
1296 metų vasario 11 dieną gimė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino pirmagimis sūnus Algirdas, Vitebsko kunigaikštis (apie 1318-1345), o paskui iki mirties 1377 metų gegužės 24 dieną – Lietuvos didysis kunigaikštis.
Algirdas jau po mirties paliko pėdsaką dabartinėje Širvintų rajono žemėje.
Istorikai mano, kad mirusio Algirdo palaikai buvo sudeginti pagal pagonių papročius, tikriausiai dabartinės Jauniūnų seniūnijos teritorijoje, prie Gudulinės kaimo. Pasak lenkų istoriko J. Dlugošo, „Algirdas buvo sudegintas kartu su puikiausiu žirgu, uždengtu perlais ir brangakmeniais atausta gūnia, apvilktas aukso apvadais spindinčiu drabužiu“.
J. Dlugošo kronikoje minima, kad kunigaikščio Algirdo palaikai buvo sudeginti ant Kukovaičio kalno esančiame šventame miškelyje netoli Maišiagalos pilies.
Taip buvo atkapstyta vietovė Kukovaitis, šiandien esanti prie Gudulinės kaimo. Pagal vieną versiją, Kukovaičio šventovė buvusi laukuose ant kalvos, kur dabar styro trys didžiuliai bokštai su mobiliojo ryšio antenomis. Pats Algirdas galimai buvo palaidotas X a. siekiančiame Turlojiškių pilkapyne. Turlojiškės – tai vietovė mūsų rajone, Variekos ežero šiaurės rytinėje pakrantėje.
Kaip rodo XIX a. viduryje – antrojoje pusėje sudarytas žemėlapis, Turlojiškių pilkapyno būta didelio. Pilkapiai buvo išsidėstę tarp Musęs upės kairiojo kranto ir Variekos ežero.
Apie 1945 metus kelis pilkapius nukasė vietos gyventojai. Apie 1958 metus didelė dalis pilkapyno teritorijos buvo suarta ir apsodinta mišku. Vilniaus-Panevėžio automagistralės tiesimo darbų metu buvo nukasta visa iki tol buvusio didesnio pilkapyno šiaurinė dalis. Be to, išlikusioje dalyje pastatyta sodyba, kurios šiaurinį pakraštį kirto žvyrkelis į Sakalniškes. Apie 1960 metus per pilkapyno šiaurinę dalį nutiesta apie 40 m pločio magistralinio dujotiekio proskyna, kuri periodiškai mineralizuojama. Pilkapyno pietinėje dalyje buvo suplanuoti statybų darbai, kurie sustabdyti tiktai paskelbus jį kultūros vertybe. Kiek iš viso pilkapių Turlojiškėse buvo sunaikinta, neaišku. Tačiau galima manyti, jog išliko tik maža buvusio didelio pilkapyno dalis – vos keli pilkapiai, laikomi „prancūzų kapais“.
Tai publikacijos anonsas. Visą šį ir kitus straipsnius skaitykite laikraštyje.