokslo žinių, reikia.
Reikia padėkoti ir verslininkams, kurie kuria darbo vietas, prisideda prie renginių organizavimo. Reikia padėkoti žmonėms, kurie savo darbais nusipelnė rajonui.
Reikia visiems širvintiškiams surengti šventes, į kurias jie taip gausiai renkasi ir parodyti, kad gyvenimas yra gražus… Juk žmogus gyvas ne vien duona ir vandeniu… Manau, kad tai irgi yra mūsų žmonių lūkesčiai, į kuriuos turime atsiliepti.
Trumpai sakant, esu tikra, kad opozicija puikiai supranta, kad biudžetas parengtas, sudėliotas ir subalansuotas puikiai. Matome, kad 99,22 proc. visumos jokios pastabos, pasiūlymo ar pakeitimo nesulaukė. O siūlymą dėl 0,78 proc. biudžeto išskirstymo aš laikau visiškai neracionaliu.
Baigdama tenoriu pridėti. Parengtas 2020 m. Širvintų r. savivaldybės biudžetas. Didėja kultūros ir meno, bibliotekos, socialinės srities, kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokestis. Tvirtiname ir naujovę – 129,0 tūkst. eurų verslo plėtros sąlygoms gerinti.
Taigi, susilaikymas ar rankos, pakeltos PRIEŠ, labai aiškiai parodys, kam iš Tarybos narių iš tiesų rūpi rajono gerovė, o kam labiau populistiniu įrankiu tapę 0,78 procento principų.

Neatstovavo juo sišrinkusiems rajono gyventojams?

Galima spėlioti, kodėl opozicijos nariai balsavo prieš, susilaikė ar apskritai balsavimo metu prisnūdo.

Iš vienos pusės, abu minėti opozicijos nariai į tarybą pateko ne paveldėję šiuos postus iš senelių, o gavę rinkėjų balsų. Už Alfredą Astiką balsavo 105, už Virginijų Sarpauską – 155 rinkėjai. Gal ir nedaug, bet ir jiems derėtų atstovauti.

Dabar gi nei Astikui, nei Sarpauskui jų rinkėjų interesai nerūpėjo. Negi turėdami tik tokį būrelį rinkėjų, abu politikai juos gerai pažįsta ir žino, kad tos paramos, į kurią orientuotas biudžetas, jų elektoratui nereikia. Jie ir taip naudojasi gerais keliais, uždirba pakankamai, gauna orias pensijas? O gal tai buvo tuščias kerštas visiems likusiems rinkėjams, kurie pasirinko ne juos? Tik tas kerštas – lyg tylus grūmojimas, laikant kumštį už nugaros. Betikslis. Nieko neduodantis. Dar kartą visiems įrodantis, kaip žodžiai gali skirtis nuo darbų.

Laiškas redakcijai

Šių minčių gal ir nebūtų kilę, jei redakcijos nebūtų pasiekusi vienos skaitytojos nuomonė. Moteris prašė jos neįvardyti. Sakė, turi dešiniųjų pažiūrų pažįstamų, todėl nenorinti, kad jai būtų priekaištaujama dėl nuomonės. Kuo jau kuo, o nepakantumu kitai nuomonei šios politinės krypties elektoratai tikrai pasižymi. Kadangi skaitytojos mintys mums pasirodė įdomios, jas spausdiname. Jei turite ką pasakyti, visada esate laukiami. Rašykite, skambinkite, užeikite.

Kodėl jūs mūsų visiškai nematot?

Jau kurį laiką esu pensininkė, ilgus metus dirbau matematikos mokytoja. Ilgus metus rinkimuose palaikiau „Konservatorių“ partiją, nes jos žmonės man atrodė išmanantys, dirbantys už paprastą žmogų. Tačiau šį kartą negaliu tylėti.

Jau kurį laiką naudojuosi galimybę ir stebiu rajono tarybos posėdžius per internetą. Praeitą savaitę stebėjau, kaip buvo tvirtinamas 2020 m. biudžetas. Pasinagrinėjau ir skaičius – gal tai ir „profesinė liga“, tačiau įdomu, kaip skirstomi rajono pinigai. Nors pati esu pensininkė, bet tikrai nudžiugino tai, kad numatyta kelti kultūros darbuotojų, bibliotekininkių, socialinių darbuotojų atlyginimus. Dažnai lankausi savo kaimo bibliotekoje, todėl tikrai žinau, kokios algos yra mokamos šiems šviesiems žmonėms. Žinau ir tai, kiek gauna mane aplankanti socialinė darbuotoja. Todėl galiu tik pasidžiaugti, kad pagaliau ir šioms visą save atiduodančioms moterims kasdienybė bus lengvesnė. Jos nusipelno uždirbti bent kiek padoresnius atlyginimus. Gaila ir skaudu, kad taip neatrodė tam, už kurį iš seno įpročio balsavau. Visa opozicija biudžeto nepalaikė. Išpuikęs ir jau už savo darbelius teistas vietos nerandantis Alfredas Astikas balsavo prieš. Dar nelabai man pažįstamos Alytė Skeberienė, Anna Kuznecovienė, Inga Matukaitė susilaikė. O konservatoriumi neseniai tapęs Virginijus Sarpauskas visai nebalsavo. Ir kaip čia nesutiksi su merės pasakytu šiurkštoku palyginimu – aš pritariu, kad tai tik parodo, kad toks žmogus yra tuščia vieta.

Gyvendama kaime, žinau, kad reikia kuo greičiau tvarkyti kelius. Tam 2020 m. biudžete numatyta daugiausiai per paskutinius metus – beveik pusė milijono eurų. Bet ir tai mūsų išpuikusios opozicijos nesudomino. Sudomino tik „kitos išlaidos“, apie kurias tikrai šauniai pasisakė Ž. Pinskuvienė.

Iš savo pusės galiu pasakyti, kad ir mums, pensininkams, būna gera, kai esame pakviesti į Mokytojo šventes, kad organizuojami nemokami koncertai, susirinkę kepame sausainius. Esame pastebėti ir pagerbti, ko tikrai nebuvo nei prie V. Jasiukevičiaus, nei prie K. Pakalnio… Smagu, kai dėl Širvintose organizuojamų didžiųjų renginių dažniau sugrįžta vaikai. O dar ir svečių pasikviečia. Juk to labai reikia. Anksčiau buvome tikras kaimas, dabar apie Širvintas kalbama visai kitaip. Mus žino, mus nori aplankyti. Čia nori gyventi jaunimas.

Tad tik retoriškai klausiu – už ką mūsų taip nemyli opozicija, kodėl mūsų nemato? Ir nuoširdus ačiū už gerą, puikiai paskirstytą biudžetą tiems, kurie jį ruošė, skaičiavo, planavo ir patvirtino.

Buvusi matematikos mokytoja

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2 (2 įvert.)
scroll to top